Linuxos gépre Windows vagy alapból Windowsos gép?
"Én ezt pont fordítva élem meg. A Windows a kötött és a Linux a szabad."
OMG!
Mi a fost érsz el a linux szabadságával?
Minden valamire való program windowsra készül.
Ami meg nem, az halvány, shit klón csak.
Wine:
"A számítástechnikában az emulátor egy olyan hardver, szoftver vagy mindkettő, amely lemásolja ill. utánozza (emulálja) egy kiinduló számítástechnikai rendszer funkcióit egy második, eltérő számítógépes rendszeren, úgy, hogy a második rendszer viselkedése minél jobban megközelítse a kiinduló rendszer viselkedését."
"Sajnos nem sikerült sem a Steam-klienst, sem a Flash-t feltenni."
Nem tudom, nekem pillanatok alatt gond nélkül települt a Steam, a Flash meg bele van építve a Chromium-ba. Milyen Linux disztróról van szó?
"Igen, a Terminálban próbáltam, de függőségre hivatkozva nem tette fel."
A csomagkezelőnek pont az a lényege, hogy a függőségeket is felteszi. Vagy te forrásból akartál telepíteni? Mert az kb 15 éve már nem szokás, csa végső esetben.
"Miért kell ennyire megbonyolítani függőségekkel meg minden? Windows alatt ilyenek nincsenek, csak elindítod az .exe fájlt és csá'."
Áh persze, hogy nincsenek függőségek Windows alatt... csak ha nincs szerencséd, akkor hivatkozik a program egy DLL-re, amit utána vadászhatsz, ha sikerül egyáltalán kideríteni, hogy milyen csomagnak a része...
"Minden valamire való program windowsra készül."
Te sem használtál még életedben Linuxot, az tuti! A szabadszoftverek döntő többsége megy Linuxon is. Firefox, Chrome, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Gimp, stb.. egyik sem gagyi klón és nem kizárólag Windowsra van. Ami meg tényleg csak Windowsos, annak sokszor ezerszer funkciógazdagabb alternatívái vannak Linuxra.
"A számítástechnikában az emulátor egy olyan hardver, szoftver vagy mindkettő, amely lemásolja ill. utánozza (emulálja) egy kiinduló számítástechnikai rendszer funkcióit"
Igen, csakhogy a Wine nem emulálja a Windowst, hanem a programtól érkező hívásokat irányítja a Linux rendszereibe, tehát egy átjáró réteget biztosít a Windows programok és a Linux API között, hogy kompatibilisek legyenek. Ha emulálna, akkor egy Windows környezetet csinálna és abban a sandbox-ban futtatná a programokat, de nem így van. A programok natívban futnak, csak a rendszerhívásokat kezeli a Wine. Eleve a backronym is: Wine Is Not an Emulator.
"Ami meg tényleg csak Windowsos, annak sokszor ezerszer funkciógazdagabb alternatívái vannak Linuxra."
LOL
"Te sem használtál még életedben Linuxot, az tuti! "
Hát, ezt beszoptad. 1995 óta használok linuxot. Ma is a Slackware a kedvenc disztróm.
"Igen, csakhogy a Wine nem emulálja a Windowst, hanem a programtól érkező hívásokat irányítja a Linux rendszereibe, tehát egy átjáró réteget biztosít"
Ha hülye vagy valamihez, akkor inkább ne írogass róla.
Ha érdekel valakit még :o), Terminálból telepítettem (volna) a Flash-t (mert valami .deb fájlt szedett le, de volt tar.gz is), de nem sikerült. A Chrome-ban meg bekapcsoltam a Flash-t, de úgy is átdobott az Adobe oldalára. A Steam-et is a Terminálból akartam felrakni, és 3 függősége volt, ezek nevére már nem emlékszem.
A Windows-nál nagyon ritka a .dll fájl hiánya, ezt sokszor a telepítő felrakja. Ha mégis hiányozna, pár másodperc megkeresni a Neten, és nem kell a Parancssorban írogatni semmit, csak bemásolod a letöltött cuccot a Windows vagy a program könyvtárába, és kész. Valahogy ez azért egyszerűbb szerintem.
Egy átlagembernek nincs ideje/türelme a gépet babusgatni, működjön és kész, nem azzal foglalkozni, épp mi a nyűgje, meg hogyan nézzen ki (ezt is sokszor hallom a Linux védelmében, hogy testreszabható, nos nem mindegy, hogy néz ki? Úgysem a rendszert nézegeted, hanem a programban vagy).
Milyen Linux volt azon a laptopon?
Miért kellett terminálból telepítened?
Szinte minden elérhető grafikus somagkezelőből, ami a függőségeket is lerendeti. Sok népszerű disztrón (pl Manjaro) meg gyárilag ott a Steam, nem kell külön telepíteni semmit.
"mert valami .deb fájlt szedett le"
Igen, az a csomag, amiből telepíteni tud, minden függőséggel együtt. Csak történetesen ha te nem Debian alapú rendszeren vagy, ott nem fog működni, mert pl a Mandriva az RPM csomagkezelőt használja.
Ha a rendszerednek megfelelő csomagot töltöd le, akkor nem lett volna baj. És ne mondd, hogy ilyen Windowson nincs, mert pl ott se mindegy, hogy 32 bites vagy 64 bites verziót töltesz le.
Ubuntu Linux volt a rendszerem. Szerintem úgy kellene működnie a Linuxnak, hogy letöltöm a Flash fájlját az Adobe oldaláról, ez a Firefox Letöltéseknél megjelenik. Arra duplán kattintva elindulna a telepítője, ahol "Next-Next-Finish" és csá', már megy is a böngészőben (max. újra kell indítani).
Ehelyett bejött valami program, ami kibontotta volna ezt a .deb fált, de hogy hova másoljam a tartalmát, azt nem tudtam (és persze nem is írta ki). Persze, olvassak utána, de ha egy ilyen egyszerű dolgot sem képes a rendszer elvégezni (a Windows-ban a telepítőik maguktól a szükséges helyre bemásolják a cuccokat), akkor mit várunk?
Ezt a Linuxnak (programozóknak) úgy kéne megoldaniuk, hogy a felhasználónak ne okozzon kényelmetlenséget egy telepítés, hanem 2-3 kattintással megoldható legyen.
Informatikus vagyok, de még nekem is gondot okoz Linux alatt ez, most gondoljunk bele Pistike helyzetébe. Nem csoda, hogy Linux elterjedtsége minimális, senki nem akar barkácsolgatni, akinek a gép munka- vagy szórakoztató eszköz.
#31
Így jobban belegondolva, 100% trehányak az adobe-nál. A flash a kezdetektől fogva egy lassú, bugos biztonsági résektől hemzsegő fos volt.
De például épp ma raktam fel egy Mintre VeraCryptet. A fejlesztőtől lehetett leszedni a debet. Leszedtem, a firefox letoltések menüjében egyszer rákattintottam, kiírta, hogy van két függősége, telepíti azokat is, rákattintottam, hogy oké, megadtam a jelszavam és már fent is volt. Ehhez képest a Windows telepítésvarázslója 38 kattintás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!