Fotó utómunkához és videószerkesztéshez szükséges programok magas szintű ismerete - de melyek ezek?
egy álláshirdetésben szerepelt ez, ahol social media oldalak kezelését várják el.
egy egyetem social média felületeit kéne gondozni.
fotó utómunkához és videószerkesztéshez szükséges programok magas szintű ismerete - de milyen programok tartoznak ide? (ők nem részletezték)
az állást nem tudom nyilván megpályázni, de szeretnék fejlődni ezen a területen, és azért kérdezek rá, hogy tanuljak.
köszi.
Alkalmazotti viszonyban munkahelyre kell a papír, nem fog senki felvenni téged csak azért, mert szerinted tudsz fotózni, meg nagyon érdekel a fotózás. Be sem hívnak meghallgatásra.
Amikor csináltam az akkor még OKJ-s grafikusit, ült ott két 40-es férfi. Az egyik húszon éve grafikus, 3D modellező, videoklipekhez kérték fel, stb. A másik meg nyomdát vezet, szintén nem tegnap előtt kezdte a dolgot. Számlaképesek voltak, nem is ezzel volt a gond, hanem amit a 19-es is ír, "államilag elismert, akkreditált végzettség". Na ez kellett még, hogy teljes legyen a kép.
Amúgy ezekre általában van részletfizetési lehetőség, én sem egy levegővel fizettem ki a dolgot anno. Volt egy kezdőösszeg, a többi meg 20.000 Ft / hó volt akkor.
Egy szó mint száz, nem fogod tudni kikerülni a sulit, ha te ezen a területen szeretnél elhelyezkedni. Gyűjtsél akkor, kezdésként nézd meg, hogy a lakóhelyedhez közel van-e SZJ-vel foglalkozó iskola. Ha nincs, akkor mész tovább a térképen. Ez van, nálunk is voltak többen, akik vidékről jártak fel. Ezt a "kényelmetlenséget" lehet vállalni szerintem a jövőd érdekében.
Van itt némi képzavar. Az államilag ingyenes első szakképzés az állami szakképző intézményekre érvényes, mint például a Budapesti Szolgáltató- és Kézművesipari Szakképző Iskola, ahol iskola rendszerű képzés formájában részt vehetsz (általában 2-3 éves) képzéseken állami költségtérítéssel.
(Ha vidéki vagy, akkor érdemes lehet a közeledben keresni valami hasonlót, bár sajnos nem biztos, hogy vidéken is van akkora kínálat mindenből, pláne hasonló tartalmi színvonalon.)
Van egy rakás féle tanfolyam, amit nem állami fenntartású iskolák szerveznek, hanem különböző magán cégek. Ezek költségeit értelemszerűen nem fizeti az állam helyetted.
A korábbi rendszerben ezek a magán képző intézmények által szervezett tanfolyamok általában akkreditálták magukat az OKJ rendszerbe. Így a központilag elfogadott tananyagot tanították és államilag biztosított vizsgáztatást bonyolítottak, hogy a végén minden sikeres vizsgázó OKJ bizonyítványt szerezhessen.
Már ezzel a rendszerrel is elég sok gond volt. Az új képzési rendszer úgy tudom, még nagyobb káoszt hozott, de ebbe már nem látok bele annyira.
A legtöbb helyen nem végzettséget és formális képzettséget várnak (ahol igen, azt általában jelzik is), hanem ahogy az idézett rész is írja, a programok használatának képességét.
Egyszerű közösségi média felület működtetéséhez nincs szükség irtó komoly képzésre, csak képesnek kell lenni egy képet téglalapról négyzetre vágni, átméretezni, lehetőleg ízlésesen feliratot tenni rá, két képből montázst csinálni, stb.
Nem véletlenül nem írják le, hogy milyen programokat kell ismerned, mert igazából teljesen mindegy, hogy te konyhakéssel, vagy svájci bicskával farigcsálod, csak az számít, hogy a végeredmény megfeleljen a munkáltatónak.
Ahogy már írták, az ipari szabvány grafikus szerkesztésre jellemzően a Photoshop, de egyre több helyen a közösségi média tartalmakhoz inkább Canvát és más egyéb célalkalmazásokat, akár mobil appokat használnak.
A Lightroom professzionális fotó szereksztő program, de inkább fotósok képkidolgozásához használják, nem a már végleges képekből közösségi média posztok szerkesztésére. Ilyesmire eleve kevésbé is alkalmas, mert nem erre találták ki.
Videóra általában a fizetős multi platform Adobe Premiere és a csak Macen futó Apple Final CutX az ipari szabvány. Egyre népszerűbb professzionális környezetben is az ingyenes multiplatform Blackmagic Da Vinci Resolve (és annak fizetős Studio változata). Aztán van még egy jó pár másik professzionális program, mint a Vegas, Avid, Edius, stb. Hogy hol melyiket használják az leginkább a helyi szokások, rendszerek na és persze beszerzések függvénye.
Viszont ezek mind komolyabb, professzionális szerkesztésekre valók és általában akkor számít igazán, hogy milyen programmal dolgozol, ha többen kell egy projekten dolgozni, másokkal egységes rendszerben dolgozol, a mások által kialakított sablonokat, preseteket, egyéb dolgokat használod.
Egy ilyen egyetemi közösségi média felület üzemeltetésénél valószínűleg nem te fogod nulláról megvágni az esemény videókat, hanem a már készre leforgatott, megszerkesztett videókat fogod kiposztolni. Azokon max annyit kell szerkesztened, hogy egyes részleteket ki tudj belőle vágni, feliratokat tudj hozzájuk adni, esetleg a közösségi média felületek kívánalmainak megfelelően kicsit fel tudd dobni őket, stb.
Ezekre egyre inkább szintén célszerszámokat, egyszerűbb szoftvereket használnak, mint a Wondershare Filmora, Capcut, Movavi, stb.
Egy jó tanfolyamon nagyon sok hasznos dolgot el lehet sajátítani és nagyon sokat számíthat főleg a megfelelő szakmai háttér tudás és szemlélet kialakításában. Viszont a tényleges szerkesztést, program ismeretet, technikai tudást nem a tanfolyamon fogják megtanítani. Sem az egyetemen, sem OKJ vagy egyéb tanfolyamon. Azt egyedül gyakorlással, kísérletezéssel, kézikönyvek és tutorialok bújásával tudod elsajátítani.
Ha bele akarsz tanulni abba, hogyan kell közösségi média felületeket kezelni, azokra tartalmakat gyártani, szerkeszteni, akkor kezdd el csinálni, kísérletezz, próbálgasd és keresgélj a neten, hogy mit hogyan tudsz megvalósítani, illetve figyeld nagyon sokat, hogy mások mit és hogyan csinálnak, abból neked mi hogyan működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!