Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Használható egy operációs...

Használható egy operációs rendszer nélküli laptop? (A laptopomnak van operációs rendszere, csak kíváncsi vagyok)

Figyelt kérdés
Rendeltünk a netről egy laptopot még most augusztus vége fele. Nem volt rajta semmiféle operációs rendszer, szóval az unokatesóm letöltötte(?) a windowsot nekem. Ha továbbra se lett volna operációs rendszer a laptomon, akkor hogy működött volna? Így lehetett volna különböző oldalakat, pl. Facebook, Insta, Discord, Redditet használni?

tegnap 11:33
1 2
 11/15 Hintalow ***** válasza:
39%

oprendszer nélkül? Billegő asztalt alá lehet vele ducolni. Kocsmai verekedésben is jól oda lehet sozni vele, de szerintem szar a fogása. Ha a kanpéról ebédelnél, akkor tálcának megteszi.

Meg hasonlók

tegnap 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

#3 "Pendrive-ról is futtatható rendszer, arról boot-olva működne. Leginkább Linux verziók."

Igen, de akkor már fut oprendszer a gépen. Oké, hogy nem beépített háttértáron, de ez jobb felépítésű rendszereknél igazából részletkérdés.

tegnap 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"Én arra vagyok kíváncsi ha valaki elméletben nem használna semmilyen operációs rendszert, akkor mire tudná használni a laptopját?"

Olyan programok futtatására, amik közvetlenül, operációs rendszer nélkül futnak a számítógépen. Jellemzően ezek valamilyen konkrét célt szolgáló segédprogramok, mondjuk amivel a memóriát tesztelheted, vagy a háttértárat partícionálhatod, és nem olyan programok, amiket a mindennapi munka vagy szórakozás során fogod használni. (Ezeknél egyébként kifejezetten előnyös is, hogy nincs alattuk egy oprendszert, memóriát például kifejezetten nehéz hatékonyan tesztelni úgy, hogy közben az oprendszer is próbálná kontrollálni.)

De egyébként ha arra számítasz, hogy oprendszer nélkül is sokoldalúan és produktívan fogod tudni használni a gépedet, akkor rossz hírem van. Bár vannak, akik írnak oprendszer nélkül is használható programokat, ezek döntő többsége valamilyen speciális segédprogram, vagy pedig olyasmik, amiket inkább csak technikai érdekességként hoztak létre, hogy "ilyet is lehet". Szövegelés helyett íme pár példa: https://www.youtube.com/watch?v=1UzTf0Qo37A

Itt egy hosszabb lista: [link]

Szóval pár egyszerűbb játékot azért lehet így is játszani, vannak itt Pac-Man klónok, egyszerűbb kivitelezésű Tetris, Space Invaders, de még sakk is... de ezek ahogy írtam, inkább csak technikai érdekességek, mintsem komoly céllal írt szoftverek.

Régebben egyébként ez gyakoribb dolog volt, a '80-as években volt olyan szövegszerkesztő is, ami közvetlenül futott, oprendszer nélkül, de azért tegyük hozzá, akkoriban azért az oprendszer nem nyújtott olyan sok mindent, hogy azt ne lehetett volna mellőzni.


"Ne haragudj, de szerintem elbeszélünk egymás mellett. Én arra voltam kíváncsi, hogy elméleti síkon mire lehetne használni egy operációs rendszer nélküli gépet, nem pedig arra, hogy mit telepítsek le, mert már van operációs rendszerem."

Ugyan ez nem nekem szólt, de #6 egyáltalán nem beszélt el melletted (azt leszámítva, hogy nem csak elméleti síkon válaszolt).

De ha tényleg csak elméleti síkon nézzük, akkor bármire. Csak nyilván meg kell írni hozzá azokat a programokat, amiket oprendszer nélkül, közvetlenül futtatva használni akarsz. Elméleti síkon simán lehet egy teljes értékű irodai szoftvercsomagot (szövegszerkesztő, táblázatkezelő, adatbáziskezelő) írni, ami oprendszer nélkül fut, sőt, internetböngészőt, meg multipleayer FPS játékot sem lehetetlen írni -- elméletileg.

A gyakorlatban ilyeneket nem fognak írni (vagy legalábbis kereskedelmi szoftverek esetén biztos, hogy nem), ugyanis:

- Nagyságrendekkel nagyobb meló. Ilyenkor ugyanis nekik kellene lefejleszteni azokat a dolgokat, amiket az oprendszer készen biztosít: memóriakezelés, háttértárkezelés, az egyes perifériák kezelése, stb.

- Felesleges ezzel vesződni, amikor úgyis minden gépen ott van egy oprendszer.

- Tekintve, hogy temérdek különböző hardver van, nem egyszerűen csak meg kellene írni az adott szoftvert, hanem arra is kellene gondolni, hogy másnak a gépén is fusson, akinek esetleg tök más hardverei vannak. És amíg egy oprendszer felügyelete alatt ez nem probléma, mert a rendszer kezeli a hardvert, a felhasználói program meg egyszerűen csak "szól" a rendszernek, hogy "erzt a fájlt pakold már el a pendrive XY mappájába", és nem kell törődni a részletekkel (azt megoldja az oprendszer), addig egy közvetlenül futtatott programnál bizony külön le kellene programozni pl. az USB háttértárak kezelését, az egyes fájlrendszerek kezelését (lehetőleg minél kevesebb hibával, mert elég fájó lenne, ha mentés helyett véletlenül letörlődne minden), de például az egyes grafikus kártyák kezelése sem egységes ilyen szinten.

Szóval... elméleti síkon bármire lehetne használni, a gyakorlatban meg szinte semmire.

tegnap 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

"Így lehetett volna különböző oldalakat, pl. Facebook, Insta, Discord, Redditet használni?"

Elméleti síkon igen (ha írsz/íratsz hozzá böngészőt, meg egy használható TCP stacket), gyakorlatban: nem.

tegnap 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
60%
Egyébként nem tudom, miért kellett mondjuk a #9-es válaszolót lehúzni (túl azon, hogy minden szakmailag megalapozott választ te személyes sértésnek élsz meg, mert a valóság nem egyezik azzal, amit te elképzeltél), de aki negatívan értékelte, az írja már meg, hogy szerinte mi benne a hiba! Hadd tanuljunk együtt...
tegnap 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!