Szerintetek mi kellene ahhoz, hogy az Ubuntu elterjedjen széleskörben? Megtörténhet ilyen?
#20: Szalmabáb érvelési hiba.
Tán a Facebookot, a Google-t és egyéb nagyvállalatokat (például a Microsoftot is régebben) nem citálták a az Egyesült Államok Kongresszuse elé (például a trösztellenes törvények megsértése miatt)? Tán nem kapott a Facebook a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságtól 5 milliárdos bírságot a Cambridge Analytica adatvédelmi botránya kapcsán? Tán nem kapott büntetést az EU-tól is? Tán nem morognak Európa-szerte a Facebookra azért, hogy az európai emberek adatait Amerikában tárolják és az adóbevételeiket elmismásolják?
Tán nem jönnek létre egyre-másra olyan szolgáltatások - akárcsak felhőtárhelyek (pCloud például), levelezési szolgáltatások (Tutanota, Mailfence, Protonmail), üzenetküldő alkalmazások (Signal, Telegram), amelyek az amerikai giga techcégek szolgáltatásaival ellentétben végponttól-végpontig titkosítottak, részben vagy egészben nyílt forrásúak?
Neked tényleg ez a mániád, ezért javasoltam a barlangot.
Hiába bizonygatsz itt mindent, ha nem sikerül felfogni, hogy az emberek 99,9%-át nem érdekli, hogy mitől működik a rendszer vagy mitől nem, sőt ahogy az sem érdekli, hogy most kismillió cég szedi össze az adatokat, hogy x ember a csokit szeri y meg a vaniliát és stb.
Szóval ha ennyire parázol akkor javaslom internet közelébe véletlen se menj, sőt, a barlang a elgjobb megoldás, de lehet ott is megtalál véletlen valaki, és akkor tudni fognak róla, hogy xy egy barlangban él, mert mindenki az ő adataira kíváncsi.
" az emberek 99,9%-át nem érdekli, hogy mitől működik a rendszer vagy mitől nem"
Ebben tévedsz. Egyre több embert érdekli - és ennek folyományát láthatjuk, mind a törvényhozásban, mind a médiában. És ez még csak a kezdet.
"kkor javaslom internet közelébe véletlen se menj, sőt, a barlang a elgjobb megoldás"
Ez nem érv továbbra sem, hanem személyeskedő érvelési hiba.
Nem kell keverni a törvényhozást meg az embereket. Törvényt olyat is meghoznak amit senki sem kért.
Ha meg annyira nagyon érdekelné az embereket, akkor a Windows népszerűsége rég padlón lenne, ahogy pl androidos telefont se használna senki stb stb.
Az meg nem személyeskedés, hogy ez tényleg egyfajta üldözési mánia, nem mint szidalmazás írtam, hanem simán mint egy jelenséget.
"mi kellene ahhoz, hogy az Ubuntu elterjedjen széleskörben?"
Egyetlen dolog: az, hogy az embereknek legyen esélyük megismerni.
A döntő többség azért nem akar (mer) Linuxot használni, mert nem ismeri. Ami információja van róla (már ha van), az csak hallomásból, olyanoktól, akik talán egyszer régen láttak távolról Linuxot.
A döntő többség azért kardoskodik a Windows mellett, mert csak azt ismeri. Iskolában azt tanulta, a notebook-reklámokban csak a Windowst hangsúlyozzák ki, és általában a munkahelyén is azzal találkozik, már csak azért is, mert a munkáltatója is csak Windos-zal találkozott életében.
Ennyit számít, hogy a Windows mögött egy dollármilliárdoktól roskadozó multi áll, ami már a legtöbb ország oktatási rendszerébe, sőt, akár az államháztartásába is beette magát.
#1 "MOndjuk hogy minden működjön rajta trükközés nélkül"
MINDEN egyik rendszeren sem fog működni trükközés nélkül, de sokszor még trükközéssel sem.
De nem is kell, hogy így legyen. Az működjön, amire szükség van. Pár réteg-igénytől eltekintve pedig ez elmondható az összes elterjedt oprendszerről. Az, hogy ezt melyik milyen stabilan, mennyi pénzért, és mennyi erőforrás felhasználásával oldja meg, az már egy másik kérdés.
#3 " Azért használják a legtöbben ezt, mert viszonylag ezt a legkönnyebb az átlag felhasználónak használni"
Ez a legkevésbé sem igaz.
Nem 1998-at írunk, amikor Linuxon legfeljebb egy '80-as évekre hajazó bénácska grafikus felület volt jobb esetben, miközben a Win98 maga volt a látvány-csoda... Ma már egy Mate-t, Cinnamont, KDE-t, stb. nem nagyobb kunszt használni, mint egy Windowst.
#4 "Milyen szabadság kell a felhasználók döntő részének amit a Win nem ad meg?"
Kezdjük mondjuk ott, hogy ne pár redmondi fejes mondja meg, hogy milyen legyen az ablak széle: lekerekített, vagy szögletes. Ez csak egyetlen apróság, de a Windows még ebben is dirigál a felhasználóinak. De hogy komolyabb tényezőt is említsek: mondjuk sokan azért szeretnék maguk eldönteni, hogy mikor akarják a frissítéseket telepíteni. Windowsban ebbe alig van beleszólásuk. Hány embert láttam már beégni, amikor előadás kezdetén perceket kellett tökölni, mert a Windows épp frissítéseket telepített bekapcsolás után...
#8 "Nagyon kevés program van rá"
Hadd említsem meg, hogy az átlagos felhasználó kevesebb, mint 10 szoftvert használ. Ezek között van általában szövegszerkesztő, bemutatókészítő, esetleg táblázatkezelő, médialejátszó, meg egy böngésző. Aztán nagyjából ennyi. Vessük ezt össze azzal a ténnyel, hogy pusztán az Ubuntu csomagtárolójában ezres nagyságrendű a szoftverez száma. Tényleg, valóban nagyon kevés program van rá. :-D
"a többségük jóval szarabb is mint Windows-on"
Ja, igen. Mondjuk sem a LibreOffice, sem az AbiWord nem zuhan úgy össze, mint a MS Word szokott. Egyébiránt: sok sikert kívánok, ha netán körlevélben dátumokat is használnál, és nem tetszik az amerikai dátumformátum.
"Gamerként szinte abszolút nulla lehetőség van rajta"
Na, nézzük, én mit játszottam az elmúlt 2 hétben, természetesen Linuxon:
- Age of Empires II HD
- Euro Truck Simulator
- Nexomon
- Wonderboy: The Dragon's Trap
- Wonderboy Returns Remix
- Big Pharma
- Surviving Mars
- Stardew Valley
- Project Hospital
- Graveyard Keeper
... és a felsorolásomban nincsenek benne azok, amikkel az utóbbi két hétben játszottam, illetve a RetroArch segítségével elérhető temérdek régebbi konzoljáték sincs említve.
Nem vagyok egy matekzseni, ez tény, de akárhogy is számolom, nekem erre a "nulla" sehogy nem jön ki.
"A Windows-t folyamatosan fejlesztik"
Kapaszkodj meg: a Linuxot is.
"új feature-öket kap, stb"
(Nehéz lett volna magyarul írni? Már ha egyáltalán tudsz...)
Mire gondolsz? Arra, hogy központilag eldöntik, hogy mostantól ilyen lesz az új ablakstílus, és nem olyan? Vagy arra, amikor random segédprogramokat kivesznek a rendszerből? Vagy arra, hogy már normálisan a "csökkentett mód" sem érhető el? Vagy arra, amikor frissítés után nem kap IP-címet, és nem működik a billentyűzet? (Megtörtént eset.)
"Linux-on minden sokkal macerásabb"
Például mi?
Csak mert szerintem a dupla kattintás egy ikonon semmivel nem macerásabb. Az, hogy nem egy szimbolikus ablak ikonon, hanem pl. egy stilizált "LM" logón kell kattintani a "start" menühöz, szintén nem macerás. Az, hogy a "start" menüben kategóriák szerint vannak csoportosítva a programok, és nem fejlesztő/kiadó szerint, pont, hogy nem macerásabb. Az, hogy frissítéskor minden telepített szoftver frissül, és nem csak az oprendszer, meg esetleg pár Microsoft-termék, szintén minden, csak nem macerás. Az, hogy te döntheted el, hogy mikor frissítesz, szintén nem macerásabb. És kapaszkodj meg: pár kattintással lehet szoftvereket telepíteni. Az esetek döntő többségében még a telepítőjét sem neked kell levadásznod, mert a Szoftverkezelő (vagy Szoftverbutik) magától letölti és telepíti. Csak megkeresed, hogy mit akarsz telepíteni, rákattintasz, és kész is.
"nincsen semmi felhasználói support"
Ja, mert mondjuk a Linux Mint fórumai azok semmik. Kicsivel hatékonyabbak, mint a Microsoft marketingszöveget daráló titkárnőcskéi.
"A végtelenségig lehetne sorolni a hátrányait."
Mármint a Windowsnak?
#9 "oktatni kéne a felhasználókat"
Első körben az anyanyelvük helyes használatára. (Tényleg ennyire nagy kihívás a mondatkezdő nagybetű??)
Egyébként alapvetően igazad van. Az iskolarendszerű informatikaoktatás óraszáma minimális, és inkább hasonlít egy MS-terméktanácsadói képzéshez, mind valódi informatikaoktatáshoz, ahol a cél a kompetens számítógéphasználat lenne.
#11 "Az emberek használni akarják a rendszert" -- és esetleg úgy használni, ahogy az nekik a legkényelmesebb. A helyzet pedig az, hogy az MS már jó ideje ebben is korlátozza a felhasználókat. Komolyan ott tartunk 2022-ben, hogy pár indokolatlanul magasra jutott némber mondja meg, hogy hogyan nézzen ki az asztal, meg a tálca? Vagy hogy mikor frissítsem a rendszeremet?
"mégis minek akarná visszafejtegetni? Csak hogy elmondhassa, hogy jajj ezt is lehet?"
Tudod, az, hogy valaminek a forráskódját hozzáértők ezrei nézik át, árgus szemekkel kutatva a legapróbb hibák után, az azért elég komoly ganarcia a szoftver megbízhatóságára. 100%-os garancia természetesen nincs, de azért mégis megnyugtatóbb, mint egy puszta ígéret arra, hogy "bízz bennünk, mi jó fiúk vagyunk". (Aztán rá nem sokkal kiderül, hogy titokban adatokat gyűjt a rendszer.)
#15 "A zárt forrású kereskedelmi szoftverlicence olyan mint egy bérlemény. Nem módosíthatod, nem alakíthatod teljesen saját kedvedre, nem szedheted szét darabjaira megismerve a belső működését."
Egész pontosan: csak a használati engedélyét kapod meg, bizonyos feltételek mellett. Persze, a jogi háttér önmagában nem izgatja a felhasználók döntő többségét, de annak a következményei kihatással lehetnek a felhasználói élményre, és a szoftver használhaságára. Én például láttam olyan szoftvert, aminél kikötés volt, hogy csak egyszer telepítheted fel. Akkor is, ha mondjuk a gépet megpusztul, és újat veszel. Vagy akkor is, ha az oprendszert újratelepíted, és emiatt szeretnéd a szoftvert még egyszer feltenni. Aztán jött az üzenet, hogy egyszer már aktiváltattad, többször nem lehet, vedd meg újra 20 ezerért.
De másik példa: ha valamit egy szoftverben elszúrnak, egy nyílt forrású terméknél senkit nem akadályoznak meg abban, hogy kellő szaktudás birtokában kijavítsa. Ez nyilván nem közvetlenül érinti a végfelhasználót, de mégis jobb neki, hiszen probléma esetén nem kell arra várnia, hogy a fejlesztő vállalat kiadja a hibajavítást, elég, ha van a Földön egy valaki, aki ért hozzá, és hajlandó megcsinálni. Ez általában gyorsabb hibajavítási ciklust eredményez, ami végső soron a végfelhasználónak is előnyös.
A fő kérdésre visszatérve: tapasztalatom, hogy ha valakinek megadjuk a lehetőséget, hogy a Windowson kívül mást is megismerjen, akkor elég nagy hányaduk NEM fog kitartani a Windows mellett. Egyszer egy egyetemista ismerősöm panaszkodott, hogy mennyi probléma van a gépével. Igazából nem a gépével volt probléma, hanem a MS termékeinek a színvonalával. Mondtam neki, hogy próbáljon ki más rendszereket is. Vagy ha elsőre kipróbálni nem is akarja, nézzen róluk videókat, ismerje meg őket, tájékozódjon, és tegye fel magának a kérdést, hogy "tényleg Windowst szeretnék használni?" Na, ő azóta elégedett Apple-felhasználó, némi Linuxos érdeklődéssel, és esze ágában sincs Windowsra visszatérni. De teljesen laikus munkatársamnak is említettem, hogy érdemes lenne egy próbát tennie a Linuxszal. Mondtam neki, ha egy hét használat után azt mondja, hogy neki bizony Win10/11 kell, szívesen feltelepítem. Egy hét után a véleménye az volt, hogy "ez jobb, mint a Windows, maradok ennél". Nem egyedi eset. Aki hajlandó mást is megismerni, azok körében pikk-pakk elolvad a Microsoft dominanciája.
A baj csak az, hogy elég jó a MS marketingje ahhoz, hogy ez a megismerés csak keveseket érintsen.
Jó, igazából érzem fölösleges bármit írni, mert a saját igazadhoz ragaszkodsz, és nem fogadod el, hogy az emberek döntő többsége meg pont nem így gondolkodik.
Fogadd el, hogy nem akarnak belenyúlni, nem érdekli az embereket mitől működik, jó nekik ahogy kinéz és mellé még a szoftverek 99,9%-a problémáktól mentesen fut rajta, még ha Linuxon minimális trükközés is kell csak Windowson meg ennyi se.
Szóval hiába írsz mindenre valami " csak azért is igazam legyen, legalábbis úgy tűnjön " választ, attól a gyakorlat és a világ nem ezt mutatja, hogy oly sokan így gondolják, ahogy írod. A legegyszerűbb adat erre, a Linux 1% körüli vagy akkora se, piaci részesedése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!