Milyen linux disztribúciót ajánlotok?
Váltani akarok valamire. Ami jó, gyors, stabil, és van egy jól rendszerezett menüje.
Leírom a tapasztalataim:
A sima gnome-os ubuntu-val az a bajom, hogy eléggé megfaragták a gnome-ot. És... hogy is mondjam nem igazán tetszik hogy az alkalmazások csak úgy be vannak hányva egy helyre és lesz ami lesz. Mégha mappákba lennének rendszerezve a dolgok...
KDE alapú ubuntu... Jó, szép, csilivili. De pár java alapú alkalmazás nem működött. Pedig tetszett. Főleg a menüje.
Arch linux:
Ez is tök jó meg minden. De nem jött be. Főleg az aur csomagkezelője.
Gentoo:
Hát... Nem szeretném magamnak fordítgatni az egész OS-t. Szóval... Nem nekem való.
Debian:
Ezzel nem volt annyi baj. Sőt. Szinte semmi. Lehet erre állnék vissza, de ki akarok próbálni valami újat.
"De pár java alapú alkalmazás nem működött."
Ez nem a KDE hibája. Ha Ubuntuval működtek, akkor tegyél fel Ubuntura KDE-t.
Vagy próbáld ki a Mintet (cinnamon vagy mate), Budgiet, Zorint...
Az Ubuntuval egytértek, nagy kedvenc volt, de amikor "megújították" a Gnome-ot, akkor jókorát csalódtam bennük. Lassan hozta elő a programikonokat, macerás volt a feltelepített programokat megkeresni/elindítani, és azért voltak benne bugok szép számmal.
Ha nem zavar, hogy "kisregény" következik, akkor jellemzem az utóbbi 1 évben általam használt vagy tesztelt disztrókat.
OpenSUSE.
Amikor kezdtem Linuxozni (2000-es évek eleje), ez volt számomra "A Linux". Tetszetős, jól összerakott, megbízható, könnyen kezelhető. Igaz, tényleg voltak egyedi megoldásai, amit a "keménymag" szívből gyűlölt (khm Yast...), de egy kezdőnek, vagy egy átlag felhasználónak ez pont, hogy előnyt jelentett.
Aztán valamikor 2010 környékén nagyon elkanyarodtak egy elbánázottabb irányba.
Jelenleg két kiadása van: a Leap, és a Tumbleweed. Előbbi a "rendes", utóbbi a "rolling release". Na, a Tumbleweedet szívből tudom ajánlani annak, akikben túlteng a mélyről jövő mazochizmus. Sikerült egy Lazarus telepítéssel kinyírni a grafikus felületet. Erre azért azt mondom, hogy teljesítmény. :D És többször előfordult hasonló. Telepíteni akarok valamit, erre pápá grafikus felület. Mondjuk szerverként nincs bajom vele, kb. 4 évig menedzseltem egy OpenSUSE 13.1-es szervert, és hibátlanul működött. (Sőt, még most is működik, csak már másik munkahelyen vagyok.)
A Leap viszont nem rossz. No, vannak problémái annak is, de kacérkodtam a gondolattal, hogy az legyen-e a fő rendszerem itthon. Alapból KDE-s (meg alternatívaként lehet használni kedvenc Gnome-unkat, valamint XFCE-t), nem mondom, hogy sebességrekordokat dönt (a KDE eleve nem a legspórolósabb), de igazából pár kompatibilitási probléma tántorított el tőle. Legzavaróbb az volt, hogy sehogy nem sikerült a Netflixet működésre bírnom. Próbáltam több böngészővel is; ugyanazzal is, amivel máshol ment... azért fenthagytam a vinyón, elfér egy kisebb partíción a 4 TB-os merevlemezemen, de inkább csak amolyan "vészrendszerként" van ott.
CentOS.
Szerverként évek óta használom, és maximálisan elégedett vagyok vele. Az itthoni gépemre nem tudtam feltenni, mindig behalt a telepítő, mind az aktuális, mind az előző verziónál, szóval itthoni gépként "elengedtem"... de állítólag jó rendszer, munkatársam évek óta ezt használja otthon, és nem hallottam, hogy panaszkodna rá.
Fedora: konkrétan nem tudok róla nyilatkozni, de közeli rokona a CentOS-nak. (Ugyanúgy behalt a telepítő a gépemen. :D)
Manjaro: az Arch kódbázisát használja, de kissé "megszelidítették", és teljes mértékben felhasználóbarát. Mondjuk ezen is behalt a grafikus felület, amikor feltettem az NVidia drivert... de ezt leszámítva rendben van.
Linux Mint: aktuálisan ezt használom, és nem szándékozok váltani. Az Ubuntu kódbázisán alapul (ami meg a Debianén), de végre normális felhasználói felülettel! 3 kiadása van: Mate, Cinnamon, XFCE. (Emellett más, pl. KDE is telepíthető természetesen.) A Mate és Cinnamon a "klasszikus" Gnome továbbfejlesztése, mivel elég sokaknak nem tetszett az új, "összehányt" Gnome. A kettő között alig van eltérés, én inkább a Mate-t preferálom.
Fontos, hogy Linux Mintből is kettő termékvonal van: van a "sima" Linux Mint, amit most jellemeztem, és van az LMDE, a Debian-alapú. Elvileg rolling release, és közvetlenül a Debian kódbázisán alapul, nem közvetetten, az Ubuntun keresztül, mint a "sima" Mint. Elvileg azért készül két verzió, hogy ha valami történne az Ubuntuval, akkor is legyen B-tervük, és ne maradjunk Mint nélkül. Mondjuk nekem ez kicsit furcsa, nem tudok semmit, hogy az Ubuntu döglődne... persze, ettől még mehetnek biztosra. :)
Na, de: az LMDE szerintem kicsit gyengébbre sikerült, nem annyira kiforrott, mint a "sima" Mint, vannak benne hibák és furcsaságok. Mondjuk nem drámai mértékben, szóval ez is tök jó rendszer, de ha választanom kell közte, és a "sima" Mint között, akkor utóbbi mellett döntenék.
És végül: Ubuntu Mate:
Gyakorlatilag ugyanaz, mint a Linux Mint Mate, csak ezt "házon belül" mókolják át Mate-ra.
Szerintem az ubuntu 20.04 LTS verzió elég jóra sikerült. Én is ezt használom most, sokat javítottak a gnome felületén is. Végső soron gnome shell extension, meg egy pár kiegészítővel olyanra varázsolod, amilyenre akarod. Le lehet szedni például az arc menü-t is, ahol kategorizált lesz a menürendszer, ott van a dash to panel is az arc menüvel elég jó, meg kell bele egy gnome tweak tool. Egy két ikoncsomag, például az arc az szép kék ikonokat ad, a tweak tool-al, utána meg úgy variálhatsz mindent, ahogyan szeretnél tetszés szerint. Ha csak ez a baj, akkor ez gyorsan orvosolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!