Milyen Linux-disztribúciót érdemes választani lassú gépekre?
Tegyük fel, hogy van egy olyan gép, melyre a Windows 10 ugyan feltelepül, súrolja a legalsó szintjét a rendszerkövetelményeknek, viszont bárhogy konfigurálom, lassú marad. 1GB DDR2 RAM, 16GB háttértár, 1.6GHz CPU stb.
Nézegettem neten néhány linuxot (Linux Lite, Lubuntu, Puppy Linux), viszont nem vagyok jártas Linux alapú rendszerekben, ezért szeretnék tippetek kérni. A laptop egyébként teljesen alap dolgokra (word/netezés) lenne használva. Bővíteni az eszközt nem igazán lehet.
A PuppyLinux jó választás a régi gépekre maga a rendszer kb 3-400 MB-t és telepítés után azonnal használható szinte bármire én már használtam pár fajtát és mindegyik hasít a régi gépeken, van magyarítható verzió is (Precise) de jó a Slacko vagy a Snow Puppy bár az utóbi nem magyarítható ha jól emlékszem.
Nem értem miért hobbija sok embernek szívatni magát ilyen kövületekkel. Lassan a szeméttelepen jobbak vannak. :D
Netezni 1 GB RAM -al? Nagy "élmény" lehet.
Slitaz-t is megnézheted, nagyon kis tárhellyel, erőforrásigénnyel dobtak össze kis rendszert, csomagok is telepíthetőek azért.
Mennyire aktívan fejlesztik: nem tudom de nem tűnik túl réginek.
Nem ismerem a Linux Lite-ot, de azt gondolom, hogy némi szándék esetén bármelyik grafikus felületen futó disztribúcióba elég gyorsan bele lehet rázódni.
Azonban 1: A Word egy Windows-program, tehát hadd ne legyen linuxon alap. Jó alternatívája a LibreOffice vagy az OpenOffice – viszont, ha nemcsak szövegszerkesztésről, hanem az MS-Office egyéb részeinek használatáról is szó van, az többek tapasztalatai szerint valamivel kevésbé használhatóan van megoldva bennük.
Azonban 2: A netezés, mindamellett, hogy valóban hétköznapi tevékenység, abból a szempontból nem „alap”, hogy hatalmas mennyiségű, a rendszereden kívülről érkező adat kezelését igényli. Ha a hardver gyenge (márpedig a tiéd az), akkor ezen javítani fog, hogy a rendszereden könnyítettél, de meg nem oldja. Nem mondom, hogy nem számít – a Windowsnak nyilván már az is alaposan feladja a leckét, hogy egyáltalán életben maradjon ezen a vason, miközben egy kisebb linuxnak legalább ezzel nem kell megküzdenie –, de ma már egy nem túl extra oldal tartalma is lekötheti a géped kapacitásait olyan mértékig, hogy élvezhetetlenül lelassítsa a működését.
Ez sok mindenben megkönnyíti a választást.
Én az MX Linuxot szoktam ajánlgatni ilyen gyenge gépekre. Nekem egy 20+ éves Lenovo Thinkpad-en is szépen muzsikál.
Nincs túl sok értelme az alá menni (meg nem is nagyon lehet). Jó, persze, biztos van olyan Puppy, ami 50+ megával eldöcög, de a ráindít egy böngészőt, meghal az egész mutatvány.
És az MX mögött ott a Debian, agyontesztelt, agyonoptimalizált, aktívan fejlesztett sok fejlesztő által...
A disztribúció szinte teljesen mindegy, az erőforrást a desktop environment zabálja, azt meg tetszés szerint cserélgetheted, vagy el is hagyhatod.
Ilyen vassal nem is használnék DE-t, csak valami lightweight window managert, pl. blackboxot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!