Két gépet szeretnék internetre csatolni (vezetékes). Routerre, switchre vagy hubra van szükségem?
És pl ennél:
-SWITCH 10/100 MBps 5 portos Fast Ethernet switch /ST Lab/
A 10/100 azt jelenti, hogy 10 gép csatolható rá és 100 MB adatátvitelre képes?
Router: forgalomirányítő, tűzfal, szűrő
Switch: átjátszó, afféle összekötő - átalakító.
Repeater: Jelerősítő
Gateway: Átjárót biztosít ált. két idegen hálózattípus között
Van még egy rakás netes szervertípus, de ezt majd máskor. Ha csak 2 gépet szeretnél összekötni akkor a válasz a router, hiszen azzal több funkciót is el tudsz látni, míg a switch ált. nagyobb többgépes hálózatokat tudsz összekötni(5-10-15-50-100).
Általában megoldható mindkettővel. Hogy melyik megoldás a célszerűbb ehhez többet kellene tudni. Általánosságban beszélve esetek 99%-ában router az egyszerűbb megoldás. Ha mégsem, az otthoni routerek használhatók switchként, switchek viszont nem használhatóak routerként.
D-Link - márkanév
10/100 MBps - azt jelenti képes csatlakozni 10 mbites-es és 100-mbites szabványú ethernet adapterekhez.
"...hogy szétossza kétfele a netet."
Na ez az! Nagy valószínűséggel NAT-olni (címfordítás) akarsz. Ezt a switch nem tudja, ő csak mindíg azt a 2 gépet kapcsolja össze, amelyek beszélni akarnak egymással.
Vagy valamelyik gép fogy NATolni (nem lehetetlen, de nem is kényelmes megoldás), vagy router.
Valószínűleg router kell neked, ha a szolgáltató egy IP címet oszt ki neked. Általában ez így szokott lenni.
Ekkor a router a belső hálózat felé kioszt annyi belső IP címet, ahány számítógép van rákötve. De kívülről, az internet felől csak egy IP látszik, ami nálad a router IP címe lesz.
Régebben még előfordult, hogy egy kis felárért két IP-t is adtak ki, akkor azt switch-el lehetett szétosztani a gépekre.
Ez azért jó, mert a switch olcsóbb, mint a router és így két IP van, tehát pl. tudsz rapidról letölteni egymás után a két gépen várakozás nélkül. Míg router esetén, ha az egyik gépről letöltesz valamit, akkor a másikról sem tudsz egy ideig letölteni, csak ha lejárt a várakozási idő, mivel kifelé úgy tűnik, mintha csak egy géped lenne, az egy IP miatt.
Hub-al nem kell foglalkoznod, az jelen pillanatban téged nem érint.
Egyébként 2 portos switch-et, routert nem nagyon fogsz találni, általában 4 portosokat árulnak. Általában a routereken már vezetéknélküli, antennás port (WiFi) is szokott lenni.
A D-Link az a cég neve, ami az eszközt gyártja.
Hogy honnan vették a nevüket, azt nem tudom, de lehet, hogy a Data Link Layer-ről, ami magyarul adatkapcsolati réteget jelent ez egy szakkifejezés.
A 10/100 az eszközön átvihető legnagyobb adatsebességet jelöli, ami ez esetben 100 megabit/secundum, ami 12,8 megabájt/s, ami 12800, kilobájt/s. Ez a legtöbb embernek bőven elég, nekem pl. 20 megabites a netem és az elég jónak számít, de még ez is csak ötödrésze a 100-nak.
De ma szinte már nem is lehet csak 100-ast kapni. Van egyébként 1000-es is.
A portok száma határozza meg, hogy hány gépet lehet (közvetlenül) rákötni. Mert az egyes szálakat a saját belső hálózaton tovább oszthatod switch-ekkel, tehát végülis elég sokat rá lehet kötni.
Pl. ha a router mind az 5 portjára rákötsz egy 5 portos switch-et, akkor 5*5=25 gépet is rá tudsz kötni. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!