Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux: RAID felépítése és...

Linux: RAID felépítése és tömb összefűzés, ebben kérhetek segítséget?

Figyelt kérdés

Linux alatt szeretném kipróbálni hogyan néz ki a RAID a gyakorlatban.

Mdadm segítségével szeretném megoldani, valamint - egyenlőre - fájlokkal (tesztelés miatt érdekel hogy néz ki). Loopback segítségével felcsatolom stb...

6 lemez esetén (/dev/loop1, /dev/loop2, /dev/loop3, /dev/loop4, /dev/loop5, /dev/loop6) szeretnék különféle megvalósításokat létrehozni.

/dev/loop1, 2

/dev/loop3, 4

/dev/loop5, 6

Ezek ha párban RAID1-be kerülnek, az így keletkezett 3 tömböt "egy nagy tömbbé" össze tudom fűzni és ekkor mekkora kapacitásom lesz?

A későbbiekben winchester-ekkel szeretném ezt kipróbálni.


Mdadm segítségével a megvalósítás hogyan történne, valaki leírná nekem a parancsokat?



2023. jan. 8. 14:33
 1/10 A kérdező kommentje:

RAID1 tömbök összefűzésével nem lehet "nagyobb kapacitást kapni" olyan módon, hogy a RAID1 miatt - bármi is történik - az adatok visszanyerhetőek legyenek?


#!/bin/sh

/sbin/mdadm --create --verbose /dev/md0 --level=mirror --raid-devices=2 /dev/loop1 /dev/loop2

/sbin/mdadm --create --verbose /dev/md1 --level=mirror --raid-devices=2 /dev/loop3 /dev/loop4

/sbin/mdadm --create --verbose /dev/md2 --level=mirror --raid-devices=2 /dev/loop5 /dev/loop6

/sbin/mdadm --create --verbose /dev/md3 --level=stripe --raid-devices=3 /dev/md0 /dev/md1 /dev/md2

2023. jan. 8. 17:22
 2/10 anonim ***** válasza:
#1: Nem lehet, a RAID1-nél pont a redundancia a lényeg (ami a tárterület "kárára" megy el), hogy a meghajtó tárterületének tartalmát egy másik meghajtóra kvázi valós időben tükrözik, hogy az egyik meghajtó meghibásodásakor a másikról vissza lehessen állítani az adatokat.
2023. jan. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Értem. Ha ilyen "RAID1" pár lemezeket együtt szeretnék kezelni, az hogy oldható meg?

loop1 - loop2, loop3 - loop4, loop5 - loop6, mondjuk van három lemez így párosítva.

Szeretnék egyetlen eszközt létrehozni, amit mount-olva mindhárom lemezre íródik a tartalom (azért, hogy ne kelljen mindhárom párra külön-külön másolgatni)

2023. jan. 9. 14:37
 4/10 A kérdező kommentje:

Tehát elfogadom hogy RAID1, csak azt szeretném ha egyetlen eszközre írás minden lemezt érintene, ekkor ezt a sort:

/sbin/mdadm --create --verbose /dev/md3 --level=stripe --raid-devices=3 /dev/md0 /dev/md1 /dev/md2

mire cseréljem?

A RAID tömb-létrehozása (az előző sorokkal, #1. válaszomban) megfelelő?

2023. jan. 9. 14:42
 5/10 anonim ***** válasza:

#3: A #1-es hozzászólásodban meg is adtad a választ: esetedben kettő-kettő-kettő "meghajtó" felel a redundaciáért, három-három meg ezek összefűzéséért - lényegében RAID 10 ( [link] ). Ez utóbbit felcsatolva, azon fájlrendszert létrehozva, használható lesz.


Egy sorral:

mdadm --create --verbose /dev/md0 --level raid10 --raid-disks 6 /dev/loop1 /dev/loop2 /dev/loop3 /dev/loop4 /dev/loop5 /dev/loop6

via:

[link]

2023. jan. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm.

Ez az egy sor akkor "mindent megold" és nem kell "párbaállítanom a lemezeket" olyan módon ahogy akartam?


A tömböt egyetlen paranccsal meg lehet szűntetni? Az erre szolgáló parancsokat hiába próbálgattam, /dev/md0 és a többi eszközre.

2023. jan. 9. 15:51
 7/10 anonim ***** válasza:

"Ez az egy sor akkor "mindent megold" és nem kell "párbaállítanom a lemezeket" olyan módon ahogy akartam?"

Így van.


"A tömböt egyetlen paranccsal meg lehet szűntetni?"

Mit értesz "megszüntetésen"?

2023. jan. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Megszűntetés alatt az egész RAID megszűntetését értem.
2023. jan. 9. 16:52
 9/10 anonim ***** válasza:

#8: Ha fel van csatolva, leválasztod a tömböt:

sudo umount /mnt/md0


deaktiválod:

mdadm --stop /dev/md0


majd eltávolítod:

mdadm --remove /dev/md0


a RAID-típusú partícióval rendelkező meghajtókat pedig így szanálhatod:

mdadm --zero-superblock


a RAID-tömb állapotát a /proc/mdstat erőforrás tartalmazza:

cat /proc/mdstat


Bővebben:

[link]

2023. jan. 9. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm.
2023. jan. 9. 19:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!