Szeretnék áttérni Linux-ra, de nem tudom h hogy kezdjek hozzá. Tudnátok segíteni?
A Linux alapvetően ugyanarra alkalmas mint a Windows, annyi a különbség hogy biztonságosabb és stabilabb. szerver fronton van inkább a két operációs rendszer család között különbség.
Amúgy letöltöd live módban kipróbálod aztán vagy tetszik vagy nem.
"photoshopolásra és hasonló apróságokra"... ez tetszik.
Játékot nem fogsz annyit találni, mint Windowsra, a többire általában van megfelelő program. Az nem biztos, hogy live-CD-ről minden erényét ki tudod tapasztalni, de telepítheted Windows mellé (igen, érdemes másik partícióra), és sokat használd, mert sok Windows-felhasználót visszatántorítanak a két rendszer logikájának különbségei. Ha kitapasztalod, látod majd, hogy semmi antagonizmus nincs közöttük.
Először is válassz egy neked szimpatikus disztribúciót. Én első disztrónak bátram merem a Linux Mintet ajánlani, de sok tucat más lehetőségből is választhatsz:
A Linuxokról tudni kell, hogy sokféle ablakkezelő felülettel jelennek meg. Ezen múlik majd egyrészt a rendszered külső megjelenése, másrészt meghatározó lehet a géped gyorsaságára is, főleg, ha régi gépről van szó. A 2 legismertebb a Gnome és a KDE, de ott van az Ubuntu csapata által fejlesztett Unity, a Mint csapata által fejlesztett Cinnamon és MATE, és vannak kifejezetten alacsony gépigényre optimalizált megjelenítők is, mint az LXDE vagy az XFCE.
Szóval ha ellátogatsz egy kiválasztott disztribúció honlapjára, és ott le akarsz valamit tölteni, akkor először is 2 dolgot kell eldöntened. Az egyik a CPU architektúra: 32 vagy 64 bit. (Windows alatt azt hiszem: jobb gomb a sajátgépre, tulajdonságok és talán oda van írva. Esetleg az eszközkezelőben tudod még megnézni.) A másik pedig a már említett ablakkezelő.
Személy szerint nekem mostanában a Cinnamon a kedvencem, szóval, ha Mintet választasz, én a Cinnamont ajánlom. A bitek számát tekintve, ha bizonytalan vagy és nem tudod eldönteni, akkor a 32 bites biztosan menni fog, de ha támogatja a processzorod, akkor a 64 bitessel jobban jársz.
Szóval ott vagy a kiválasztott disztribúciód honlapján, pontosan tudod, hogy mit akarsz letölteni, akkor már csak meg kell nyomni az egéren azt a bizonyos gombot :) Egy .iso kiterjesztésű fájlt fogsz kapni. Ezt (méretétől függően) kiírhatod egy CD-re vagy DVD-re, vagy csinálhatsz belőle egy bootolható pendrive-ot. Az utóbbihoz a Unetbooin nevű programocskát ajánlom. Van Windowsra is:
Ha most CD-ről vagy USB-ről bootolsz (ehhez lehet, hogy át kell állítanod a boot-sorrendet a bios-ban) akkor a minden további nélkül el fog indulni, és pont úgy viselkedik, mintha telepítve lenne. Mindent ki tudsz rajta próbálni, még új programot telepíteni is enged (ami persze már nem lesz ott a következő indításkor). Figyelem, az ilyen, ún. Live rendszer SOKKAL lassabb, mint a telepített. Az asztalon pedig lesz egy ikon, hogy telepítés. Ha megtetszik és véglegesen telepíteni akarod, szinte csak egy gombnyomás, a legtöbb disztró esetén ez nem fájdalmasabb mint egy Windowst feltelepíteni, de azért a partíciók elrendezését a merevlemezen nem árt átgondolni előtte. Sőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!