Mennyire tudtatok átváltani windows-ról linux alapú rendszerre?
Elkezdtek érdekelni a linux alapú rendszerek, most windows 10 van a laptopomon. Viszont ahogy utána olvastam, sok előnye és hátránya van főleg a programok támogatottsága terén. Ettől még adnék neki egy esélyt, mert ígéretesnek tűnik nekem.
Tapasztaltabb linux felhasználók segítségére lenne szükségem, hogy melyik disztribúciót lenne érdemes választanom mert rengeteg van ahogy láttam.
Illetve még attól tartok hogy driver gondjaim lesznek, de ezek akkor derülnek ki ha feltelepítem azt hiszem.
A laptop: acer aspire a515-51g
Hardver:
Processzor: DualCore Intel Core i7-7500U, 2700 MHz
Ram: 8 gb ddr4
VGA: Intel Graphics 620, és Nvidia Geforce MX150 (például a linuxok ezt a 2 vga rendszert támogatják-e egyáltalán)
1 tb tárhely, az sima
wifi ilyesmik biztos működni fognak.
Szóval a kérdésem az lenne melyik disztribúcióval volna érdemes kezdeni, illetve driverek közül ez a 2 vga rendszer érdekelne leginkább. Köszönöm a segítséget előre is
Mondanék egy ubuntut, és néz utánna kicsit mert mehet egymás mellé a két rendszer.
Pld. [link]
1. Valamelyik elterjedtebb disztribúciót (ez lényegében a Linux kernel és különböző Linuxos programok összességét jelenti) javasolnám - Ubuntu vagy annak származékai (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu - ezek az ablakkezelőkben (az ablakkezelő felel a grafikus felület kinézetéért - Linux esetén többféle áll rendelkezésre, és az egyes Linux-disztribúciók adott ablakkezelővel kerülnek alapértelmezetten telepítésre) és az ablakkezelőkhöz adott alapértelmezett szoftverekben térnek el főként) - Linux Mint különböző ablakkezelővel ellátott változatai, Debian.
2. Driverekkel elvileg nem lesz gond - a nagyobb disztribúciókhoz mellékelt Linux kernel általában támogatják ezeket a videokártyákat (tartalmazzák a 3 nagy gyártó - Intel, AMD, NVidia - nyílt forrású meghajtóprogramjait).
3. Szoftverellátottság szempontjából sem lesz nagy gondod.
* Böngészőből a Firefox, az Opera és a Google Chrome/Chromium elérhető Linuxon is.
* Irodai programcsomagból ott a nyílt forrású LibreOffice
* Médialejátszóból ott a Windowson elérhető VLC Media Player
* Két paneles fájlkezelőből - mint például a Windowsos Total Commander - van egy rakat alternatíva: Double Commander, Midnight Commander, Gnome Commander, Krusader,...
* Képnézegető programból lesz alapértelmezett alkalmazás, de elérhető például az XnView is
* Pixelgrafikus képszerkesztőnek - az Adobe Photoshop helyett - ott a Gimp vagy a Krita
* Vektorgrafikus képszerkesztőnek - az Adobe Illustrator helyett - ott az Inkscape
* Kiadványszerkesztésre - az Adobe Indesign helyett - ott a Scribus
* Hangszerkesztésre ott van például az Audacity
* 3D modellezéshez ott a Blender
* Van torrent-kliens - például Transmission, Deluge, Qbittorrent
* Egy csomó kódszerkesztő/IDE is elérhető: Atom, Brackets, Komodo Edit, Netbeans, PyCharm, Sublime Text, vim, Visual Studio Code,...
* Ehhez mérten sok nyelvben is lehet fejleszteni - legyen az C/C++, C# (Mono), Java, Javascript (nodeJS), Python, Pascal,...
a probléma leginkább a játékokkal és a professzionális, csak Windows alá elérhető (Linuxos alternatívát nélkülöző) szoftverekkel van. Mert bár egyes játékok elérhetőek Linux alá is, bizonyos, csak Windowos szoftverek többé-kevésbé futtathatóak a Wine nevű "emulátor" segítségével, de ez nem mindig célravezető (jó, végső esetben van virtualizációs lehetőség is - Virtualbox, Vmware Player, Qemu - de annak is megvan a hátránya)
Hozzátenném: jómagam 10+ éve használok Linuxot, mint otthon, mint munkahelyen - Windowst csak nagy ritkán látok.
#4: Használtam mindkettőt.
Felhasználási szinttől függ, hogy mennyire alkalmas egy-egy ingyenes, nyílt forrású alternatíva a professzionális, drága szoftverrel szemben.
Mert például egy nagyvállalatnál megérthető, hogy egy professzionális fizetős CAD/CAM szoftvert használnak - mert szükséges számukra. Vagy hogy egy csak Windowsra elérhető játék nem futtatható Linuxon.
De egy otthoni/kkv-környezetben használt szoftverek túlnyomó többségében kiválthatóak ingyenes/nyílt forrású szoftverekkel. Igen a Gimp-pel, Inkscape-pel is - megszokás kérdése.
100%-ban át tudtam állni. Sokan ott akadnak el az átállással, hogy egy tök más OS-t és tök más programokat akarnak ugyanúgy használni, mint a Windowst és a windowsos programokat, aztán amikor rájönnek, hogy ez nem így működik, akkor ahelyett, hogy megtanulnák, hogy akkor hogy, csak rávágják, hogy ezt bem lehet megoldani.
Szerintem a Mint és a Manjaro a jó kezdő disztrók.
Kár hogy semmi értelme, mert amit a linux tud azt a windows is tudja. Csak jobban meg egyszerűbben.
+ kb 1000x több program meg játék van windowsra.
A linux max dísznek jó. Esetleg netezni, videózni. De azt is lehet winen is.
Kérdező, azt írod, érdekel. Akkor ess neki és csináld. A Linux ingyen van (a legtöbb disztribúció legalábbis), nem hozol sem drága, sem életre szóló döntést.
A szívás nem kerülhető el, ha Linuxszal foglalkozol, de ez nagyjából minden mással így van az informatikában, csak a konkrét dolog más, amit szívni kell :)
Az ilyen 8-as Pistikékre meg ne hallgass, tudja, hogy léteznek szövegszerkesztők meg játékok és ez alapján megmondja a tutit. Megnézem, hogy egy kubernetes clustert hogy csinál meg windowsból (és ha már esetleg lehet is, akkor mennyiért, mert a lopikázás csak Pistikééknél megy, az üzleti életben nem).
Nem véletlen, hogy az Azure-ban (ez a Microsoft cloud computing felhős platformja) több Linux vm fut mint Windows.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!