A Linux + Wine kombó több vagy kevesebb hardvererőforrást zabál, mint egy alap Windows 10/11?
Nem.
Ha játszani szoktál, akkor Steam-en van rengeteg játék Linuxra, a legújabb fancy játékok meg úgysem mennek normálisan Wine-on sem.
Érdemes lehet, ahogyan a #3 is mondja.
Amire viszont figyelni kell, hogy milyen disztrót választasz! (Mindegyik megmókolható, de ha ezt a kérdést fel kellett tenned, nem biztos hogy érdemes lenne belemenni)
Nekem (tesztelés és cikkírás miatt) a nyáron Deepin volt fent az egyik gépemen, ahol semmi olyan nem akart működni, ami a rendszeren natívan nem futó dolgok indítását tette volna lehetővé.
Nem ment a Wine, se a PlayOnLinux, se a Heroic Launcher, sőt egy idő után a Synaptic Package Manager is megadta magát. (állítólag ezek egy része a következő release-ben javítva lesz)
Én meg tudtam oldani, több mint 20 év Linux használat után, de egy frissen Linuxra váltó személy nem biztos hogy tudja mihez kezdjen.
Ajánlom viszont a következőket:
Drauger OS
Garuda
Ubuntu / Kubuntu
Fedora Game spin
Illetve hátvédként meg lehet említeni a SteamOS-t és a ChimeraOS-t, de ezek inkább felejtősek.
Azért az sem mindegy, milyen játékokról van szó.
Én Linuxot használok, és 1-2 játék volt csak, amin némit mókolni kellett, de amúgy gond nélkül használom. Játékra is.
Az erőforrás-kérdés pedig nem egyértelmű. A szoftver futtatása némileg nagyobb prociterhelést okozhat, hiszen technikailag egyfajta emulációról van szó. (Még ha ettől a szótól be is gőzölnek a Wine-fanok.) Az pedig prociigényes. Viszont nincs alatta egy lomha, memóriazabáló oprendszer. Szóval összességében memóriafelhasználás szemponjából előnyösebb a Wine, procihasználat szempontjából hátrányosabb.
Ha több erőforrást nem is használ, de a teljesítményétől ne várj olyat, mintha natív Windowsos környezetben futtatnád a játékot.
Linuxos Steamben van olyan, hogy proton. Ez egy wine fork, de nagy csodákra ez sem képes.
Ha hardcore gamer vagy, felejtsd el a Linuxot.
Ha érdekel a Linux, tanuld, használd, de játékok terén egyelőre sajnos még korlátozott, ami természetesen nem a Linux hibája, hanem a játékfejlesztőké, amiért nem vagy csak kevés játékot készítenek el Linuxra.
Lásd: Riot és a League of Legends.
Kiadták a LOL-t Mac-ra, még Androidra is adtak ki egy külön változatot. Linuxra meg magasról tojnak rá, pedig már petíciót is indítottak egyszer. Holott a legnagyobb konkurense, a Dota már sok éve natívan fut Linux alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!