Youtueb csatorna létrehozása, működtetése hogyan? Többi lent
Semmi sem kell egy YouTube csatorna elindításához. Ingyenes Google accounttal beregisztrálod, elnevezed, beállítod a tulajdonságait (vagy még azt sem) és már töltheted is fel a videókat. Nincsenek minimális elvárások. A legtöbb ember nem is tölt fel videókat, sokan meg csak privát vagy nem nyilvános videókat töltenek fel, amit senki sem lát. Még aki nyilvánosan tölti fel a videóit, a legtöbb esetben azokat sem nézik sokan.
Elsőre semmi esetre se vegyél semmit! Kezdj el azzal kísérletezni, amid már megvan! A webkamera is jó lehet hozzá, de egy okostelefonnak, pláne egy komolyabb fényképezőgépnek, vagy videókamerának akár sokkal jobb is lehet a kép és akár hang minősége is. Ha több féle eszközöd is van kéznél, akkor próbáld ki mindkettőt azonos körülmények közt és ha van, akkor látni fogod a különbséget. Aztán ha tudsz, javíts a körülményeken (lásd később) és nézd meg melyiknek hogyan változik a minősége.
Pláne beszélő fejes videót nem szükséges (sőt nem is feltétlenül érdemes) 4-6-8K-ban felvenni. Full HD (1080p) bőven elég, de akár jóval kevesebb is elég lehet. Beszédes videónál az érthető, tiszta hang sokkal fontosabb, mint a kép. De erre sem feltétlenül szükséges/érdemes vagyonokat költeni - főleg eleinte.
Ne akard legelsőre életed művét megalkotni, mert az első garantáltan nem lesz életed műve. Sőt a második, többedik sem valószínű. Rengeteg technikai és egyéb dologba is bele kell jönnie mindenkinek, még akkor is, ha esetleg profi tévés múltja van - ha meg nincs, akkor pláne.
A legtöbben azt mondják, hogy az első pár tucat, akár száz videód sem lesz még az igazi, csak utána fogsz belejönni. A többségnek gyakorolnia kell a beszédet, előadásmódot, mondandó felépítését is. Ha ez neked jobban megy, akkor kevesebb gyakorlást igényel, de általában a YouTube-ra megfelelő tartalom felépítést kialakítani is tovább tart, ezzel is sokat kell kísérletezni.
Na meg a technika és annak használata is sok gyakorlást igényel, hogy kitapasztald, mit hogyan a legjobb csinálni.
Használd azt, amid van, de az sem mindegy, hogyan használod. Figyeld meg, hogy milyen hiányosságai vannak a felvételnek, kezdj el kísérletezni, hogyan tudsz a rendelkezésre álló eszközökkel javítani rajta. Tapasztald ki, hogy mi hogyan működik, mi miért nem működik, hogyan tudsz javítani rajta.
Valószínűleg a webkamerád nem lesz igazán szép képű elsőre. Többnyire kisebb felbontásúak és zajosak is. Azzal sokat tudsz javítani, ha minél világosabb helyen, minél jobb, egyenletesebb világításban csinálod a felvételeket. Érdemes valami tetszetős hátteret keresni hozzá, magaddal szemben pedig minél több és erősebb lámpát kitenni, vagy ablakkal szembe ülni, hogy a napfény megvilágítson (viszont ez behatárolja, hogy csak nappal, jó időben tudsz jó videókat csinálni, amihez alkalmazkodnod kell később).
Hosszabb távon érdemes lehet valamilyen lámpába és akár fényterelőkbe is beruházni, de főleg eleinte érdemesebb házi barkáccsal kísérletezni inkább. Nem csak a takarékosság miatt, hanem azért is, mert rengeteget tudsz tanulni belőle a fény működéséről, minek milyen hatása van a világításra és a felvételre.
Aztán a következő gondod valószínűleg a hanggal lesz. A laptopok mikrofonja általában nem a legjobb, ráadásul az se mindegy, hogy te mennyire vagy messze a mikrofontól és még többet számít, hogy milyen a helyiség akusztikája, mennyire visszhangzik a hangod, amit a mikrofon pláne felerősítve vesz fel, ha messze van tőled. Főleg, ha nagyobb, üresebb a lakás, sok a szabad sík fal/padló/ablak felület, amik visszaverik a hangokat, akkor visszhangosabb lesz a felvétel. Sokat tudsz rajta javítani, ha minél több textil, vasgatabb szőnyegek, takarók, párnák, ruhák, függönyök takarják el a hangvisszaverő felületeket. A szabálytalan, puha felületek részben elnyelik, részben megtörik a hanghullámokat és szabálytalanabb irányokban verik vissza, így tompítják a visszhangot.
Ha csak hangfelvételt csinálsz, akkor a legegyszerűbb visszhang elleni megoldás, ha a fejedre húzol egy vastag takarót és alatta beszélsz a mikrofonba, vagy behajolsz a mikrofonnal egy ruhás szekrénybe, mert a sok szövet és a tested miatt kevésbé fog visszhangozni - csak ilyen helyen forgatni nehezebb, mert nem szép a háttér és a ruhák világítani se szoktak...
Hosszabb távon érdemes lehet beruházni legalább egy olcsóbb csíptetős, vagy más komolyabb mikrofonba. Viszont itt is érdemes eleinte kísérletezni a korlátozottabb lehetőségekkel, kitapasztalni, hogy a meglevő mikrofon milyen hangot ad, mennyit változik a minőség, ha közelebb/távolabb vagy, mennyit ront/javít, ha a telefonod headsetjét használod, közelebb tartod a szádhoz, stb.
Még ha nem is akarod ezt közzé tennni, mert nem ilyesmikről akarsz videókat csinálni, akkor is érdemes lehet akár már ezeket a kísérletezéseket is úgy felvenni, mintha erről akarnál videót csinálni. Értékes adásként megszólítani a közönséget, elmondani, hogy épp milyen problémát próbálsz megoldani. Ezzel is gyakorlod az előadást, felkonferálást, saját cselekedeteid narrálását, szokod a szereplést, kamera előtti beszédet, gondolataid elmondását. Meg ezeken is gyakorolhatod, hogy milyen köszönés, bemutatkozás, megszólítások, megfogalmazások, hogyan felépített imidzs elemek működhet mad a saját csatornád esetében.
Érdemes csinálni legalább egy olyan bemutatkozó videót is, ahol magadról mesélsz, elmondod, hogy ki vagy, mik a terveid a csatornával, stb. Ezt sem feltétlenül muszáj megosztani a csatornán. Nem feltétlenül kell ezt a közönségnek látnia. Viszont gyakorlásként is nagyon hasznos lehet, meg főleg történelmi értéke lesz majd akkor, amikor évek és sok másik videó után visszanézed, hogy most elsőre hogyan ment a kamerába beszélés, hogyan mutatkoztál be és mit gondoltál a csatornád céljairól, terveiről.
11
Köszi a hosszú választ és a hasznos tippeket! A gond csak az, hogy a laptopomnak nincs jack mikrofon bemenete, ha meg a beépített mikrofonhoz hajolok közel, akkor a fejem lesz torz a kamerában.
Nehezen tudom elképzelni, hogy van olyan laptop, amin nincs jack mikrofon bemenet.
Újabban az okostelefonoknál is használatos 4 érintkezős TRRS jack headset csatlakozót szokták használni a laptopokon is. Ilyenbe a telefon headsetet bet tudod dugni közvetlenül, hagyományos 3 érintkezős TRS jack csatlakozós mikrofonhoz pedig tudsz venni TRRS-TRS adaptert, ami általában egy Y kábel, a közös végre a 4 érintkezős TRRS apa dugó, amit a laptopba dugsz, a másik két ága pedig két 3 érintkezős TRS anya aljzat, amiből az egyik a mikrofonhoz, a másik a fejhallgatóhoz van bekötve. Általában jelölni is szokták rajtuk, hogy melyik melyik, sőt a színük is lehet más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!