Miért használsz Linux Op. rendszert?
Bevallom, csak érdekel, hogy mások mit gondolnak erről. :)
Én magam, vagy 20 évvel ezelőtt ismerkedtem meg a Linux-al, második Op. rendszerként, és anno szokatlan volt, de tetszett, hogy nem kellett külön zene, videólejátszó program, meg kodecpack, meg hasonlók. :)
Kb. 5-6 éve, itthon már csak Linuxt-t használok. Ubuntu, majd, amit jelenleg is, a : "Mint". Minden válasz érdekelne, hogy Ti miért használjátok?
Munkához kénytelen vagyok Windows-t használni, de itthon nálam is Linux Mint fut.:XD
Szókimondóan? Elegem lett a Windows-os szarságokból. Itthon mindenre jó, és nem fagy le!
"ma 14:38"
Én is a Windows 7 támogatás megszünésének bejelentésekor döntöttem el, hogy itthon csak Linux lesz! Sok disztrót próbáltam ki az elmúlt évek alatt, és a Mint, ami bejött. Az MX-t eléggé dícsérik ismerőseim. Az lehet a következő. :)
"ma 15:25"
"Duálban" használod? Elsősorban olyanok válaszát vártam, akik csak Linux-ot használnak otthon. ( A meló az más, mert egyelőre kikerülhetetlen a Windows...sajnos.) De, érdekes a te eseted is! Minden jelződdel egyetértek!
"ma 15:53"
Király! Még egy plussz pont!
Mert jó, azért.
Én 2016 januárjában próbáltam ki először a Windows 10-et. Windows 7 után jóval lassabban futott a kis gyenge laptopomon, akkor döntöttem el, hogy átállok Linuxra. Előtte is próbálgattam már a Linuxot, de vagy túl bugosnak találtam, vagy nem láttam értelmét az átállásnak.
2016 óta viszont elsődleges rendszer a gépemen (gépeimen) a Linux, egy darabig volt Windows-om is virtuális gépben, mert néha szükségem volt rá, de már 3-4 éve nincs az sem. Munkahelyen persze Windows-os gépem van, de azért beállítottam magamnak mellé egy Linuxosat is :)
Több oka is van, hogy szeretem a Linuxot, az egyik ilyen a szabadság. Például az, hogy olyan asztali környezetet használok rajta, amilyet akarok, egy nagyon jó dolog.
Most épp Xfce-t használok, ezzel nagyon gyorsak a gépeim, de alapvetően elvagyok bármelyik másik DE-vel is.
Maga a Linux kernel és a userland is nagy szabadságot ad, hiszen ugyanúgy használhatom asztali gépen, laptopon, RPi-n (egy RPi 3 Model B van itthon), barebone gépen (abból pedig egy régebbi Zotac van itthon), stb.. Az RPi-n nagyon sok mindent csinálok, többek közt http szerver fut rajta, amit webfejlesztésre használok, aztán van rajta egy Radicale (CalDAV szerver), külön céges és magán naptárral, ami be van kötve a gépeimre. Ha pl. itthon az Evolution-ön belül a naptárba beírok egy eseményt, az megjelenik a céges Windows-os gépem Thunderbirdjének naptárjában.
Van még az RPi-n egy dockerből futó Redmine szerver, a saját projektjeimmel kapcsolatos dolgokat feladatokat oda jegyzem fel, illetve még egy-két apróság rajta.
Ami még tetszik a Linuxban, hogy a frissítése egyszerű, gyors, problémamentes. Ha beállítja az ember az auto update-et, akkor észre sem veszi, ha frissít. Én kézzel szoktam frissíteni, terminálba `dnf update --ref -y`, lefut és kész. Ja, egyébként Fedorát használok.
Illetve hogy maga a rendszer ingyenes, nem kell megvásárolni, aktiválgatni, és hogy a repókból egy rakat, szintén ingyenes szoftvert le lehet tölteni, ez is nagyon szuper dolog.
Vagy az, hogy Windows-on borzasztó nehézkes SFTP meghajtóról dolgozni, de még FTP-ről is. Linuxon viszont fel van csatolva az SFTP (konkrétan az RPi egyik mappája), és úgy dolgozok vele, mint ha egy helyi mappa lenne.
Az is tetszik, hogy terminálból szinte mindent meg lehet csinálni, és hogy nagyon sok jól használható CLI-s program van.
Mit mondjak még? Ha még eszembe jut valami, majd leírom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!