Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Létezik-e szoftver, amivel...

Létezik-e szoftver, amivel egy emberi arc emlékezetből "rekonstruálható"?

Figyelt kérdés

Filmben láttam olyat, ahol egy bűnügynél a tanú elmondása alapján egy számítógépes grafikus addig-addig alakított az arcon, amíg végül a tanú azt nem mondta, ez lesz az.

Megalkotható-e egy arcmás úgy, hogy vki nem igazán tud emlékezetből arcokat lerajzolni, de a szoftver kiindul egy "alap" arcból, felkínál egy csomó ide-oda torzítást, és végül így kialakulhat a valóságost egészen jól megközelítő kép?

Csak kíváncsiságból érdekel a kérdés, nincs olyan ügyem, mint a filmbeli tanúnak. :-) Viszont egész jó buli lenne, ha egy-egy jó ismerősömnek megmutathatnám az őt ábrázoló, általam (vagyis inkább a szoftver által) készített műalkotást. Persze csak ha vannak erre kereskedelmileg forgalmazott vagy ingyenesen hozzáférhető, esetleg közösségi műhelyekben, klubokban, dizájnereknél elérhető alkalmazások.

Az igazsághoz tartozik, hogy egyébként elég jól rajzolok, emlékezetből is, de ez inkább műszaki(bb) téren igaz (városképek, épületek, járművek, gépek, térképek), valamennyire természeti tájképeket is, de arcokkal nagyon rég nem foglalkoztam. Utoljára gimiben rajzoltam rajzórán karikatúrákat osztálytársaimról, az akkor egész jó is lett (tényleg megragadta némelyik arc főbb jellegzetességeit), de most biztos nem menne.

Egyáltalán az is izgalmas kérdés, miben rejlik egy-egy arc egyénisége, egyáltalán működőképes lenne-e, leprogramozható-e egy olyan koncepció, hogy addig torzítgatok dolgokat egy kiindulási anyagkénti "standard" arcon, vagy választok ki hozzá részletmotívumokat listákból, amíg egyre jobban rá nem ismerek az ábrázolni kívánt személyre.

Látom esélyét, hogy az FBI, meg a Google ilyennel is rendelkezhet. Persze fogalmam sincs erről se. Vajon amivel pl. ők rendelkeznek, az széleskörűen elterjed-e a világon egyszerű(bb) felhasználók körében, akár hobbicélra is, elérhető árfekvésben, és mennyi idő alatt?

Sőt még az is kérdés, eközben nem visz-e félre, hogy a valós személyről a fejemben meglévő képet elfedi, totál átalakítja a félkész ábrámon viszontlátott kép? Olvastam olyant, hogy a (vizuális) memória így működik, felülírják a későbbi visszaemlékezések közbeni hatások.

Érdekel, mások mit gondolnak erről a kérdésről, esetleg tudtok-e már konkrétan megvalósított fejlesztésekről?



2021. jún. 3. 17:32
 1/2 anonim ***** válasza:
Vannak olyan emberek, akik pont ugyan ezt csinálják, amit elmondtál. Rajzolgatják a fejet addig, amíg a szemtanú azt nem mondja, hogy így nézett ki.
2021. jún. 17. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ezt tehát kifejezetten a grafikus rajzolja egy "mezei" rajzolóprogrammal, nincs-e olyan célprogram, ami egy laikus keze alatt "legyártja" valaki felismerhető arcmását, ha ide-oda torzítgatok kontúrokat, kiválasztok frizurafajtát, bajusztípust stb?

Igazából persze sokkal könnyebb leülni a modell elé és lerajzolni, illetve neten kis kereséssel akadhat fotó legtöbbünkről, de kifejezetten az az érdekes, vajon egy ilyen célszoftver és az átlagemberi arcmemória együttesen milyen fokú felidézést tesz lehetővé. (Az az érdekes, hogy míg bárki ismerősöm beszédhangját bármikor kristálytisztán fel tudom idézni, addig arcuk, bár valamiképp ott van lelki szemeim előtt, pusztán emlékezetből nemigen "látom" részletekbe menően. Mindezzel együtt viszont vizuális típus vagyok, ha úgy vesszük, hogy olvasott szöveget, magyarázó ábrákat 1000x jobban be tudok fogadni, mint egy szóbeli előadást, jegyzetelés nélkül.)

2021. jún. 17. 17:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!