Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hogyan üzemeltessek webet...

Hogyan üzemeltessek webet otthonról?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nemrég vettem egy gépet....16GB RAM 2db 4GHZ processzorral és 500GB SSD tárhellyel....a többi mindegy...van gigabites internetkapcsolatom és domain nevem ezért kérdezném, hogy sok mindent tudok ezekről, de azt nem nagyon tudom, hogy hogyan tudnám a saját op rendszeremmel, saját géppel weboldalt üzemeltetni. Nem nagy oldal lenne, inkább rokoni, baráti kör használná, de Wordpress kéne és ezért kérdem, hogy valaki eltudná mondani, hogy egy Windows 11-el, vagy Ubuntuval hogyan tudnám üzemeltetni a weboldalam otthonról. A költségekkel számoltam...(a villanyszolgáltatómnál dolgozom és erre külön kedvezményt kapok) és ez érné meg nekem....mindegy. Csak megkérdezném, hogy higyan kéne megvalósítanom ezt a saját weboldalt wordpressel, otthon?


Előre is köszi!



2022. máj. 22. 20:56
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
(Nincs fix ipm)
2022. máj. 22. 20:57
 2/21 anonim ***** válasza:
59%

Fix IP nélkül nagyon sehogy. De amúgy felraksz egy linux-ot, dobsz rá egy apache-ot, arra már tudsz pakolni. Tűzfalon át kell engedni, megadni a domain regiszterben az IP címet, és utána már csak apróbb igazítások.

A gigabites internet amúgy letöltésben annyi, nem feltöltésben...

2022. máj. 22. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Szia. Pontossabban egy picit?😊 2000/1000-es net.
2022. máj. 22. 21:19
 4/21 anonim ***** válasza:

Inkább Ubuntu. Abból is a Server változat:

[link]

vagy Debian:

[link]

csak a legminimálisabb rendszer feltelepítve (tényleg, a telepítéskor semmit nem kell feltenni, csak az alaprendszert), a gépnek a helyi hálózaton belül telepítés közben statikus, privát, a router DHCP-szerverének tartományán kívüli IP-címet megadni, majd miután elindítottad a gépre feltelepített rendszert, az alábbi dolgokat kell parancssorból feltelepíteni:

* openssh-server - hogy távolról (például asztali gépről) is tudd menedzselni a gépet

* apache2 vagy nginx - webszervernek

* php - mivel a Wordpress PHP-alapú

* mysql vagy mariadb - az adatbázisnak

a telepítéshez, konfiguráláshoz rengeteg leírás elérhető az Interneten csak keress rá arra, hogy "create webserver in Linux" vagy "create webserver in Ubuntu" vagy "create webserver in Debian"


Ezek után wget (ez egy parancssoros letöltőprogram) segítségével letöltöd a Wordpress-t

[link]

kicsomagolod a webszerver megfelelő könyvtárába és egy asztali gépből felkeresed a helyi webszerveren levő oldalt - ami végigvezet a telepítési lépéseken.


A routeren át kell engedni (port forward illetve virtual server beállításoknak nézz utána a router adminisztrációs felületén) a 80-as (szimpla HTTP-hez) illetve 443-as (ha titkosított HTTPS protokollt használnál, ehhez viszont tanúsítvány kell - lásd: [link] ) TCP portot.


"Fix IP nélkül nagyon sehogy. "

Megoldható DDNS-sel - ehhez szükség van egy DDNS-szolgáltatásra - mint például a no-ip.com - illetve egy DDNS-kliensre - ez Ubuntu/Debian alatt a ddclient. A kapott hosztnévre ráirányítható a meglevő domainnév is (CNAME rekord).

2022. máj. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
#3: A #2-es hozzászóló arra akart utalni, hogy a feltöltési sebesség számít. Pláne, hogy lakossági Internet-elérésről van szó, nem annyira biztos, hogy az 1000 Mbps az mindig 1000 Mbps lesz. De egyszeri "rokoni, baráti kör" számára elegendő lehet.
2022. máj. 22. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

Most nem fogom leírni lépésről lépésre az Apache telepítését, ezernyi leírás meg videó van róla, tessék rákeresni! ;-)

Felteszed az Apache-ot, a PHP-t, meg a MariaDB-t (leánykori nevén MySQL-t), utóbbi kettőről is van rengeteg leírás. Majd letöltöd, kicsomagolod a webhelyet tartalmazó könyvtárba, és beállítod a Wordpresst.

A legmacerásabb dolog viszont a dinamikus IP. Fentebb már leírták, hogy mit kell csinálnod, ha így akarod megoldani. Viszont... tényleg csak ötlet... nem lenne egyszerűbb egy VPS-t bérelni? A legkisebb csomag már havi 5 euró körül van, és fix, stabil internetkapcsolatot biztosítanak, fix IP-vel, miegymással. És nem kell dinamikus IP-vel bohóckodni, nem kell a hardverrel vesződni, nem nálad fog zúgni egész nap a gép, stb.

2022. máj. 23. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Shaddark ***** válasza:
50%

Szerintem sehogy. Erre valók a tárhelyek profi kiszolgáló személyzettel és szolgáltatásokkal.

Amúgy meg rengeteg buktatója van, szerintem nem érdemes elkezdeni szenvedni vele egy otthoni gépről amit se megvédeni, se rendesen karban tartani nem tudsz megfelelő szaktudás nélkül.

2022. máj. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 Shaddark ***** válasza:
Az egyetlen otthoni szerverként működő megoldást úgy tudom elképzelni, hogy 5 barátom használ egy játék szervert, amit le-tűzfalaztam és csak 5 ip címről lehet elérni. Minden más esetben katasztrófa lesz a vége, sok-ezer emberke fog gond nélkül mászkálni a te és családod összes eszközében nemsokára.
2022. máj. 23. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Még valamikor főiskolás koromban bohóckodtam ilyemsivel, hogy az akkori infós barátnőmmel legyen egy kis "intranetünk". Akkor még létezett a MyIP nevű dinamikus DNS-szolgáltató, hasonló, mint a DynDNS. Azt frissítettem minden indításkor.

De ma már nem próbálkoznék ilyennel. Macerás, ráadásul nem is veszélytelen, azért megnyitni a nyílt internet felé egy portot jár némi kockázattal. Párezer forint egy Linuxos vagy BSD-s VPS, ezen kívül még mindig léteznek ingyenes tárhelyszolgáltatók, amikre simán felmegy a Wordpress.

2022. máj. 23. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
52%
#7/#8/#9: Ha a kérdezőnek van hozzá akarata, lehetősége (olcsóbb áramja, külön szervergépe) relatíve egyszerűen kivitelezhető (márpediglen egy szimpla otthoni LAMP és egy Wordpress feltelepítéséhez nem kell doktori fokozatú képzettség) és ráadásul csak "rokoni, baráti kör használná", akkor felesleges elvenni a kedvét (tipikus, posványba visszahúzós, "úgy se fog menni", "minek vele vacakolni", "jajj, nagyon veszélyes!"-lőzungok). Legalább tanul egy kis szerverüzemeltetést, lesz gyakorlati tapasztalata a Linuxos környezetekben.
2022. máj. 23. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!