2x8 GB RAMnál 4x4 GB sokkal jobb felosztás?
Nagyon sokkal jobb 4x4 GB, mint 2x8GB? Úgy értem, nagyon sok a különbség? Kifejezetten játékra szánt számítógépnél nagy a jelentősége?
A válaszokat nagyon köszönöm előre!
1. A dual channel is alig ad valami plusz teljesítményt a single channelhez képest.
2. A tri, vagy a quad channel se jelent sokkal többet, de ilyen platformban ne is gondolkodj, ezek a nagyon felső kategória "kiváltságai".
3. A memóriavezérlő mindig "jobban szereti", ha kevesebb modult kell vezérelnie.
Értelem szerűen a dual channel miatt általában min. 2 modult szoktunk venni.
DE törekedni kell rá, h ne 4×4GB legyen, hanem 2×8GB.
viszont mivel a 8gigás modulok olcsóbbak mint 2×4giga, ezért az se baj, ha egy darab 8gigás modult használsz csak.
A dual channel vs single channelről meg Google egy halom teszet dob ki.
Ez az pontosan, amit tudni akartam :) programozásban most járunk a változóknál, ésottjutottunk el végül a memórián át a BIOSig pontosabban felmerült a kérdés hogy mi történne, ha a számítógépet RaAM nélkül kapcsoljuk be, akkor mi történik? Aztán ebből jött az hogy mi van akkor, amikor processzor nélkül indítjuk el?
Még egy kérdésem van a dual channelhez:
Ha egy alaplapban 4 hely van, és mind a 4 helyen van egy modul, akkor ehhez mit szól a dualchannel?
Azt is dualban hajtja.
Csak nem kétszer 1-1 modult vezérel, hanem kétszer 2-2 modult.
Ugye a memóriavezérlő alapból 4 bankra van felkészítve, aztán ebből alaplaponként vagy 2, vagy 4 bank szokott fizikai kiépítésű memóriasínt kapni.
Laptopokban pl. jól megfigyelhető, h ott a 4 bank az SPD-t kiíró programokban, de csak kettő banknak van fizikai kontaktja, a másik kettő az üres bank.
És igen, gyakori, h a programozók ennyire azért nincsenek a hardveres oldallal tisztában. Aki sokat fórumozik, meg egész nap teszteket olvas, az tudja, h a dual channel alig ad hozzá valamit a teljesítményhez.
Teszprogramok ugyan mutatnak különbséget, de valós felhasználó meg nem mondja, h most egy gépben single megy 4 modul, vagy dual channelben 2, esetleg 4 modul.
Aki meg tuningolt nagyon magas teljesítményen, az tudja azt is, h a tuning akkor ment jól, ha 1-2 modulos volt a ram kiépítése, de ha a memória vezérlőnek 4 modult kellett vezérelnie, a tuning sokkal rosszabbul sikerült. Ebből jött a szakmai oldalról a magyarázat, h a memóriavezérlőnek valamiért jobb, ha kevesebb csatornát kell vezérelnie.
A dual channelnek akkor van jelentősége, ha AMD platfomról beszélünk. AMD-n belül is, ha a CPU-t, és a GPU-t egyesítő APU-s rendszerről van szó.
Ezekben az erős többmagos processzormag mellett egy elég erős IGP is jelen van, egy viszonylag erős GPU formájában.
Ez a GPU aztán a központi DDR3-as ramot használja a textúrák tárolásához, és nagyon nem mindegy, hogy:
1. hány MHz-es a ram (1333, 1600, vagy 1866)
2. dual channelben fut-e.
Mivel ebben a központi ramban vannak tárolva a nagyteljesítményű GPU által kiszámolt képkockák is, ennek már egyáltalán nem mindegy, h 1333-as a ram, vagy 1866-os. Ez utóbbi sok-sok plusz FPS-t tud hozzátenni a játékélményhez.
Az AMD rendszerek a dual channelre jobban érzékenyek voltak mindig is, többet profitáltak belőle, ahogy az alacsonyabb időzítésű ramok által adott sebességtöbbletet is jobban ki tudták használni.
De igazából ezeken kár rágódni, h milyen ramot tegyek a gépbe, nem ezen fog múlni a gép gyorsasága.
Az SSD sokkal többet dob bármilyen rendszeren.
Erre gondoltam, ez 1866Mhz-s, de nem APU-hoz, egyszerű mezei processzor mellett lenne, meg egy R9 270X lenne a VGA (aminek nem sok köze van a kettőhöz).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!