Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Itt miért mindenki a relatíve...

Itt miért mindenki a relatíve kicsi tápokat ajánlja?

Figyelt kérdés
Én mindig legalább 2,5-3 szorosan túl tervezek táp ügyileg. A mostani gamer gépemben is egy 850W-os Gold Corsair Rx táp van. Nem vagyok híve a minimalista filléreskedős megoldásoknak. Egy gépet sok évre vesz az ember, vagy ti pár hónapra szoktatok tervezni? Szerintem egy PC-n ne spóroljon az ember, mert az meg fogja bosszulni magát. Sokan arra verik a mellüket, hogy sikerült 15-20 ezer forint megsrólniuk egy konfigon, ami röhejes hozzáállás. Telóra bezzeg nem sajnáljátok azt a 20 ezret? Komolyan, nem értem azt a bőlcsödés logikát, hogy miért jobb egy kisebb táppal gyilkolni a gépet. A nyári hőségben az a táp is jobban fog szenvedni mintha kényelmesen csak 50% kihasználtsággal menne. Magyarázzátok már el kedves szakik, hogy mi a logika abban, hogy mindenkinek a kicsi tápokat ajánljátok? Mi hátránya van egy nagyobb tápnak szerintetek? Több áramot nem eszik és viszonylag nem is sokkal drágább. Akkor mi a gondotok vele?

2019. máj. 9. 01:53
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%

Most olvassuk a nagy informatikus kerdeseit ?

Hypeold magad oregem egy vacak számítógép előtt ülve játékokat streamelve. Iszonyat szakmai tudás rejlik mögötte hiszen te már tudsz játszani.

Meghajolok előtted és egyből veszek egy brutál nagy tapegyseget.

2019. máj. 9. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
98%

1200 Wattos Akyga tápot mindenkinek!!!!

(Szétröhögtem magam ezen a kérdésen :D)

2019. máj. 9. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%

A tápra írt teljesítmény hivatalosan az a tartomány, amit a tápegység le tud adni 0-24. A tápegységek többsége sokkal többet le tud adni biztonságosan, mint amennyi rá van írva, például egy 400W-s Seasonic X 600W teljesítményre is képes órákon keresztül. Ha néha-néha túllépi a maximális teljesítményt, az a számítógép megbízhatóságára semmilyen hatással nincs, te viszont nem akarod figyelembe venni, hogy létezik a tápegységeknél Peak teljesítmény is.

[link]

Amikor azt számolod, hogy mekkora a fogyasztás, amikor minden maxon pörög egyszerre, akkor a Peak értékkel érdemes kalkulálni. Ha azt számolod, hogy terhelés mellett mekkora a tipikus fogyasztás, akkor a tápegységre írt teljesítményt célszerű figyelembe venni. A kevésbé neves gyártók marketing okok miatt a Peak teljesítményt írják a dobozra, biztos ezért vannak rossz tapasztalataid.


Egyébként már ha Corsair Rmx-nél vagyunk, egy 550W-s és egy 1000W-s tápegység között minimális különbségek vannak. Így néz ki a 750W belülről:

[link]

Így egy 1000W belülről:

[link]

Vedd észre a különbséget. Beleraktak két kondenzátort, és egy kicsit fentebb emelték az OCP határát, a nagyobb maximális teljesítmény miatt több csatlakozó is van, de ha nem használod, akkor nincs értelme. 750W-ig teljesen ugyanúgy érzi magát mindkét modell. Amikor azon filozofálsz, hogy vajon miért nem sokkal drágább a két modell, akkor ennek ez az oka.


Említetted a nagyobb hőmérsékletet, nem igazán értem, hogy ugyanolyan felépítésű tápegység ugyanakkora hűtőbordával hogy szenvedne kevésbé? Sehogy. Nincs összefüggés a maximális teljesítmény és a hőtűrés között. Bocs, mégis: 20 ezerért veszek egy 400W-s BQ Straight Gold tápegységet, aminek a hatásfoka 90% fölötti, te meg veszel 20 ezerért egy 900W-s White tápegységet, aminek 80% a hatásfoka, amiben ráadásul a ventilátor se minőségi. Tessék, kétszer annyi hő, kétszer annyira szenved, de még halláskárosodást is szenvedsz.


Nézd, nekem a gépemben van r7 2600 (OC: 4Ghz@1,35V) és RX570 (OC: >1400MHz), amit lazán bír egy 450W-s Seasonic focus plus, 25 ezerért 12 év garancia, gold hatásfok. Igen, van mellette még 2HDD, 1 SSD és egyebek, de ezeknek a fogyasztása egyenként 10W alatt van. A konfignak olyan kicsi a fogyasztása, hogy még a tápegység ventilátora is csak nagy terhelés alatt indul el, akkor se megy 30% fölé. 300W tápegység is elég lett volna, ha lett volna akkora.

2019. máj. 9. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
Azt kifelejtettem, hogy már vannak olyan laptopok, amikben két csúcs asztali, minimálisan underclockolt videokártya van, de még annak is elég 2 darab 180W-s tégla. Na ilyenkor mivan? Nem számít, a lényeg, hogy vegyünk egy i3-hoz és GTX1050-hez egy 2000W-s tápegységet, mert hátha annyit fogyaszt nyáron, mi?
2019. máj. 9. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

Totál fölösleges overkill a 850W-os táp. Még ha gamer gép, akkor is az esetek többségében egy 500W-os táp bőven elég. És attól még, hogy kisebb teljesítményű táp, az ember tervezhet hosszú távra. Nekem pl. még mindig egy 400W-os tápom van 11 éve, pedig a gép már volt cserélve alatta.


Arról nem is beszélve, hogy egy tápegység kb 80%-os terhelésen dolgozik a leghatékonyabban. Ha egy 850W-os tápot csak 30-40%-ban használsz ki, annak gyenge lesz a hatásfoka, szóval nem csak a táp árában, de a villanyszámlában is jelentkezik a pénzpocséklás.

2019. máj. 9. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 hypno ***** válasza:
100%

#3


Aki ide jön tanácsért, mert nem tudja milyen tápot vegyen, az nem az a felhasználó, akinek a felhasználói szokásai meghaladják az átlagot. (Ezzel együtt ha magától nem írja, jellemzően rá szoktunk kérdezni a dologra.)


Akinek lényegesen az átlag feletti teljesítményű gépre (és tápra) van szüksége, vagy ilyet tervez, az viszont többnyire egyedül is tud dönteni, mert veszi a fáradságot, hogy szakmai cikkekben, fórumokon utána nézzen az őt érdeklő témának. Vagyis nem itt kérdez. Feltéve, hogy nem a dicsekvés a célja.


"...Egy gépet sok évre vesz az ember, vagy ti pár hónapra szoktatok tervezni?"


Ha tényleg értesz a témához, akkor nyilván már magadtól is rájöttél, hogy a ma számítógépei ugyanolyan vagy alacsonyabb fogyasztás mellett sokkal nagyobb teljesítményt tudnak mint mondjuk az 5 évvel ezelőtti társaik, mert csökkennek a csíkszélességek és javul a szervezésük. Ez a tendencia nemigen látszik megtörni, vagyis a ma túlméretezett tápod 5 év múlva is túlméretezett lesz.

2019. máj. 9. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
100%

Hölgyek/Urak! Csak feleslegesen etetitek a trollt. :)


A kérdezőnek: én sem értem ezeket az embereket, pfff 450 Watt? Az mi? Elektromos fogkefét akarnak róla hajtani? Ezek az "efespé" meg hasonló gyagyi márkák, chhh. 4 számjegy alatt táppal foglalkozni? Az "ajudin" sem véletlenül van négy karika.. Ezt ajánlom neked, ez nagyon tuti cucc, és még olcsó is: [link]

Bőven van benne tartalék, még a mikrót is rádughatod alkalomadtán.


(U.i.: zsírozd be a hátsód mielőtt feldugod a nem létező szakmai papírodat)

2019. máj. 9. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
100%

Jajj mamám. Ez így reggelre sok volt. Na akkor...


Egy táp maximális teljesítményét az alapján kell meghatározni, hogy milyen konfigurációba kerül. Ez most legyen 50W üresjáratban, és 250W terhelés alatt. Utóbbit vesszük alapul értelemszerűen, ami annyit tesz, hogy minimum egy 250W-os tápegység kell a működéshez. De. Mindig ráhagyunk egy nagyobb rést, hogy ne maximum kihasználtságon menjen a táp folyamatosan. Erre azért van szükség, mert egyrészt a tápnak nem tesz jót, ha megállás nélkül teljesen leterhelik, másrészt így romlik a hatásfok, harmadrészt pedig egy esetleges fejlesztés esetén lehetne tápot is cserélni. Ez a ráhagyás olyan 25-50% között kell legyen, tehát a példánknál maradva 400-500W-os táppal számolunk. Így kijön a 40%-60% közötti terhelés, ha a gép épp hajtva van. 40-60% között pedig azért tartjuk a táp terhelését, mert itt a legjobb a hatásfokuk a legtöbb esetben.


Ha pedig megvan a kellő teljesítmény meghatározása, jön a hatásfok, vagyis a 80+ minősítések közötti válogatás. Nyilván minél jobbat veszel, annál jobb, csak épp egy pont felett nem valószínű, hogy megéri a felárat. Itt az dönt, hogy mekkora a gép tipikus fogyasztása, mennyit van használva egy nap, és hogy meddig lehet elmenni anyagilag. Az otthoni netezős, filmezős gépekbe elég egy 80+ Bronze, esetleg Silver, mivel itt a fogyasztás alacsony lesz, így a veszteség is. Játszós gépbe már inkább Silver, vagy Gold ajánlott, mert itt a terhelés nagyobb, viszont nyilván nem egész nap megy a gép, hanem csak pár órát. Szervernél, rendergépnél pedig jöhet a Platinum, vagy a Titanium, mivel ezek többnyire 0-24-ben üzemelnek.


Nyilván még ott a megfelelő minőség kiválasztása is, de ez kimerül abban, hogy utánanézel, hogy a szimpatikusnak vélt tápban milyen belső van, mik a tapasztalatok, stb.


Összefoglalva a dolgot: Azért nem ajánlunk nagyobb tápot, mert felesleges pénzkidobás több szempontból is. Egyrészt soha nem fogod kihasználni a plusz teljesítményt, másrészt a rosszabb hatásfok miatt többet eszik, mint egy kisebb, optimális tartományban lévő táp, harmadrészt pedig ez nem jár megrövidülő élettartammal.

2019. máj. 9. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 MGéza ***** válasza:
100%

Nem fog szenvedni! Ez a hozzá semmit sem konyító ember lózungja. Egy 450W tápegység 450W biztonságos leadására van tervezve. Más kérdés persze hogy a gyártók, főleg a minőségen és kritikán aluliak maszatolnak és nem a folyamatos maximum teljesítményt írják a tápegységre hanem a tápegység által leadható elméleti maximumot ami sajnos nem ugyanaz. Ezen a ráírt teljesítmény úgymond kombinál teljesítmény ami magába foglalja a ma már szinte egyeduralkodó 12V, 5,5 3,3 voltos ágak teljesítményét egyaránt. Régebben azért ajánlották a tápegység ilyen túlméretezését mert egyrészt az átlag felhasználónak jellemzően alacsony , 60-70%-os hatásfokú tápegysége volt illetve a 3,3 és 5,5V ág a 12v rovására lényegesen nagyobb hányadát tette ki a teljesítménynek. Ma már ez nem igaz, az ATX 2.31 és újabb szabvány alapján gyártott tápegységek teljesítménye javarészt a 12V ágra kerül miközben a másik kettő együttes terhelhetősége a 200W-t sem éri el, mivel nem is kell hogy elérje. Egy alacsonyabb minősítésű vagy korábbi szabvány alapján gyártott, de nagyobb teljesítményű tápegység gyakran kilép a már említett ideális terhelési tartományból és a fajlagos hőtermelése magasabb lesz a leadott teljesítményhez viszonyítva ami nagyobb melegedést és fogyasztást fog eredményezni. Ha a rákarcolt teljesítmény lenne a minden akkor vegyen mindenki Chieftec Smart 700W-ot vagy Keep out 900W-t... Hát pedig pont ezeket nagyon nem ajánlanám.

Ezen kívül ne feledkezzünk meg arról a tényről hogy a fogyasztás maximuma elméleti csak, tehát te hiába számoltad ki magadban hogy mondjuk i5-8600k 5Ghz-n 200W, GTX Titan 350W, egyebek 150W, ez a gyakorlatban nem fog tartósan 500-600W-nél nagyobb fogyasztást eredményezni mert nincs olyan extrém eset illetve nagyon ritkán, szimulált rendszerterhelés esetében hogy minden a maximum áramot vegyen fel. Azt hogy idle, tehát az üresjárati terhelés meg töredéke az elméleti maximumnak, azt ne is feszegessük.


Mutatok valamit, ne lepődj meg, egy elvileg 450W teljesítményű platinum tápegységet, figyeld meg mennyinél kapcsol be a túlterhelés ellni védelem? Elárulom 710W keresztterhelésnél! A gyártó nyilván nem hülye, tehát ebből az a tanulságot szűrhetjük le hogy addig gond nélkül bírja a tápegység, ha nem bírná akkor maximum 470-500W környékére lenne beállítva a lekapcsolási határ. Egyébként nem tőlem tudod, de a tuningoljunk de olcsón korszakban voltak olyan Seasonic és Enermax tápegységek amelyeket lazán az elméleti maximum teljesítményük felett használtak 100-200W-vel, mert az elektronika bírta. Na de eleget beszéltem, jöjjön a link:

[link]

2019. máj. 9. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt időm, még minden választ átolvasni, de a kérdés eleve elég provokatív és nem tűnik nagyon hozzáértőnek sem.

Egyrészt nem filléreskedni szoktunk, sőt! Inkább jó minőségű, megbízható és a ráírt teljesítményeket valóban teljesíteni tudó tápokat ajánlunk a sokat ígérő, de valójában gyenge cuccok helyett. A minőségi tápok viszont nem olcsók, főleg a valóban nagy teljesítményűeket, amiket a többség teljesen feleslegesen venne meg, akár hosszútávra is!

A számítógépek áramigénye nem nő a teljesítménynövekedéssel párhuzamosan évről, évre! Az újabb gyártástechnológiáknak köszönhetően egy mai sokszorta erősebb gép is igényelhet kevesebb kraftot, mint egy régi elavult modell. Például egy Pentium D 955 (130W TDP) egy Geforce 8800GTX (155W) kombó bizony többet eszik és sokkal gyengébb, mint mondjuk egy modernebb i7 7700 (65W TDP) és egy GTX1070 (150W)! Tehát hosszútávra sem feltétlenül kell hatalmas tápot venni. Persze kell ráhagyás, de nem 2-3 szoros csak mondjuk kb másfélszeres...

Ja igen és érdemes megkérdezni a vásárlót, hogy tervez-e komolyabb tuningolást vagy dupla videokártyás rendszert később, mert azt akkor számításba kell venni a hűtés és a tápellátás tervezésénél. A többségnek viszont bőven elég egy mai, modern, 500W-os tápegység is! Nekem egy 10 éves seasonic beles 450W-os egységem van és nagyon szépen teszi a dolgát! Simán elvitte a 4,6GHz-re húzott FX-6300 procit egy tuningolt GTX660 kártyával is, amiknek azért már volt étvágya! A jelenlegi gépem erősebb, kevesebbet eszik és csak lájtosan, alapfeszen van tuningolva.

Ezen felül elég sok olyan embert ismerek, akinek nincs és nem is kell hardcore teljesítményű gép, inkább csak legyen megbízható és alap felhasználásban fürge. Ezekbe egy normális 300W-os egység is bőven elég.

2019. máj. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!