Linuxos gépre Windows vagy alapból Windowsos gép?
"Szerintem úgy kellene működnie a Linuxnak, hogy letöltöm a Flash fájlját az Adobe oldaláról, ez a Firefox Letöltéseknél megjelenik. Arra duplán kattintva elindulna a telepítője, ahol "Next-Next-Finish" és csá', már megy is a böngészőben (max. újra kell indítani)."
Oké, akkor meg van a probléma oka. Te tényleg ne használj Linuxot! A Linux NEM egy újabb Windows. A Linux nem Windows pótlék, hanem egy másik rendszer. Nagyon sokak szerint (és szerinted is) azért "szar" a Linux, mert nem úgy működik, mint a Windows. Nem is kell úgy működnie! Más, mint a Windows. Nem biztos, hogy mindenben jobb, de attól, hogy Linux alatt máshogy kell telepíteni a programot, attól még nem a Linux a rossz, hanem te nem akarod rászánni az időt, hogy megtanuld a használatát.
"Windows-ban a telepítőik maguktól a szükséges helyre bemásolják a cuccokat"
Linuxon is. Ha a DEB csomagból telepíted a programot, az a megfelelő helyre fogja bedobni a programot és már működik is. De ha pl. te 64 bites csomagot szedtél le egy 32 bites rendszerre, az nyilván nem fog menni.
"Ezt a Linuxnak (programozóknak) úgy kéne megoldaniuk, hogy a felhasználónak ne okozzon kényelmetlenséget egy telepítés, hanem 2-3 kattintással megoldható legyen."
Pedig ez így működik. Vagy behozod a csomagkezelőt (Synaptic) rákeresel a programra és telepítés, vagy letöltöd a .deb csomagot, pár kattintás és fent van a program.
"Informatikus vagyok"
A fentiek fényében ezt vonakodva hiszem el, persze tudom, hogy 10 millió informatikus országában élünk. Egy informatikus elboldogul a Linux rendszerben, pláne a maiakban. Én 2002-ben routert építettem egy Linuxos gépből, pedig akkor még nem volt ilyen fejlett a Linux, mindent konzolban kellett megoldani és mégis sikerült pusztán netes dokumentációk alapján.
Innentől nincs miről beszélni, te tényleg maradj inkább a Windowsnál, mert úgyis folyton csalódnál, hogy nem úgy működik, mint a Windows. Holott sok esetben a Windowsos megoldás a retardált és a Linuxos az egyszerűbb. Hogy mást ne mondjak: rendszerfrissítés.
33: Az, hogy nem Windows, nem azt jelenti, hogy kényelmetlenebb, fapadosabb, macerásabb legyen. Ki hallott már olyanról, hogy egy programnak függőségei legyenek? Ki akar Terminálban mókolni? Majd ha a Linux is olyan könnyen használható lesz, mint a Windows, akkor lesz miről beszélni.
Már adtam neki sokszor esélyt, de mindig apróságokon vérzett el, bele sem merek gondolni, hogy egy komolyabb eszköz felismerésével, telepítésével mit csinálna.
Az a legkevésbé sem érdekel, hogy te mit hiszel el, vagy mit nem, én informatikus vagyok, ha nem hiszed, az a te bajod. Az viszont nem engem minősít, hogy az emberek 95%-a szerint is az op.rendszer a Windows-nál kezdődik, és nem a Linuxnál. De mindegy is, a kérdés eredetileg nem erről szólt, hanem a Windowsról.
"Ki hallott már olyanról, hogy egy programnak függőségei legyenek?"
Bárki, aki programozott már valaha. Nem nulláról írsz egy programot, hanem felhasználsz már kész komponenseket. Ezeknek ott kell lennie a gépen, hogy működjön a program. Ez Windowson is így van, csak ott nem programcsokatoknak, hanem DLL-eknek kell meglenniük.
"Ki akar Terminálban mókolni?"
Bárki, aki ért hozzá, mert sok esetben gyorsabb. Pl. egy "sudo apt-get install vlc" sokkal gyorsabb, mint behozni a Synaptic-ot, megkeresni a VLC-t és rányomni a telepítésre.
"Majd ha a Linux is olyan könnyen használható lesz, mint a Windows, akkor lesz miről beszélni."
Szerintem könnyen használható. Az abszolút nem infós beállítottságú feleségem szerint szintén. A 70 éves nagynéném szerint is. Ha a kacsa nem tud úszni, azért nem a víz a hülye.
"az emberek 95%-a szerint is az op.rendszer a Windows-nál kezdődik, és nem a Linuxnál."
Ez csak amiatt van, mert az iskolákban nem tanítanak Linuxot. Hidd el, ha valaki a Linuxba tanul bele először, nem fog neki Windows kelleni.
Azért Windowson nagyon ritka a .dll fájlok hiánya (függőség), ezt nem is venni észre, nálam a Linux már ezzel nyitott. Most akkor képzelheted, mi az átlagvélemény róla, ha sok embernél ezt csinálja, aki hajlandó is lenne nyitni a Linux felé.
"sok esetben gyorsabb. Pl. egy "sudo apt-get install vlc" sokkal gyorsabb"
Mennyivel gyorsabb? 1 perccel? Amúgy meg 2020 van, ez már nem a 80-as évek, hogy parancsokat gépelgessünk.
Szerintem a Linuxosok olyanok, mint a Lada vagy egyéb régi hobbi autósok, akiknek örömet okoz hétvégente a panel előtt bütykölgetni a kocsit.
Viszont az emberek nagy része nem ilyen, ők nem érnek rá vagy nem érdekli a szerelgetés, a rendszer mélyére ásni stb. Ők csak használni akarják a gépet. Autós hasonlattal vesznek egy újat, amit csak hajtani kell, és nem rohad le 10 km-enként. Ez utóbbi pedig a Windows.
Én nem ítélem el őket, csak tudni kell helyén kezelni a rendszereket, a Linux a programozó lelkületű emberek játékszere, egyetlen előnye, hogy ingyenes, de ezzel kifújt, komoly dolgokra nem való.
Azért butaság ezen összeveszni, mert pl windows-on is van egy csomó olyan dolog amit parancssorból egyszerűbb, vagy másképpen nem is lehet megcsinálni.
Pl. pont a napokban futottam bele egy olyan problémába, hogy írásvédett merevlemez írásvédelmét kellet feloldanom. Parancssorban pár egyszerű parancs kiadása az egész.
Szóval az hogy linux-on más parancsokat kell használni az nem érv sem mellette, sem ellene. :)
Bocs hogy beleszóltam.
Tisztelettel: egy felhasználó
Mondtam én, hogy nem használtál még huzamosabb ideig mai Linuxot.
Ha már autós hasonlattal élünk, akkor:
Mac: Baromi sokba kerül a kocsi, de csak egy kormány, gáz- és fékpedál van benne. Beülsz és mégy, fogalmad sincs a működéséről, de teszi a dolgát. Ha elromlik, a gyártó annyit mond, hogy vegyél újat.
Windows: Megveszed a kocsit, de kiderül, hogy biztonsági övet, klímát és indexet külon kell venned hozzá. Szép a kocsi, gyors és könnyű irányítani. De a lámpa folyton világít és nem lehet lekapcsolni. Elviszed olajcserére a kocsit, majd a szerviz közli, hogy sajnos nem sikerült az olajcsere és ki kell cserélni a motort. Ha bármilyen baja van a kocsinak, akkor a gyártó az eladóra hivatkozik, az eladó meg arra, hogy te úgy vetted a kocsit, hogy értesz hozzá, így nem segítenek. végül a szomszéd szereli meg neked a kocsit. Amikor este hazaérsz, kiírja a műszerfal, hogy még pumpálja a friss olajat és nem állíthatod le a motort.
Linux: Mindenki azt kérdezi, milyen gyártmányú kocsi, mert még sosem láttak ilyet. A kocsit kedvedre átalakíthatod, átfestheted. Minden felszereléssel és extrával együtt kapod. Kézi sebességváltója van, amire sokan csak annyit mondanak, hogy nem tetszik, hogy nem automata. Megy mint a villám és automata ütközéselkerülő rendszerrel van felszerelve. Ha bármilyen extra kell, katalógusból tudod kiválasztani és azonnal meg is kapod. Néha lerobban. Ilyenkor előfordul, hogy ki kell cserélni egy biztosítékot, amire a többiek csak annyit mondanak, hogy "az én kocsimon sosem kell biztosítékot cserélni". Ha szervizbe kell vinni, akár magad is meg tudod csinálni, mert nagyon sok szakkönyv van hozzá. Ha mégsem megy egyedül, bármikor kérhetsz segítséget és pár perc alatt megszervizelik neked ingyen.
Ha akarod, szétszedheted darabokra, de ha csak használni akarod, akkor nem kell értened a működését, csak annyit kell megszokni, hogy az irányjelző kar a másik oldalon van és a kézifék egy gomb, nem egy kar.
"Én nem ítélem el őket, csak tudni kell helyén kezelni a rendszereket, a Linux a programozó lelkületű emberek játékszere, egyetlen előnye, hogy ingyenes, de ezzel kifújt, komoly dolgokra nem való."
Hát szerinted. Számos más előnye is van a Windows-al szemben, csak meg kéne adni neki az időt, hogy beletanulj. Mellesleg a webszerverek 90%-án Linux fut.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!