Mit jelent a Noise Margin és a Line Attenuation érték az ADSL router felhasználói felületén?
Downstream Line Measured Values Noise Margin: 17.0 dB
Downstream Line Measured Values Line Attenuation: 7.5 dB
Upstream Line Measured Values Noise Margin: 27.4 dB
Upstream Line Measured Values Line Attenuation: 5.5 dB
Ezeket az értékeket látom. Upstream feltöltés, míg Downstream letöltést jelent. A többivel viszont nem tudok mit kezdeni.
"Line Attenuation"
Ez a vonalcsillapítást jelöli, vagyis az "adóeszköz" kimenő teljesítménye és a "vevőeszköz" által mért jel teljesítménye közötti arányt jelöli.
Minél kisebb a csillapítás mértéke, annál jobb, annál közelebb vagy a szolgáltató DSLAM-fejállomásához.
Feltöltés esetén az "adóeszköz" az ADSL-modem, míg a "vevőeszköz" a szolgáltató DSLAM-állomása - letöltés esetén fordítva.
A Noise margin (zajhatár) megértéséhez szükséges tudni, mi az a jel-zaj viszony.
A jel-zaj viszony (SNR: Signal to Noise Ratio) az a vett hasznos jel teljesítményének és az "adásszünet" alatt mérhető zajszint teljesítményének arányszáma.
A zajhatár (pontosabban SNR-margin) az elvárt (a megfelelő kapcsolathoz szükséges) és a mért jel-zaj viszony különbsége. Ha ez 0-tól nagyobb értékű, akkor jó, ha kisebb, akkor baj van.
Vegyünk egy példát (VIGYÁZAT! Ezek csak példaértékek, nem valósak!): tegyük fel, hogy az adóeszköz 30 dBm (1000 mW) kimenő teljesítményű. Ezen a kábel 7,5 dB-t csökkent. Így a vevőeszközön 22,5 dBm (177.8279 mW) vételi teljesítmény lesz mérhető.
Tegyük fel, hogy a zajszint 0 dBm. Ha 5,5 dB szükséges jel-zaj viszonyt feltételezünk (tehát a jel szintje minimum 5,5 dBm-nek kell lennie), akkor a 22,5 dBm teljesítményű jel az elvárt 5,5 dBm-hez képest 17,5 dB zajhatárral rendelkezik.
Kaptam egy nem privát jellegű privát üzenetet:
"Fizikailag mi azonosít engem, mint felhasználót a hálózaton? Mobil esetében a SIM-kártya. Bármilyen eszközben használhatom és bárhol, ahol van lefedettség. Mindenhoz ugyan azokat a szolgáltatásokat vehetem igenybe. A Telekomtól (Slovak Telekom) kaptam egy felhasznalonevet és egy jelszót. Az én elképzelésemben ez kicsit hasonlít a mobilszám PIN pároshoz. Minden egyes helyen és minden eszközön megadhatom a ezt a jelszót és felhasznalonevet? Például a szomszédban vagy az ország másik végén is? Gondolom nem. Viszon a saját adataimat megadhatom itthon egy másik routeren is. Akkor pontosan hol történik az azonosítás? Tehát mi határozza meg, hogy az adott vezetékhez, ami a falból kilóg csak az én nevemmel és jelszavammal lehet belépni. Mivel a router/modem cserélhető, ezert az nem. Más eszközöm viszont nincs."
ADSL net esetén az ADSL-modemek/-home gatewayek egy DSLAM (digital subscriber line access multiplexers ~) fejállomásra csatlakoznak.
Ezek a fejállomások a szolgáltató ATM vagy Ethernet-hálózatán keresztül az úgynevezett BRAS-ba (broadband remote access server) csatlakoznak, ahol az előfizető számítógépe/routere vagy a home gateway PPPoE (Point to Point Protocol Over Ethernet) protokollon keresztül felhasználónév és jelszó segítségével azonosítja magát, onnan kapja meg az IP-címet, alhálózati maszkot, átjárót és DNS-szervert.
Mivel csatlakozáskor elküldésre kerül a modem MAC-címe, ezért azzal a felhasználónév+jelszó párossal csak arról a modemről tudsz bejelentkezni. Illetve a modem a DSLAM-nek is elárulja a MAC-címét, amit ott is lehet szűrni - tehát nem vihető át másik helyre.
Leírom, hogy mit értettem meg ebből. Hozzáteszem, hogy nem vagyok tevhnikai analfabéta. Tehát a routerem (mivel csak az van nálam, bár modemként is funkvionál jepen esetben) a DSLAM-en keresztül eljut egy szerverhez, ott a jelszavammal és nevemmel azonosítja magát és megadja a MAC-címet. A router pedig innen megkapja a netezeshez szükséges adatokat. Tehát az azonosítás a MAC-címmel történik.
A Telekom fórumán olvastam, hogy sokan lecserélik a routert. Hogyan lehetséges ez? Minden routernek más MAC-címe van. Ebben az esetben nem történhet a router MAC-címével az azonosítás.
A MAC-cím csak másodlagos, egyfajta plusz biztonsági fokozat (van, ahol - olyan helyeken, ahol Te vehetsz magadnak modemet, lásd: "Szereld Magad csomag" - nem is foglalkoznak vele).
Hiába van a modemednek jó MAC-címe (és engedi fel a DSLAM), ha nem megfelelő felhasználónévvel és jelszóval próbálkozol, nem engednek fel a netre.
"A Telekom fórumán olvastam, hogy sokan lecserélik a routert. Hogyan lehetséges ez?"
Úgy, hogy a modemet nem cserélik le. Vagy a szolgáltató nem, vagy csak ott nem foglalkozik a modem azonosításával.
Na most sok dolgot megértettem, de a lényeget nem.
Miért van az, hogy az én falamon lévő csatlakozóhoz csak olyan modemmel kapcsolódhatok, amelynek az én felhasználónevemet és jelszavamat adtam meg?
Mivel a felhasználónevem a nevemből áll (plusz @dslbasic), ezért ha más költözik ide, akkor ő új nevet kap, de semmit nem cserélnek. Honnan tudja a fali csatlakozó (nyilván nem az), hogy milyen adatokkal lehet belépni. Vagy a közeli oszlopon lévő sötét szürke doboz azonosít engem és mindenkit az utcában?
A SIM-kártyán lehet bármilyen telefonszám, de a szolgáltató felé az azonosít. Itt mi?
Modem használata nem feltétlenül szükséges, csatlakozhatok közvetlenül gépről is.
Bocs a sok hülye kérdésemért.
A másik odaköltöző amikor megrendeli a netet új felhasználónevet és jelszót kap, és másik modemet is.
Ha van a szolgáltatónál MAC-cím szűrés, akkor a helyi DSLAM egységben - amihez csatlakozik a modem - engedélyezik a modem MAC-címét, a távoli BRAS szerverben, meg a a kapott felhasználónév+jelszó mellé felvezetik a modem MAC-címét.
Ha nincs MAC-cím szűrés, akkor csak az odaköltöző felhasználónevét és jelszavát viszik fel a BRAS-szerverben.
"Vagy a közeli oszlopon lévő sötét szürke doboz azonosít engem és mindenkit az utcában? "
Az azonosítást főként a szolgáltatónál levő BRAS-szerver végzi, PPPOE protokollon keresztül, felhasználónév és jelszó alapján.
Az a sötét szürke doboz lehet csak egy passzív kötődoboz is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!