Az tényleg érv a Linux mellett, hogy ingyenes?
#32: Lehet hogy te most szabadultál egy barlangból, vagy lakatlan egy szigeten voltál hajótörött. Vagy más okból nem követetted az eseményeket.
De a komoly játékosok 99% -a még mindig Windows alatt játszik. :)
A Linux kompatibilitási okok miatt a legtöbb népszerű játék nem fut. Az android szép - szép ugyan de egy PC -s grafikához képest még mindig fényévekkel el van maradva. Hogy az irányításról ne is beszéljünk.
Konzollal is el lehet küszködni. Szimulátorokhoz pl. tökéletes. De jelenleg egy First-person shooter Windows nélkül, és persze Billentyűzet/egér nélkül még mindig elképzelhetetlen. :)
Nem tudom, hogy neked segít-e ez az info, de munkára már öt és fél éve Linux Mintet használok, és semmi gond vele. Mindent meg tudok oldalni rajta, egyedül a NAV hülye, elavult programja nem működik.
Egyetlen egyszer sem kellett töredezettségmentesíteni, a vírusirtók létezését már el is felejtettem, és a szoftverek jogtisztaságával sincs problémám.
#24 "A Libre ha nem omlott össze naponta 2x amikor aktívan használtam 3-4 éve, akkor egyszer sem."
Ezzel most vagy azt támasztottad alá, hogy a Libre atomstabil, vagy azt, hogy egy gagyi géped volt, tele warezzal, amitől a hajnali szellőtől is megborult szegény.
Több, mint egy évtizede használok Open/LibreOffice-t. Egy számjegyű az a mennyiség, ahányszor összeomlott, az is évekkel ezelőtt történt. Nem kevered össze véletlenül valami mással? ;)
(WPS Office) "Igen, használtam. Undorító. Ha meg hozzávesszük valakinek a kommentjét, hogy azért nem használ Windowst, mert kémkedik utána (???), akkor főleg megmosolyogtató egy ilyen szoftvert ajánlani. Az Android verziója meg egyenesen vicc."
A fröcsőgés mellett esetleg meg is tudnád indokolni, hogy miért nem tetszik? Vagy maradjunk annyiban, hogy azért, mert nem Microsoft Word a neve? Mert eddig még egyetlen konkrétum sem hangzott el.
Az állítólagos kémkedést meg elég könnyű lefülelni, és nem mellékesen egy középkategóriás tűzfallal már letiltható. Természetesen az ugye nem baj, hogy a MS maga is beismerte, hogy megkérdőjelezhető módon gyűjt adatokat. Nyilván nem kínai, akkor az vigyen csak bármit. Ami meg kínai, az biztos, hogy még a farokverési szokásainkról is beszámol a Kínai Kommunista Pártnak. Igen, életszerű...
"De hát ez van, ha a cég spórolni szeretne"
Tudod, spórolni pont akkor tud a cég/magánember, ha ésszel vásárol, és ésszel használja az eszközeit. Továbbra sem szembesülök minden második fájlnál kompatibilitási problémákkal (megint csak nálad lehet valami user error), pedig 90%-ban Ms Office firmátumú fokumentumokat kapok. (Igen, betűtípusoknál lehetnek gondok, ha nem telepítetted a MS fontokat, de az kb. fél perc, és csak egyszer kell megcsinálni...)
Az, hogy van egy - lehet, hogy kevésbé trendi - szövegszerkesztőm és táblázatkezelőm, amivel mondjuk nem kell órákat sz*pni, ha egy oldalon kettőnél több kép kerül egy dokumentumba, és ami megbízhatóan és stabilan működik, azzal jobban járok, mint egy kevésbé stabil, de divatosabb, ámde drágább termékkel. Sokkal kevesebb a szoftverbugok miatti munkakiesés és bosszankodás, mint MS Officenál.
"olcsó húsnak..."
Tudod, ez lehet, hogy materiális javaknál igaz volt, de a szoftverek azért eléggé más jellegű termékek, mint mondjuk egy meggybefőtt, vagy egy villanybojler. Szoftvereknél ugyanis nincs anyagszükséglet, ami amúgy más jellegű termékeknél jelentősen befolyásolhatja az árat. Annak pedig nézz utána, hogy milyen piaci modellek léteznek! Egy fejlesztőnek nem csak a termék közvetlen eladásából lehet bevétele. (És nem, nem csak reklámokból, vagy a személyes adataink kiárusításából.) Hadd kérdezzem meg: te milyen böngészőt használsz? Fizettél érte? Miért nem valamilyen kereskedelmi szoftvert használsz? Ja, hogy mert azok gagyik, mégis pénzbe kerülnek? Na látod...
#26 "Volt, hogy egy kétoldalas, táblázatos elrendezésű, nyomtatásra szánt árlistát akartam készíteni."
Nem egyszer, és nem kérszer kellett már hasonló dokumentumokat szerkesztenem. Eddig még nem volt vele problémám.
A Scribus meg egyrészt nem teljesen erre való, ez nem egy szövegszerkesztő/jegyzetelő program, ahová csak odaülök, és gondolkodás nélkül elkezdek írni; másrészt meg kíváncsivá tett, hogy tényleg ennyire bénácska-e... nos, kipróbáltam, és nekem simán megcsinálta... (Scribus 1.4.6)
"És láttam a neten, hogy ez már 2011-ben is probléma volt"
Mint mondtam, nekem nem okozott problémát az imént. 2011 óta meg elég sok minden változott. ;)
#27: "Normális használat mellett, a Windows 4-5 évig teljesen jól el van"
Akár tovább is, tapasztalat. De az átlag felhasználó nem "normálisan" használja a rendszerét. Linuxon persze ahhoz kellene mókolnod, hogy a rendszerre veszélyesen tudd használni azt. ;)
"A vírusok, meg a kisebb gépigény valóban jó érvek, addig, amíg az ember bele nem fut egy ilyenbe:"
Akkor hadd említsem meg ismét, hogy pár hete futottam bele egy olyan Win10-es notebookba, amin az ügyfél szerette volna a touchpad "fejlettebb funkcióit" használni: oldalt gördítőság, két ujjas nagyítás/kicsinyítés, stb. Oké, gyártó oldaláról a drivert letöltöttük, telepítettük... nem működik. Jó, mondom neki, hogy vigye vissza a szervizbe, ők csak tapasztaltabban ilyen specifikus dolgokban. A szerviz csak annyit mondott: ez nem fog menni. Várjuk meg, hátha lesz pár hónap múlva frissített driver.
De nem egyszer futottam bele olyanba, hogy Win10 telepítés után "természetesen" nem működik az USB meg az ethernet port. Persze, hiszen driver kell hozzá. (Érdekes, a Linux ezeket alapból fel szokta ismerni...) Oké, töltsük le. Természetesen másik gépen, hiszen ethernet driver sincs. De mivel másolom rá? Optikai meghajtó ma már nem divat, USB driver meg szintén nincs.
Igen, minden rendszernél találhatunk ritka és specifikus problémákat. Amibe amúgy a felhasználók 99+ %-a nem fog belefutni. Ilyenekkel érvelni eléggé bénácska dolog. De ha már ezeket akarjuk felhozni: úgy sejtem, Windowsnál több, és gyakoribb probléma lenne a listán. Legalábbis az elmúlt 10 év saját tapasztalata alapján.
"de a Windowst újrahúzza a szomszéd vagy rosszabb esetben a szaki, aztán meg van oldva. Linuxos szakit találni eleve sokkal nehezebb."
Na, azért ha a Windows belefut egy-egy komolyabb problémába, ott a 10.-es kőműves tanuló srác nem biztos, hogy egy újrahúzással azt meg fogja oldani. ;)
A legendával ellentétben pedig Linuxból sem olyan nehéz hozzáértőt találni.
#33 "De a komoly játékosok 99% -a még mindig Windows alatt játszik. :)"
Azért az a 99% elég erős túlzás. Persze, nehéz lenne egzaktul definiálni, hogy mit nevezünk "komoly játékosnak", de akárhogy nézzük, a konzolok elég nagy szeletet kihasítottak a játékok piacából.
Ettől függetlenül én sem szoktam bőszen Linuxot ajánlani annak, aki csak kicsit zúzni akar "cségóban". Egyébként ezt is írtam már, hogy játékok terén is egyre jobb a helyzet. Amikor Linuxozni kezdtem, nagyjábók a KNetWalk volt a legkomolyabb elérhető játék. (Jó, ez kicsit túlzás... a Heroes 3 kijött Linuxra is. De tényleg a logika mütyürkéken kívül nem sok játék volt rá.) Most Gog-on rákeresve 26 oldalnyi a Linuxos találati lista. (Egy oldalon 48 játék van felsorolva.) Ez azért nem elenyésző, még akkor sem, ha a GTA 5 nincs köztük. Van jópár komoly játék Linuxra is, és úgy veszem észre, hogy a helyzet egyre javul.
#34: "egyedül a NAV hülye, elavult programja nem működik"
Nyugi, az még Windows alatt sem mindenhol. :D
Az állami szféra legendásan béna szoftvereket tud produkálni. Elsőre ledöbbentem, hogy mik vannak, de most már meg sem lepődök, ha egy állami szoftver csak Explorerrel, maximum (!!) 8-as Javával képes futni. De ez egy másik kérdéskör... :D
#35
A Scribus egy kiadványszerkesztő, arra való, hogy kiadványokat készítsünk vele.
Mint írtam, lehet Scribusszal táblázatokat készíteni, de olyan módon, mint ha Wordben szövegdobozokat pakolgatnál egymás mellé. Ez nagyjából addig működik, amíg van egy lapod, rajta egyetlen statikus táblázattal. De ha több olyan oldalad van, amelyeken képek is vannak, és a táblázatok méretei a képek ill. a szövegek méretétől függően változik, akkor a munka jelentős részét az fogja elvenni, hogy a táblázatod igazgatod.
De ha neked van jobb megoldásod erre a problémára, szívesen elolvasnám!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!