Melyik a kedvenc Linux disztribúciótok, és miért éppen az?
Debian.
Viszonylag hosszú támogatás (12-es most a stable, de a 10LTS még a nyárig támogatott).
A legtöbb esetben jól lehet saját konfigokat illeszteni úgy a rendszerhez, hogy a gyárihoz nem kell nyúlni, így frissítéskor ezzel külön nem kell foglalkozni (pl. ha változik egy-egy alapértelmezés, az követhető és alakítható, ha szükséges, kihullanak deprecated opciók stb.). Ez pedig jól automatizálhatóvá teszi bármilyen megoldás telepítését/karbantartását.
Egy jó ideje egy verziófrissítés túl nagy meglepetéseket nem okoz, legutóbb talán a python2 kidobása okozhatott némi galibát.
Kevés 3rd party vackot kell telepíteni, elég jó verziókkal dolgozik és sokminden rendelkezésre áll alapból.
Meg hát ezer éve (najó, Woody óta) ezt használom.
Fontos: mindezt _nem_ desktop környezetben érzem előnyösnek, desktop-on nem linuxozok nagyon régen. És az "evangélistákat" kérem, ne is akarjanak meggyőzni róla, hogy pedig az milyen jó. Biztosan, de a meglévővel majd' 20 éve elégedett vagyok..
#1
"desktop-on nem linuxozok nagyon régen."
HIBA! SZARVASHIBA!
"És az "evangélistákat" kérem, ne is akarjanak meggyőzni róla"
És honnan tudod milyen 2024-ben egy desktop linux?
Pont Debian az, ami brutálisan sokat fejlődött 20+ év alatt. És akkor még van, ami annál is alklamasabb desktopra. Pl Mint.
Debian linuxot 20+ évvel ezelőtt igen csak perverz dolog volt desktop osnek használni. Még Sarge is elég brutál volt, de Woody. Akkor tényleg mazochistának számított, aki ilyet használt.
Telepítés után lehetett hetekig reszelni a rendszert, hogy normálisan működjön. Az ATX-es gép AT-sként viselkedet. Nem ment az automount nem usb-vel még cd-vel sem. Xorg random lerohadt, ha egyáltalán elindult, mert akkor még mankóként kellet neki egy jól megírt konfigurációs állomány. Most már annak hiányában is meg. A kernel elég sokat okosodott. Apropó kernel. a 2.4-es fa egy katasztrófa volt desktopon.
Manjaro.
Gyors, stabil, modern, testreszabhato es nagyon nepszeru. Kell ennel tobb?
#3 - mivel macOS-t használok, amit egy esetleges hardver probléma esetén nem rántok csak úgy elő akármire természetesen ki van alakítva az aktuális munkakörnyezetem Linux desktop-on és Win11-en is, szóval nagyjából azért képben vagyok/maradok.
Btw. nekem annó nem volt különösebb problémám desktop-on sem, vagy KDE-t, vagy WindowMaker-t használtam, inkább az utóbbit, és azzal meg voltam elégedve, csak kaptam egy iBook-ot, és a "macskás Windows" legyőzte :-)
Linux Mint.
Pont mint egy windows. Feltelepited, beállitod és használod. Készen minden eléd van rakva. Játékra is teljesen jó. Cinnamon felülettel az igazi.
Laptopomra Xubuntu ment, mert valahogy annak a xfce felülete tetszett.
Illetve azért is, mert Debianhoz képest kevesebb dolgot kellet pluszba beállítani, hogy jó legyen nekem.
Az egyetemre mikor mentem kellet laptop akkor direkt olyat vettem ami ubuntu cert-es volt. Annyi, hogy szép és jó hogy Ubi tanusitvány fent van a honlapon, de azért az ujlenyomat olvasó az nem működik(persze többféle konstrukcióban volt az a laptop amit vettem, így benéztem, úgymond)
Xubuntu rendszert használva jólmentek a dolgok. Egyedül az ujlenyomatolvasó nem működik hivatalosan(csak valami mókolással).
A Linux Mint az egyik ha nem a legjobb választás egy kezdőnek(mint pl. nekem)
Az ubuntu alapú Linux Mint annyival talán jobb, hogy snap csomagokat nem kényszeríti rád, úgy mint az Ubuntu.
Egyébként semmi rossz nincs az Ubuntu vagy azok más ízében sem.
1-2 félévig használtam napi szinten Xubuntut.
Viszont azóta újratelepítést csináltam és egyedűl Windows 11-et használom.
Mert van diák office csomagom meg eredeti windows 11 home akkor, miért ne azt használjam ha van.
Persze Win 11-en van néhány bosszantó dolog, de valószínűleg Xubuntu esetében is volt. Csak már nem emlékszek rá, mert elnézöbb voltam vele szemben.
Linux disztrók esetében volt néhány probálkozásom: Debian, Linux Mint, Ubuntu, Xubuntu, Fedora, CentOS, Archlinux, Manjaro, EndeavourOs, ClearLinux
A sokféle linux disztribúció közül a választás nem egyszerű az biztos.
Egyik sem tud sokkal többet a másiknál. Bármelyikre ugyanazt a linuxos alkalmazást fel tudod rakni. Csak az a kérdés, hogy melyiknél mennyi idő, mert esetleg utána kell nézni dolgoknak, plusz beállításokat magadnak kell megcsinálni stb.
#8 +1
Akiknek fontos szempont az LTS, azoknak mondom, vannak olyan disztrók, amik tíz évig támogatottak. Igaz azokat nem olyan egyszerű beállítani, mint egy Mintet, de nem is lehetetlen.
EndeavourOS. Meg akartam tanulni linuxot, kiválasztottam pár distrot ami tetszett, használtam őket és végül ez maradt.
Laptopon meg opensuse van fent.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!