Biztonsági mentés Windows-os gépekről Linux központi szerverre hogyan? (bővebben lent)
Adott egy Windows 10 és egy Windows 7 operációs rendszert futtató asztali gép. A Windows 7 gép frissíthető Windows 10-re, csak egyenlőre azért nem történik mert aki használja, azt szokta meg.
A Windows 7 gépben 2 merevlemez és egy SSD van. Fájlok sok helyen vannak, asztaltól kezdve mindenhol lehetnek.
A gépek router-en keresztül tudnának menteni.
Napi automatizált mentés hogyan, miképpen állítható be?
Valamilyen "lépésenkénti útmutatót" tud valaki ajánlani a beállítást illetően? (Debian-t sokáig használtam feltelepítve, telepítettem Samba-t is, de ez a biztonsági mentés-dolog kifog rajtam).
Tehát részletes "howto"-t tud valaki ajánlani a telepítéssel, beállítással kapcsolatosan?
Részletes útmutatót nem tudok írni, de az egyik kollégám a Freefilesync nevű programot használja erre a célra.
Elég sok protokollt támogat, többek közt SFTP-t is, ami Linuxon könnyen beállítható és remekül működik.
Tartanék még attól is, hogy a Windows-os gépen futás közben teljesen váratlanul NTFS-jogosultsági problémák csapnák le a működését, ha hirtelen hozzá akar férni egy könyvtárhoz, amelyhez nem kéne, vagy "az aktuális fájlt éppen használja a rendszer" stb.
Abban reménykedek, hogy van hasonló rendszer, ahol például rendszergazda több gépet felügyelve menti az adatokat központilag, megoldva hogy a Windows-sos gép fájljai teljesen stabil programmal jól, hiba nélkül átszinkronizálódjanak a Linux-os gépre.
#3: A Bala'zs által emlegetett Freefilesync multiplatform - Windows alatt is működik.
Vagy alternatívaként ott van példának okáért a Cobian Reflector ( [link] ) az is tud már SFTP-t.
Az SFTP-hez szerver oldalról csak egy SSH-szerverre (Debian esetén openssh-server csomag tartalmazza) lesz szükség, illetve egy ajánlatos erre a célra létrehozni egy felhasználót, akinek a home könytárába menthet a backup-alkalmazás. Ha kliens oldalról el akarod érni, ott a WinSCP.
Az SFTP abból a szempontból jobb, hogy csak adott szoftver tudja kezelni, egy, a klienset érintő ransomware nem tud hozzáférni a biztonsági mentésekhez úgy, mint egy felcsatolt SMB-fájlmegosztáshoz.
Még annyit hozzátennék, hogy a mentéseket tartalmazó meghajtót ajánlatos RAID-kötetként kezelni (szoftveres RAID kialakítására ott van az mdadm), illetve érdemes elgondolkodni a btrfs vagy zfs fájlrendszer használatán a pillanatképek (a fájlok régebbi példányainak visszaállításához) és a helyreállító rekord (ami egy fájlrendszer-hibánál segíthet a fájlok helyreállításában) megléte miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!