Hogyan lehet a leghosszabb élettartammal kiírni egy cd-t/dvd-t?
A kulcsszó: MDISC.
A sima DVD hordozóanyaga egy elég könnyen korrodálódó/elbomló szerves festékanyag, és bár van hibátlan állapotú 15 éves CD-m, meg a 10 éve megírt DVD-im majdnem mindegyike tökéletesen olvasható, de ez inkább a precíz tárolásnak köszönhető. Elég, ha kicsit eltérnek a körülmények az ideálistól, és pár hónap, vagy 1-2 év után a fene se fogja visszaolvasni arról a DVD-ről az adatot.
Az MDISC viszont szervetlen, és nehezen elbomló horozóanyagot használ. Jóval drágább is, kb. egy ötszörös árkülönbözet van, de ez garantáltan tartósabb. Ha gondolod, nézegess Youtube-on DVD vs. MDISC teszteket. ;)
Egy sima DVD-nél semmiképp nem mondanám biztosra, hogy 20 év múlva is olvasható lesz. Egy MDISC-nél már ki merem mondani. (Persze, csak ha nem azzal frizbizel, meg nem azt adod oda a kutyának játékszer gyanánt. ;))
Természetesen csak márkás (pl. Verbatim) lemezeket használj, és az örök szabályt ne feledd: egy mentés nem mentés. Meg célszerű időről időre ellenőrizni, hogy olvashatók-e a lemezek, és ha valamelyik nem, akkor annak a másolatáról rögvest kell egy másolatot készíteni.
Én egyébként az igazán fontos dolgokat 3 (van, hogy 4) példányban is szoktam tárolni. Két példányban DVD-n (illetve MDISC-en, mióta ez elérhető árban létezik), meg egy példányban egy külső merevlemezen. Mindegyiket külön helyen tárolva.
Ezzel a nagy DVD-ellenességgel viszont nem tudok azonosulni.
Tény, hogy már "nem divatos", de azért pár évtized még el fog telni addig, mire teljesen megszűnik a forgalmazása.
Na meg ilyen elven semmire nem menthetnénk, hiszen előbb-utóbb minden elavul.
#4: "a CD-k hosszabb élettartamúak a DVD-nél"
Ez minden bizonnyal így van. A DVD-nél egy adat fizikailag kisebb helyet foglal el, azaz kisebb sérülés is elég a tönkretételéhez.
#5: "Több évtizedes használattal eleve nem tudsz tervezni, mikor a technológia úgy eltűnik hogy támogató eszköz sem lesz a lejátszására."
Mint fentebb írtam, ilyen meggondolással semmit nem használhatnánk, hiszen nincs olyan eszköz, ami 30 év múlva is biztosan csatlakoztatható az akkori számítógépekhez. Van egy hordozható merevlemezem, egy IDE mobilrackben. Azt vajon hogyan etetetm meg egy mai géppel? ;)
"Hány otthonban van még kazettás magnó, videolejátszó vagy bakelitlemez?"
Ha tudnád, hogy hányan használnak még a vállalati szférában mágnesszalagos (!!!) egységet... mind a mai napig, pedig aztán az előbb elavult, mint hogy a CD-k megjelentek volna. De például párezer forintért lehet kapni új USB-floppymeghajtókat is, pedig a hajlékonylemezek már 15 éve is elavultak voltak. Én nem tartok attól, hogy az optikai adathordozók a közeljövőben eltűnnének a süllyesztőben. Rengeteg CD és DVD van még forgalomban, sőt, a hivatali szférában sok helyen ma is optikai adathordozón kérik az adatokat, mivel ez offline is tárolható, akár még egy oratdossziéban is elfér mellékletként. Oké, hogy a legújabb gamer laptopokba már nem tesznek optikai meghajtót, de egy valamire való munka-PC-be még alapvető, hogy kerüljön.
"Arról nem beszélve hogy több tízezer forintot költesz úgy CD/DVD lemezekre, hogy az ár-érték arányukat már rég nem tartják, majd jó eséllyel használat nélkül kidobod őket pár év múlva selejtezés címén."
Érzek itt némi túlzást. Vagy csak én vagyok olyan különc, hogy az archivált dolgaimat okkal archiválom, amiket aztán ennél fogva selejtezni sem kell? És mellesleg: 25 db. DVD 5000 Ft. És nagyjából 100 GB. Ha nem a HD-pornó gyűjteményedet akarod archiválni, akkor azért 100 GB elég nagy mennyiség.
"Ugyanilyen szívás, mikor bejön valami új és jobb technológia, ami értelmetlenné teszi a régit, majd kezdheted az egészet elölről."
Igen, valóban mindennapos esemény. ;) Ráadásul ide is érvényes az, amit már leírtam: ilyen meggondolásból soha semmit nem archiválhatnánk, mert hát mi van, ha az a technika elavul?
"Az a pénz amit most DVD-be fektetsz, soha nem fog megtérülni"
Biztonsági mentés esetén nem a megtérülés a cél. Az ember azért költ adatbiztonságra, hogy a pótolhatatlan adatai ne vesszenek el. Felesleges itt bármilyen megtérülésről filozofálni.
"veszel egy merevlemezt meg egy másikat tükrözésre hogy 2 példányban legyen meg, és jó eséllyel amíg élsz, elérhető marad a tartalmuk"
Aha... :-)
A merevlemezeknek az a hátrányuk, hogy egyszerre sok adatot veszíthetünk velük. De még ha eltekintünk attól, hogy egy zsarolóvírus cuki módon kódol rajtuk mindent (a fene ette meg ilyenkor a tükrözést), az a kijelentés, hogy ez élethosszig megoldás lenne, hasonlóan túlzó, mint a '80-as években szőtt mese a 100 évig használható 3,5"-es floppykról.
" mi lesz évtizedek múlva? Mert optikai lemez aligha."
Erre a kérdésre 2030-ban térjünk vissza! :)
#7 "Egyszerűen nincs értelme a mai szabványok szerint konzerválni semmilyen tartalmat, mert 5-10 év múlva nézhetetlen lesz az akkori technológiai szinten."
Gyorsan szóljunk a NAVA-nak, hogy dobja már ki az összes ósdi fekete-fehér filmet, hiszen ez már messze meghaladott technika...
Egyébként nem gondolom, hogy ennek túl sok alapja lenne. Igen, a '98-ban 140p-ben letöltött pornót akarod faltól-falig 16k-s tévén nézni, valószínűleg nem sok örömöd lenne a kétpixeles genitáliákban, de egy kulturált minőségben 10 éve letöltött film ma sem hat borzasztónak, főleg, ha ugyanúgy monitoron nézed, mint akkor. Meg mondjuk... én személy szerint nem a technikai csillivilli miatt őrzök meg egy tartalmat, hanem a tartalmi értéke miatt.
#8: "De ha nem optikai, és nem vinyó, akkor nézegesd az LTO-kat"
... és ha van egy kisebb vagyonod pusztán a meghajtóra, akkor nyugodtan vedd is meg. ;)
#11: "ha ahhoz nincs/nem lesz semmilyen megjelenítő/lejátszó szoftver, amikor elő kell szedni."
Ez így igaz. A rendszeresen felbukkanó e-könyv vs. papír vitákban is emiatt szoktam a papír mellett érvelni, hiszen egy 50 éves könyvet gond nélkül el tudok olvasni. Egy 50 éves adatfájlt meg még ha magát, az adathordozót be is tudom olvasni, nem biztos, hogy meg tudom nyitni.
De ez még nem ok arra, hogy ha van valami, ami számunkra értéket jelent, akkor ne gondoskodjunk a biztonságáról.
"Mindig elő fogom tudni szedni a megfelelő eszközöket hozzá."
Már ha máködésre lehet bírni őket, pl össze lehet-e dugni egy számítógéppel mondjuk 20 év múlva is. Ha csak a CD/DVD jöhet szóba, akkor vegyél mondjuk egy doboz Verbatim lemezt, és írd ki rá 4x-es sebességgel, és a fájlokat több példányban másold rá, ahányszor ráfér. ilyen lemezből csinálhatsz többet is, és külön helyekre tedd el őket. Amúgy miről van szó, adatok, iratok, képek, filmek, programok?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!