Melyik a legjobb linux distro hétköznapi használatra?
OpenSUSE Tumbleweed
vagy
Windows WSL-el
Erre nem lehet egzakt választ adni. Bár ha nagyon muszáj konkrét disztrókat mondani, én erősen hajlok a Linux Minthez, vagy az Ubuntuhoz.
#2: Na, az pont nem. Ha már OpenSUSE, akkor a Leap verziót ajánlott használni, a Tumbleweed rémesen instabil.
Aki meg akarja érteni a linuxot, annak először a csomagkezelést érdemes megérteni. Windows-on hagyományosan úgy telepítesz programokat, hogy letöltöd a gyártó honlapjáról (vagy valahonnan) a legújabb verziót, azt felinstallálod. Ez eléggé ilyen szabadelvű megoldás, mert mindent a gyártóra bízol. Windows-nál általában erre az is rájön, hogy az egész zárt forráskódú, szóval fogalmad sincs, mit telepítettél, max bízol a kibocsátóban.
Linuxnál a csomagok jelentős része nyílt forráskódú és nem a gyártó honlapjáról telepítgeted őket, hanem az adott linux központi szoftvertárolójából. Oda pedig általában egy bizonyos szintű ellenőrzés, kitesztelés alapján kerülnek be. Az egyes Linux kiadásoknál ennek a kitesztelésnek a mértéke különbözik.
Szerver disztróknál nyilván nagyon stabil csomagok kellenek: Debian stable, CentOS pl, így ezek általában régi verziókkal dolgoznak.
Asztali disztróknál lehet közepes mérvű a kiteszteltség, vagy kb. csak ilyen átfutásos jellegű. Közepes mérvű a Debian testing-nél, vagy az Ubuntu nem LTS kiadásainál. Az Ubuntu LTS-t a nem LTS és a Debian stable közé lőném be.
A legújabb csomagokat szolgáltatja az Arch, a Suse rolling változata, a Fedora, meg még jó pár disztró. Ezek a legújabb technológiákat hozzák, de nem annyira összecsiszolt rendszerek általában.
Mindkét vonalnak vannak előnyei és hátrányai. A stabil disztrókban az elavult csomagok sokszor hetekig, hónapokig várnak a biztonsági hibák javítására. Ugyanígy, ha felveszel egy hibát, ami a stabil jelleg ellenére mégis benne maradt az adott rendszerben, sokszor azt a választ kapod, hogy menj a kibocsátóhoz(upstream). Ok, felveszel a kibocsátónál egy hibát, ő meg elküld a retekbe, hogy miért archaikus verziót használsz a programjából.
A legújabb csomagos disztróknál meg, ahogy írtam, sokszor ilyen félkész érzeted van, esnek szét, bugosak a dolgok. Előnye, hogy általában a kibocsátó (upstream) is kb. ugyanazon a verzión áll a git-ben, így gyorsan reagálni tud a nyígásodra, érdemben.
Laikus fejjel én egyébként Ubuntu-t, vagy Manjaro-t tennék. Amúgy is ezek a legdivatosabbak most. A Manjaro-t nem próbáltam még, de azt mondják, hogy fenszi meg felhasználó barát.
Az Ubuntu-ban azt szeretem, hogy sok csomag azonnal elérhető a tárolókból és nem kell külső tárolókból gányolni. A Fedora-ról ez már nem mondható el. Ha jól emlékszem, már egy VLC-t sem tudsz külső tároló nélkül feltenni. Azt meg ugye nem szeretjük, mert nem hivatalos.
Blablablabla. A végtelenségig tudnám írni ezeket a dolgokat.
7-es, csalódnál, mert ilyen rendszer admin dolgokban nem vagyok jó. Inkább a saját gépem szeretem gányolgatni, amikor lazább napjaim vannak.
Ja és ami a legrosszabb: sosem telepítettem Gentoo-t, pedig már oly sokszor próbáltam rávenni magam egy-egy ilyen upstream hibajavítós kínlódás után, amikor csillogó szemekkel néztem a szépen formázott weboldalukat a legújabb verziókkal. De gondolom azért tudják mindig a legújabbat szolgáltatni, mert forrás alapú a csomagkezelés.
Nem vágom annyira.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!