Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ubuntu-n mi van rdp helyett?

Ubuntu-n mi van rdp helyett?

Figyelt kérdés
Arra gondolok hogy Windows alatt lehetséges úgy bejelentkezni távoli asztali kapcsolattal, hogy a konzolon a monitoron az üdvözlőképernyőt látni miközben valaki távolról használja a gépet, sőt Windows server-en akár több felhasználó is tudja használni a gépet távoli asztallal, tehát a mind a két felhasználó mást lát a monitoron és a konzolon is lehet közben használni a gépet. Ezt szeretném Ubuntu-n megvalósítani.

2021. márc. 9. 11:54
 1/6 anonim ***** válasza:

Linux disztrókon is RDP-nek hívják a protokollt, legalább kétféle lib van, ami kiszolgálja, és többféle progival használható.

Személyes kedvencem a Remmina. Tud RDP, VNC, SFTP, SSH kapcsolatot, én is ezzel vagyok most home-office.

2021. márc. 9. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ubuntun is van RDP, talán xrdp vagy xorg-xrdp a csomag neve. Van VNC is, én azt szoktam használni, konkrétan az x11vnc-t, mert az nem indít új X sessiont, hanem a jelenlegihez kapcsolódik. De Ubuntu alatt szerintem alapból fent van a Vino, itt van, hogy tudod beállítani (Wayland alatt nem megy, csak X alatt): [link]

Aztán van Teamviewer is, van Anydesk (ezt is használom), van NX is, ezeket a legkönnyebb telepíteni.


Kliensnek azt használsz, amit akarsz. A Windows távoli asztala is jó.

2021. márc. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ubuntun is elérhető az RDP protokoll, csak telepíteni kell pl. xrdp szervert. Mi is használjuk az informatikai klub szerverén. :)

De egyébként elég ritka alkalmazási terület ez, és nem véletlenül. Hacsak nem valami különleges, csak az adott gépen futtatható szoftvert, vagy hozzá csatlakozó hardvert kell elérni, ami más gépekre nem telepíthető/csatlakoztatható, akkor nem sok értelme van használni. (Megjegyezném: Windowson sem.) A '60-as, '70-es években volt elterjedt "terminálozni", hiszen a munkahelyi/egyetemi nagygép teljesítménye a sokszorosa volt az ügyfélgépek teljesítményének, ami legtöbbször csak egy "buta" terminál volt. Ma, amikor már 30 ezerért kapsz egy Raspberryt, 100-ból meg kijön egy középkategóriás (sőt, a fölötti) irodai PC, csak nagyon különleges esetekben indokolt ez. Ráadásul ha csak egy adott szoftvert kell futtatni, akkor az RDP-nél általában jobb választás az X11 továbbítás. Ehhez ugyanis nem kell, hogy a teljes grafikus apparátus fusson a szerveren, elég csak az adott szoftvernek futni, a megjelenítést pedig a kliensre bízza. Rendszerfelügyeleti feladatokhoz pedig bőven elég a karakteres felület (SSH). (A VNC-t azért nem mondom, mert ott nem lehet egyszerre, több felhasználóval belépni.)

De természetesen nem akarlak lebeszélni róla, csak kifejtettem, hogy miért nem olyan elterjedt technika ez manapság. :)

Az Xrdp mellett még szóba jöhet az X2Go is.

2021. márc. 9. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
SSH-val szoktak Linuxra kapcsolódni. Igaz az csak parancssor, de szinte mindent meg lehet oldani.
2021. márc. 9. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3


"A VNC-t azért nem mondom, mert ott nem lehet egyszerre, több felhasználóval belépni."


Dehogynem lehet, csak be kell állítani a serveren a shared sessiont, aztán megy minden további nélkül.

VNC-nek annyi hátránya van, hogy Windowson külön kliens kell hozzá.

2021. márc. 9. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet még SSHt is használni -X kapcsolóval, így grafikus felületű programok is futtathatóak. Vagyis maga a progi a távoli gépen fut, de a grafikus felülete nálad fog megjelenni.
2021. márc. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!