Mit jelent az, hogy a processzor ki tudja-e hajtani a videókártyát?
Az elsó jól leírta , annyit tennék még hozzá hogy ezt befolyásolja a szoftverkörnyezet is , azaz cpu igényesebb játékokban (cs:go , wot , stb) a cpu terhelődik jobban , ott valószínűleg a vga nem fog 100%-on menni , ettől nem kell megijedni, csupán ilyen a játék felépítése.
Vannak ellenben vga igényes játékok (gta 4,5 , division , fallout 4, witcher 3, batman arkham knight, stb) amiknél a cpu nem fog soha 100%-on dolgozni, viszont a vga igen.
az jo lesz hozza
jatek fuggo is ez meg igazabol mindentol fugg...
altalanosagban boven jo barmelyik i5 (1156 utani) barmely vga hoz
mivel szorzozarmentes a procid igy huzni is tudod
ha egy nagyobb huzastol jelentosen emelkedik az fps a jatekban akkor van cpu limited, vagyis arra a helyre erosebb cpu kellene
mashol meg hiaba huzod cpu t lehet minimalis fps emelkedes sem fog torteni...
leginkabb tehat a szoftver(jatek) igenyei limitalnak altalaban
igy pl. azert lesz egy jatekban alacsony fps ed mert olyan gpu(vga) kene hozza ami nem letezik (adott beallitasra)
itt tehat gpu(vga) limit lenne, vagyis fps emelkedest a gpu(vga) tuningjaval tudsz elerni
Azt jelenti, hogy rengetegen nincsenek tisztában a programok működéséről, és hangot is adnak a zagyvaságuknak.
A számítások nem párhuzamosak, először a cpu számol, aztán a gpu, amíg az egyik számol a másik nem csinál semmit, ebből következtnek sokan tévesen arra, hogy ha A gyorsabban végez mint B, akkor B nincs kihasználva - pedig üresjárat mindenképp van, függetlenül attól, hogy milyen hardvered van. Ezt lehet csökkenteni, de teljesen megszűntetni nem, a "nem hajtja ki" logika alapján nincs olyan kombináció ami tökéletes lenne.
Amíg a cpu elég a játéknak rakhatsz mellé akármilyen gpu t - ez a cpu meg valószínűleg elég lesz még bő 3 évig bármiféle kompromisszum nélkül.
Sok mindentől függ a dolog (felbontás, beállítások, játék gépigénye, hardverek). Inkább úgy fogalmaznék, hogy passzoljon egymáshoz a kettő, hiszen a "kihajtás" nem minden esetben garantálható és esetekben nem is számít (pl régi játék 1000 fps helyett csak 500-val fut).
A lényeg az, hogy van a CPU-nak egy X feladata, ami csak kis mértékben függ a játék beállításaitól azaz nagyjából van egy olyan fps szám, amit egy bizonyos játék, bizonyos jelenete alatt elő tud készíteni. A GPU feladata viszont nagyban függ a játék grafikai részletességétől, a beállításoktól és a felbontástól is. A baj főként akkor van, ha egy játék nem fut rendesen a videokártyától elvárható szinten a proci miatt (ez a te esetedben nem lesz gond szerintem).
Tegyük fel hogy egy régi játék alacsony beállításai mellett a GPU tudna csinálni 2000 képkockát másodpercenként, de a CPU csak 1200-t tud előkészíteni, így lesz 1200 fps-ed CPU limit miatt. Ez zavar? Nem...
Ugyanez a régi játék alatt a GPU magas felbontáson és beállításokkal már csak 700 képkocka előállítására elég, míg a CPU ugyanúgy 1000-1200-t tud előkészíteni vagyis már ki tudja szolgálni (hajtani) a videokártyát. Ebben a példában van CPU limit és GPU limit is, de egyik sem zavaró a nagyon magas fps-ek miatt vagyis maga a "limit" nem feltétlenül jelent játszhatatlanságot.
Egy újabb, nagy gépigényű játék esetén már a CPU mondjuk csak 200 képkockát tud előkészíteni, míg a videokártya alacsony beállításokkal 200 és magas beállításokkal 60 fps-t tud kipréselni. Ebben az esetben kijön a tökéletes egyensúly alacsony beállításokkal azaz a CPU és a GPU is 100%-on tud pörögni és lesz 200 fps-ed, de ebben az esetben a legnagyobb a géped fogyasztása is. A második eset viszont szintén teljesen normális, hiszen a modern, nagy gépigényű játékok magas felbontásokon és beállításokkal már feladják a leckét a legerősebb videokártyáknak is, így itt a GPU limit természetes.
Az azért érdemes hozzátenni, hogy egy játékon belül sem fix az alkatrészek terhelése, míg a különböző játékokkal együtt még nagyobb a szórás. Tökéletes egyensúly nincs és nem is kell. Ha valaki megelégszik a 60 fps-vel és bekapcsolja a vsync-t, ami éppen azt eredményezi egy adott esetben, hogy sem a CPU-nak, sem a GPU-nak nem kell teljes terhelésen dolgoznia, azzal szintén lehet nyerni egy kicsit a villanyszámlán és a zajszintre is jótékony hatással lehet.
Általában az a cél, hogy a jelen játékait az adott konfiguráció a benne lévő videokártyához képest elvárhatóan futtassa (valószínűleg a régebbi játékokkal sem lesz így gond).
Ha megnézed a tesztoldalakat, akkor a GPU-kat mindig magas (a kategóriához illő) beállításokkal tesztelik, hogy izzadjanak a grafikus processzorok és a CPU ne nagyon szóljon bele a képbe. Ha a processzorokat akarják játékok alatt összemérni, ott is erős videokártyával, de alacsonyabb beállításokkal mérnek, hogy jól kijöjjön a procik közötti különbség.
Az i5 3570k egy kellően erős processzor még mindig, ráadásul megfelelő körítés mellett húzhatod is. Szerintem teljesen jó párost tud alkotni egy 390-es videokártyával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!