Milyen Linux-disztribúciót érdemes választani lassú gépekre?
Tegyük fel, hogy van egy olyan gép, melyre a Windows 10 ugyan feltelepül, súrolja a legalsó szintjét a rendszerkövetelményeknek, viszont bárhogy konfigurálom, lassú marad. 1GB DDR2 RAM, 16GB háttértár, 1.6GHz CPU stb.
Nézegettem neten néhány linuxot (Linux Lite, Lubuntu, Puppy Linux), viszont nem vagyok jártas Linux alapú rendszerekben, ezért szeretnék tippetek kérni. A laptop egyébként teljesen alap dolgokra (word/netezés) lenne használva. Bővíteni az eszközt nem igazán lehet.
Én tennék bele még egy kis ramot hogy összesen legalább 2GB legyen benne. Akkor már 'bármit' elfuttat.
Én pl egy régi P4 gépen 3GB DDR1-el a win7x32-t vígan futtatom. Igaz valósidejű víruskeresőt már nem bír el. A frissítéskeresést is manuálisra kellett tettem. De így sem eszik sose többet 2GB ramnál.
11 vagyok. Így még elmegy netezős gépnek is:
Oké, hogy van otthon régi gépetek, de 10k-ért kapsz gépet Core 2 Duo E6700-as procival, 30k-ért pedig akár i3-at is.
Én konkrétan 30k-ért vettem egy i3-at SSD-vel, Radeon HD 6570-nel.
Köszönöm szépen a sok segítséget!
Valóban nagyon sok lehetőseg van, én személy szerint a Puppy Linuxot próbáltam ki és tényleg lenyűgöző mit tud. Kicsit szokatlan volt a telepítése, mert eltér egy Windows-tól. RAM-ból elindul, majd oprendszer alól lehet formázni a vinyót/háttértárat, majd ezt követően még telepíteni a futó rendszert. Kicsit nehézkes a LibreOffice telepítése rá (nekem biztosan, mert nem vagyok hozzászokva a Linux rendszerekhez).
Ami pedig a szeméttelepre való hozzászólásokat illeti, igazatok van, viszont - ahogy #5-ös hozzászoló is említette - kihívás is benne van. Nagyon érdekel, mit lehet kihozni szoftveresen egy ilyen gyenge gépből.
Ami a LibreOffice-t illeti, megtalálható a puppy saját telepítőjében.
Ami még a témában elgondolkodtatott az az, hogy vajon az újabb verziói is ilyen remekül futnak majd hasonló kapacitású gépeken? A v5.28 tökéletes megoldás volt, köszönöm! Esetleg valaki tesztelt már újabb verziót régebbi gépen?
Illetve megnéztem a verziókat a Puppy Linux oldalán. Nyilván a 64 bitesek felejtősek, viszont nem igazán van tapasztalatom melyiket lehetne választani ezen célra.
Raspbian Buster
armhf 32-bit
Raspup 8.2.0
Ubuntu Bionic
x86 32-bit
BionicPup32 8.0
Ubuntu Bionic 64
x86_64 64-bit
BionicPup64 8.0
Ubuntu Xenial
x86 32-bit
XenialPup 7.5
Ubuntu Xenial 64
x86_64 64-bit
XenialPup64 7.5
Slackware 14.1
x86 32-bit
Slacko Puppy 6.3.2
Slackware64 14.1
x86_64 64-bit
Slacko64 Puppy 6.3.2
Ubuntu Tahr
x86 32-bit
Tahrpup 6.0.5
Ubuntu Tahr 64
x86_64 64-bit
Tahrpup64 6.0.5
Alapból kiesik az arm és a 64 bit, szóval marad az X86. Abból pedig érdemesebb ugye a frissebbet, tehát Ubuntu Bionic.
Igazából a #10 válaszolónál a pont.
Linux az maga a kernel. Ha elindulsz egy debian alapú disztró vonalon, akkor kb mindegy melyiket rakod fel, csak az alapból feltelepülő programokban lesz különbség.
pl: foghatsz egy sima debian-t is és ha IceWM ablakkezelővel használod (nem szép, de "ultrakönnyű" hardverigény szempontból) akkor pár alap dologra még elég is lehet ez a gép.
Ha a komplett oprendszer (mindennel együtt) 60MB ramnál nem eszik többet, akkor a fennmaradó memória 1-2 lap megnyitására elegendő lehet még akkor is ha chrome-ot használsz. De érdemes megnézni a palemoon-t is (böngésző) talán egy fokkal kevesebb ram-ot eszik. A youtube-ra és egyebekre vannak külön programok így megspórolható az a javascript zuhatag, ami 1-1 oldalon betöltődik.
Tehát nem esélytelen használhatóvá tenni, de az tény, hogy munkára nem használnám ettől függetlenül. Viszont jó játék és sokat tanulhatsz közben. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!