Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Itt miért mindenki a relatíve...

Itt miért mindenki a relatíve kicsi tápokat ajánlja?

Figyelt kérdés
Én mindig legalább 2,5-3 szorosan túl tervezek táp ügyileg. A mostani gamer gépemben is egy 850W-os Gold Corsair Rx táp van. Nem vagyok híve a minimalista filléreskedős megoldásoknak. Egy gépet sok évre vesz az ember, vagy ti pár hónapra szoktatok tervezni? Szerintem egy PC-n ne spóroljon az ember, mert az meg fogja bosszulni magát. Sokan arra verik a mellüket, hogy sikerült 15-20 ezer forint megsrólniuk egy konfigon, ami röhejes hozzáállás. Telóra bezzeg nem sajnáljátok azt a 20 ezret? Komolyan, nem értem azt a bőlcsödés logikát, hogy miért jobb egy kisebb táppal gyilkolni a gépet. A nyári hőségben az a táp is jobban fog szenvedni mintha kényelmesen csak 50% kihasználtsággal menne. Magyarázzátok már el kedves szakik, hogy mi a logika abban, hogy mindenkinek a kicsi tápokat ajánljátok? Mi hátránya van egy nagyobb tápnak szerintetek? Több áramot nem eszik és viszonylag nem is sokkal drágább. Akkor mi a gondotok vele?

2019. máj. 9. 01:53
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Mihez képest tervezel túl 2,5 - 3 szorosan? Nagyon el vagy tévedve. Az ilyen fokú tulméretezést azok szokták csinálni akik nem értenek hozzá/lusták végig számolni (néha nagyobb méretekben is látunk ilyen fokú túlméretezést, pl. egy iroda épület transzformátoránál, mert a tervező vagy nem értett hozzá, vagy mert lusta volt, vagy mert "abból nem lehet baj, ha 2x akkora mint kéne,én nem felelek semmiért" és az ügyfél majd fizet). A második ilyen fokú túlméretezés után senki nem fog komolyan venni. Ismert tény, hogy egy tápegység ideális működési tartománya a névleges 80-85%, régebben gyakori volt, hogy ráírták a tápra, hogy 250W de kiderült, hogy ez azt jelenti, hogy az 5V-os ágon le tudott adni 4x10A-t (200W), a 3,3V-os ágon le tudott adni 1x5A-t (16W), és nem egészen 3A-t (34W) a 12V-os ágon. Aztán kiderült, hogy a fogyasztók (diszkek, proci, meg stb.) teljesen más arányban igénylik az egyes feszültség szinteken az energiát.

Igazán ott kezdődik a "hozzáértés", hogy meg nézed mi kerülhet bele a gépbe (néha röhögörcs kerülget amikor valaki vesz egy olyan házat amiben van 3 db. 3,5"-es fiók és kitalálja, hogy neki 8 db. diszk lesz beleszerelve). A gépet valóban sok évre vesszük, ez meg azt jelenti, hogy nem fogjuk állandóan telepakolni. Van egy szint amikor már az ember ígyis-ugyis új gépet fog venni, új házzal, táppal. Ezek egyen szilárdságra vannak méretezve. Illetve nálam "lustaság" is, de pl. az adatok átmozgatása a "régi gépről" (több év után), egyszerűbb, gyorsabb ha összerakom az újat, mellé teszem a kettő közé egy ethernet és szépen átcsorog az adat egy éjszaka alatt. Szintén azért mert több évre veszem a gépet és ha elhasználódik veszek egy újat. És ha új gépet veszek akkor az a 20 eFt igen is számítani fog amit egy agyatlanul kiválasztott tápon meg lehet "spórolni" (nem is tekinteném spórolásnak, hanem felesleges pénzkidodás az a 20 eFt).

2019. máj. 9. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

Ha nagyobb tápegységet veszel, akkor egyrészt feleslegesen fizetsz többet a vásárlásnál és működés közben is rosszabb hatásfokkal fog üzemelni mint a jól kiválasztott darab.

Ahhoz tudnám hasonlítani, amikor veszel egy v8 autót városba ahol 50km/h lehet menni, nagyon sokat fogyaszt és ugyanannyi idő alatt jutsz el vele A-ból B pontba, épeszű ember nem csinál ilyet csak ha vagánykodni akar.

2019. máj. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Nem beszélve arról, hogy a feszültségértékek is ~80%-os terhelésre vannak belőve, tehát a konfiguráció megbízhatósága is akkor a megfelelő, ha a tipikus terhelés ekörül van.
2019. máj. 9. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

"Nem vagyok híve a minimalista filléreskedős megoldásoknak."


Ez derék dolog, a tápon nem is szabad spórolni. De attól még abszolúte értelmetlen dolog 850-es tápot venni egy (tegyük fel) 300-at fogyasztó gépbe, mert mi a francnak? Indokold már meg. Lehet, hogy neked nem sok az a 15 ezer forint különbség, de akkor már több értelme lenne egy üveg whiskyre költeni, elprostizni, vagy bármi más, nem? (Sőt, ha mindenképp tápba akartad volna azt is invesztálni, vehettél volna 550/650-es Platinumot, mint Seasonic Prime UItra, EVGA P2, SF Leadex P. stb.) Mert hogy az 550-es verziótól valószínűleg ugyanazt kapnád, és még abban is bőven maradna tartalék. Ez alól kivétel, ha épp leakcióznak egy nagy teljesítményű típust, vagy használtan kínálja olcsón valaki, vagyis bőven a valós értéke alatt tudsz hozzájutni - akkor tényleg megérheti a nagyot választani. Nekem is EVGA G3 650W van a 200-at fogyasztó gépemben, de csak azért, mert egy 20-asomba került csupán, és még postát sem kellett fizetnem.


A másik dolog pedig, hogy egy feleslegesen nagy táp pont hogy TÖBB hőt fog termelni, hiszen alacsony kihasználtságnál nem épp a legkedvezőbb a hatásfok.


"Telóra bezzeg nem sajnáljátok azt a 20 ezret?"

De, én sajnálnék rá indokolatlanul sokat költeni. Ezért én csak 40k-ért vettem a belépő kategóriás készülékemet, és tud is mindent, ami nekem kell. Nőt fogni meg nem azzal akarok...

2019. máj. 9. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott, hogy nem értek egyet a kérdezővel, de tegyük rendbe ezt a tápegység hatásfoka dolgot.

Ugye vagy 10 éve a 80 plus tesztelési metódus már nem 20/50/80 %-os használat mellett tesztel, hanem 20/50/100. Egyes esetekben 10 is, de az csak titanium hatásfoknál vagy ipari használat esetén.

Igen, 50%-os használat mellett van a legjobb hatásfok, de itt konkrétan 2-3%-os differenciáról beszélünk. Igen, 10-20 watt mikroelektronikában bődületes különbség, de egy átlag pc energetikai szempontjából, meg a villanyszámla szempontjából is kb teljesen mindegy, a tápnál a szellőzés meg még itx/sfx ház esetében is megoldott. A gond tehát nem is felfele van, hanem lefele, ugyebár 20%-os terhelés alatt, ahogy már valaki linkelt egy cybenetics ábrát az első oldalon, na ott szépen látszik is a görbe. Cc a csökkenés exponenciális, a fő meredekség meg 10% alatt van, ott nem ritka, hogy 1A változás hatásfokban 10%+.

Picit számoljunk utána a dolgoknak. Egy mai modern gép idle felvett teljesítménye csúcs vga és csúcs cpu mellett se éri még egy 450-es tápegység 20%-os terheltségi határát sem, ergo már ott is rossz a hatásfok. Ez a teljesítményigény most legyen 50 watt. Most legyünk elméletiek és üssünk hasra. Legyen itt akkor mondjuk 75%-os a hatásfok. Ugye akkor a hasznos teljesítmény 50 watt, a látszólagos 66 körül, a meddő 16 watt. Sok? Nem pont. 850-es táppal számolva, mondjuk menjünk a képzeletbeli görbénken arrébb, ennek itt legyen már csak 70%os a hatásfoka. Az előző számolás alapján, hatásos 50 watt, látszólagos kb 70, vagyis a meddő teljesítmény 20 watt. Mennyivel több mint az előző? 4 wattal.

Akkor mos jöjjön a valóság. Az első oldalon használt görbét használom tovább, persze a leolvasás szemmel történik, így lesz minimális csúszás, ne várjatok mérnöki pontosságot. A görbe szerint az előző 50 wattos hasznos fogyasztáshoz 230V-on kb 86%-os hatásfok tartozik. Az kb 58 watt felvett teljesítményt jelent. A cybernetics oldalán megnéztem az RM850x hatásfokra vonatkozó görbéjét is, ott 50 watt leadott teljesítményhez kb 84%-os hatásfok párosul. Az kb 59,5 watt felvett teljesítmény. 1,5 wattal több. Nem nevezném különbségnek. Ezzel azt akarom mondani, hogy hiába esik meg meredeken a hatásfok, a kis fogyasztás miatt egyszerűen a disszipáció se lesz sok. Na pont ezért nézzük a másik oldalt. 550-es táp, 50%-os terhelés, az előző elven továbbmenve 92%-os hatásfok. Nem írok le minden adatot már, kb 23 wattot fűtünk el. 850-es táp, ugyanúgy 275 watt leadott teljesítmény, a hatásfok csak 91%, veszteségi teljesítmény így 27 watt körül. Persze ezek a szép értékek betudhatók az RMx széria remek hatásfokának, de rosszabb esetekben is normális tápoknál a különbségekhez dobjatok oda még 5 wattot.


Szóval kérdező, tápot a fentiek tükrében simán lehet úgy venni, hogy a két fő fogyasztó peak teljesítményének összegéhez a többi komponenst hozzáadod és még erre dobsz egy 1,2-1,3-as szorzót. persze ha a jövőbeni tervek között az szerepel, hogy valaki radeon 7-re cseréli a gtx 1050-et, az nyilván más lap.



# 13

Ez se ilyen egyszerű, azért mert szabad szemmel nem tudod megmondani mondjuk a transzformátor és a kondik közötti különbséget, attól azok még vannak.

2019. máj. 9. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
#25, szabad szemmel megmondja bárki a két kondenzátor közötti különbséget (annak a hiányát), mert már egy ideje (mindig is) ráírják az alkatrészekre a modell kódját.
2019. máj. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:

# 26


Én mondjuk mivel olyan szögből van a két fotó, pont nem mondom meg, hogy primer oldalon vagy 300-400 mikrofaraddal nagyobb a két kondi együtt, mivel nem látom a feliratot így. Az meg, ha már valaminek a datasheet-jét kell feltúrni az már nem szabad szemmel megmondom.

2019. máj. 9. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!