Miért használsz Linux Op. rendszert?
Bevallom, csak érdekel, hogy mások mit gondolnak erről. :)
Én magam, vagy 20 évvel ezelőtt ismerkedtem meg a Linux-al, második Op. rendszerként, és anno szokatlan volt, de tetszett, hogy nem kellett külön zene, videólejátszó program, meg kodecpack, meg hasonlók. :)
Kb. 5-6 éve, itthon már csak Linuxt-t használok. Ubuntu, majd, amit jelenleg is, a : "Mint". Minden válasz érdekelne, hogy Ti miért használjátok?
Mert ingyen van? És jó😇
Régi AMD Turion procis laptopon a Win7 miatt minden reklamált, hogy "elavult" a rendszer. Win10 fel, laptop meghalt alatta. Linux Mint felcuppant rá, és hasít. 👍
Egy jól be/le lakott Win7-nél kevésbé terheli a hardvert rá se ismerni a gépre.
Kedves Szikszai.B,
Ez egy kiváló összefoglalás volt.
Jól értem, hogy fejlesztőként dolgozol, és ebben a munkában is sokat segít a Linux a Windows-hoz képest?
Még egy plussz pont.
Köszönöm. :)
"Jól értem, hogy fejlesztőként dolgozol, és ebben a munkában is sokat segít a Linux a Windows-hoz képest?"
Munkahelyemen rendszergazda vagyok, itthon webfejlesztéssel foglalkozom (frontend és backend egyaránt).
Nem mondom, hogy Windows-on ne lehetne a webfejlesztést hasonló vagy esetleg ugyanolyan könnyedséggel művelni, mert ott is elérhetők a szükséges eszközök (npm, git, php, sass, stb.), de egyszerűbb Bash scripteket írni, mint mondjuk Powershell scripteket.
Illetve egyszerűbb beszerezni a megfelelő eszközöket, ha pl. épp Rubyra van szükségem, akkor `dnf in ruby` aztán ott is van. Vagy amint említettem, sokkal könnyebb SFTP-n vagy FTP-n dolgozni Linux alatt, vagy dockeres cuccokat kezelni...
Szóval igen, szerintem ilyen jellegű fejlesztésben is sokat segít a Linux. És emellett még mindig ott van, hogy _gyors_, nem akadályoz mindenféle popupokkal meg reklámokkal, azt állítok át, amit akarok...
A felét nem értettem a "szakszavaidnak". :XD
De jó azt hallani, hogy munkában sem alsóbbrendű a Linux. :)
Ha jól tudom, Németországban több városi önkormányzati hivatal átállt Windows-ról Linux-ra költséghatékonyság miatt.
Amit a végén írtál, talán az a legérdekesebb.
Köszi.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Hasznos, érdekes volt mind. A "ma 17:31" válaszadó írása különösen érdekes volt számomra. Szerver szinten nem is gondolkodtam.
Köszönöm.
Mert egyszerű és könnyen lehet telepíteni.
Nem kell vírusirtóval foglalkozni.
"Miért használsz Linux Op. rendszert"
Nedves Morfondir! (Vagy More Phone dir?)
Látom érdekes témán morfondírozol.
Amikor kezdett elterjedni a zikszpé még egy olyan p2-es gépem volt, amin a Win 98 egész jól pörgött és rettenetes lassulást tapasztaltam xpvel. Akkoriban nem volt lehetőség gépcserére, meg azért maradjunk annyiban, ha egy ember kiadott több, mint két kilót új gépért 1999-ben, akkor nehogy már öt év múlva kukázza. Szóval ment rá UHU, egész jó volt, de volt némi hiányérzetem. Aztán rövid süsüzés után (mivel az is elég lomha volt) jött debian. Akkoriban (sarge 3.1) elég hardcore volt desktop osnek. Szóval el kellett mélyednem a linux lelkivilágában. Akkor még nem volt nemhogy Mint, de ubuntu sem. Bezzzeg a mai fitalaok, akik nyafognak, hogy a Mint egy sz*r. Nem tudják mi a sz*r.
2007 közepére tudtam gépet beújítani, de arra meg megszerettem és elég alaposan megismertem a linuxot, így okafogyottá vált a Windowsra visszaváltás.
Erről el is kezdtem egy blogsorozatot Én és a linux címmel, amit nem fejeztem még be. Ha érdekel olvasd el. [link]
Eleinte főleg elvi oka volt neki. A Win 11 kiadása után úgy éreztem, hogy a Microfos átvert mivel még a Win 10 idején tisztán emlékszem, hogy mondták, hogy ez lesz az utolsó Windows. Ehhez képest jött a 11 ami máshogy nézett ki és kb ennyi volt az említésre méltó újdonsága.
Aztán idővel észrevettem, hogy mennyivel reszponzívabb. Nem úgy értem, hogy gyorsabban nyílnak meg a programok (elég erős gépem van ahhoz, hogy ez ne legyen feltűnő különbség) hanem, hogy úgy érzetre valahogy mégis gyorsabban reagál mint a Csindóz. Aztán megtetszett a programkezelése is (bár a rolling release működéssel kezd egyre több bajom lenni...) meg úgy általában az, hogy nem zaklat kérdésekkel meg ajánlásokkal meg privacy kérdésekkel meg frissítésekkel... Bekapcsolom és csak annyit csinál, amennyit beállítottam neki. Elindítja a DE-t meg azon belül a qBittorrent-et és kész.
Mostanában viszont kezdd egyre inkább elegem lenni a rolling kiadásokból mert főleg a kernel hajlamos nem jól működni. Pélául az amdgpu drivert eddig tök jól tudtam kezelni egy LACT ( [link] ) nevű programmal. Majd jött egy rolling kiadásos kernel update és úgy döntött a kernel, hogy akkor ő mostantól nem hajlandó a beállított Power State-eket alkalmazni a videókártyán. Pár beállítást szerencsére még tudok állítani, de viszonylag elég sok ehhez hasonló dolog szokott előjönni Archlinuxon, ezért egyre többet gondolkodok rajta, hogy a Debian-t kéne megtanulni kicsit komolyabb szinten telepíteni és azt fogom használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!