Mi a baj az approx tápokkal? Nekem már egy éve van és semmi baj nincs vele.
1# villámcsapás elleni védelem pont nincs. :) De van ezer minden más, aminek mondjuk köze lehet hozzá, ott is csak áttételesen. Áramszünetek (blackout), részleges áramkimaradások vagy nagy feszültségingadozások (brownout) szokták okozni a probléma legjavát, de ugyanúgy okozhatja maga a tápegység vagy más alkatrész meghibásodása. Mert ugye ha valamilyen szoftveres vagy hardveres probléma miatt éppen úgy dönt a videokártyád, hogy most nem 75W-t kér a PCIe csatlakozóból, hanem... 600W-t, akkor nem mindegy, hogy "befűt"-e a kártya vagy sem, mert utána már csak reménykedhetünk, hogy el tudjuk-e oltani a tüzet. Előfordult már olyan, hogy valakinek emiatt égett le a lakása és az egy kicsit drágább mulatság, mint pár ezer forint.
Egyébként hogy a dobozra mi van ráírva, OCP OTP stb.. hát az tökmindegy, mert amikor kinyitjuk és megnézzük, hogy mi van benne, akkor mindig rájövünk, hogy a fele sem igaz, főleg az ilyen párezres darabok esetében. Bizonyos modellek (amik 3-4 ezres táposházakkal kapunk) majdnem annyiba kerülnek, mint maga a fémkeret; meg lehet tippelni hogy mi van, vagy mi nincs benne. Ezek kiderítésére vannak a professzionális tesztelőcsapatok, azok megtalálására pedig az adatbázisok (pl realhardtechx.com vagy orionpsudb.com). Ha paranoiásak vagyunk és semmilyen értelmes tápegységtesztnek nem hiszünk, akkor még mindig ott van a hivatalos 80plus.org, ami a 80+ certhez mérik fel a tápegységeket, de nem csak hatásfokot néznek, hanem azt is, hogy az ATX v2.x szabványnak megfelelnek-e a tesztelt darabok.
Ha itt nem találod meg az approx tápegységedet az két dolgot jelenthet: vagy nem éri el még a 80plus white besorolást sem, vagy nem teljesíti a kötelező szabvány előírásait. Ez a teszt egyébként nagyon laza, körülbelül csak fogtak egy multimétert, így csak a nagyon selejt, abszolút veszélyes tápegységeket lehet vele kiszűrni. De igazából pont ezért jó.
Egyébként a szabvány szerint a négy kötelező védelem a OVP, UVP, SCP, OCP (max 18A), a többi opcionális. Ha valakit érdekel. Az utolsót úgysem szokták betartani, annak ellenére, hogy kivétel nélkül ráírják a dobozra. A tápok meg 5-10 év helyett vannak azok inkább 10-20 évig, de ez attól is függ, hogy ki mennyire terheli. Összehasonlításképpen a meghibásodási arány a garanciális időszakon belül jellemzően 2% körül van a minőségibb tápegységek esetében. Így amelyik tápegységre 5 év garanciát kínálnak, 98%-uk 5 év után is működőképes, várható élettartamuk inkább 10 fölött van. A 10 év garanciásakat meg nem is mondom, de a garancia inkább a gyártók költségvetési és marketingstratégiájuktól függ és nem feltétlenül van összefüggésben a tápegység minőségével.
De ez csak a védelem és az élettartam. Ugyanúgy fontos a leadott teljesítmény minősége. Mert tökmindegy, ha minden védelem megvan, ha a szabvány ellenére 12V helyett 20V-t ad le, akkor ott azonnal vége van a bulinak. De ha 12,6V, már az is rövidtávon károsíthatja a gép többi komponensét, ami drága számítógép esetében nem túl nagy buli mindent 2 évenként cserélgetni egy ilyen hülyeség miatt.
De ez a te szemszögedből már mindegy, csak az a helyzet, hogy mivel sem tápadatbázisban nem található az approx egy modellje sem, sem a 80plus.org -on nincs nyilvántartva, ezért mint egy komoly elektronikai eszközt önkényesen, automatikusan veszélyesnek nyilvánítok és nem fogom ajánlani senkinek. Akkor sem, ha neked egy éve nincs bajod vele. Fokozza a szkepticizmust az is, hogy hatalmas a verseny a belépőszintű tápegységek esetében és ennek ellenére 10 ezer alatt alig lehet találni értelmes darabot. Így elképzelhetetlen, hogy ez biztonságos.
Minitáp mint kis mértetű vagy mint kis teljesítményű?
Mert ha kis teljesítményű akkor több mint felesleges belerakni 400-1000W-os tápot egy 250 wattot fogyasztó gépbe(az enyém ilyen)
Megfigyeltem még számtech boltos koromba, hogy az ilyen "apuci/anyuci veszi" esetekben szoktak spórolni a tápokon. Hogy minél több jusson vga -ra meg cpu -ra. Hogy ha tönkremegy gar idő után? Semmi baj, majd "apuci/anyuci megjavíttatja".
Aki viszont saját maga sepregeti meg homlokát, a gép áráért szenvedve. Máshogy áll hozzá. És jobban figyel a minőségre, megbízhatósára. Hogy a gépét még öt év után is használni tudja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!