Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Az igaz a processzorokra?

Az igaz a processzorokra?

Figyelt kérdés
Adott egy intel core 2 duo e7400 (2.80Ghz) típusú processzor,azt hallottam hogy 10-20% húzás az még gyórsít a processzoron de már 20%-nál több az már lassítja a processzort, nekem 2.80Ghz-ról 3.63Ghz-ra lett húzva, ez nem túlzás nem lassú igazság szerint?

2014. szept. 28. 11:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"azt hallottam"

tudod, sok mindent lehet a világban hallani...

Pl:

Szeptember 11 meg sem történt...

Nem a majmoktól származunk....

a denevérek vakok...


Általában procit tuningolni fölfele szoktak, órajel emelést eszközölnek.

Ha a fenti állítás igaz, akkor egy 20% felett csökkentett órajelű processzornak gyorsabbnak kellene lennie mint eredeti órajelén.

A végén kiderül, hogy a 400MHz-es Pentium gyorsabb mint a 3,2 GHz-es Core i5 :DD

2014. szept. 28. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Miért nem méred le, rengeteg progi van erre!
2014. szept. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
köszi :D
2014. szept. 28. 11:56
 4/11 csacsi2 ***** válasza:
Egyetlen esetben lassul le ha húzod, mégpedig ha túlmelegszik. Minden processzornak van üzemi hőmérséklete és tűrése. Nagyon felmelegedik romlik a teljesítőképessége.
2014. szept. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
1.: Tudod, ha irreálisan túl van hajtva a processzor, akkor elkezd hibázni, a hibás adatokat pedig újra kell számolnia. Feltételezve persze, hogy az extrém túlhajtás mellé kap egy erős hűtőt is, mert ha nem, akkor nem jut el addig a processzor, hogy hibázzon, még hamarabb lekapcsol.
2014. szept. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 csacsi2 ***** válasza:
Hallottál a hővezetésről? minél magasabb a hőméerséklet annál magasabb az ellenállás! én processzorom 47°c fok -ra van tervezve. Általában magas terhelésnél felmegy 60°c fölé és érezhetően lelassul. Mindennek ellenére csak extrém melegedésnél tilt le az alaplap 80°C felett ami igencsak magasabb mint az processzor üzemi 47°c -os hőmérséklete. Egyszerüen hőmérséklet hatására csökken a teljesítmény (fizika).
2014. szept. 29. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

te csacsi!

a Hővezetés fogalma , az ellenállás fogalma és az ellenállás-hőmérés fogalma nem Ugyanaz ám!


A Hővezetés (mint a nevében is benne van) a melegebb hőmérséklet elvezetése a hidegebb felé. Ez egy automatikus áramlási folyamat, a különböző hőmérsékleti pontok arra törekednek hogy kiegyenlítődjenek. A melegebb hidegebb legyen , a hidegebb melegebb legyen. Ez a fogalom maga termodinamika, semmi köze az elektromossághoz.


Az Ellenállás:

röviden, az ellenállás értéke(R) növekszik

ha a vezető hossza növekszik, ha a vezető keresztmetszete csökken.Általában elmondható, hogy a hőmérséklet növekedésével nő az ellenállás is de! két féle van, léteznek pozitív hőfoktényezőjű ellenállások (PTK), amelyek a hőmérséklet növekedtével növelik ellenállásukat, és vannak negatív hőfoktényezőjű ellenállások, amelyek a hőmérséklet növekedtével veszítenek ellenállásukból. Ez utóbbiakat NTK ellenállásoknak hívjuk.

Bővebben a témáról Eckart K. W. Moltrecht, DJ4UF német nyelvű „Amateurfunk-Lehrgang für das Amateurfunkzeugnis Klasse 1 und 2” címü könyvében olvashatsz


Nem tudom milyen processzorod van ami 47 fok felett már "tilt". Igen van olyan a Számítástechnikában, hogy Thermal throttling , vagyis amikor a proci terhelve elér egy túlságosan magas hőfokot , és a beépített automatika hővédelemből visszaveszi a procinak adott feszültséget és órajelet hogy ne "süljön" meg... ezáltal csökken a teljesítmény. Nálad nem ez a jelenség lép fel?

De ilyen jelenség csak akkor van ha eléri a proci azt a hőfokot ahol bekapcsol ez a biztonsági "rendszer". Ha egy nagyobb hűtővel és kisebb feszültséggel kiküszöbölöd a magasra törő hőmérséklet emelkedést eddig a szintig, akkor a biztonsági automatika sem fogja visszábbvenni/lekapcsolni a procit.

2014. szept. 29. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 csacsi2 ***** válasza:

látszik nem olvastad el figyelmesen amit írtam...

" Hővezetés fogalma , az ellenállás fogalma és az ellenállás-hőmérés fogalma nem Ugyanaz ám! "

Nem írtam azt hogy ugyan az (ám). processzor nem csak egy nagy félvezető, hanem rengeteg összetevőből áll nem gondoltam hogy az összes alkotóelemére réz,arany,szilícium,szét kellene bontsam a processzort ("sosem szedtem még szét")...


"Nem tudom milyen processzorod van ami 47 fok felett már "tilt""


Nem azt írtam, azt írtam 47°C a gyártó által meghatározott üzemi hőmérséklete, Maximális (kritikus) hőmérséklete 70°c.

Kettő között fokozatosan romlik a teljesítménye a processzornak.

Nem így lenne akkoz nem hűtő- , hanem fűtőborda lenne rajta...

Nem nem szabályoz le a processzor, Én szabályozom le ha eléri a 65°C -ot és szorzónként és feszültség értékenként is finomhangoltam, ne melegedjen túl, pont azért mert ahogy melegedett úgy lassult be és jobb a békesség.

[link]

Nekem az automata hővédelem annyit tesz hogy 80°c -nál letilt (xp,alaplap K8-upgrade 1689), tehát ez kizárva.


Összegezve én furcsállanám, ha a hőmérséklet emelkedése javítana a teljesítményén a gyártók nem véletlenül adják meg azon értékeket amiknél a processzor még jól működik (üzemi és maximáis hőmérséklet), ellenkező esetben tuningolásnál elég lenne lejjebbvenni a processzorhűtést, hogy jobban üzemeljen.

2014. szept. 29. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Hát én már komolyan nem értem merre megyünk el a témában.

Ha lehet én maradnék a kérdező kérdésénél szorosan.



Eddig bármely processzorom órajelét emeltem a számítási teljesítménye arányosan nőtt vele. Persze mindig szem előtt tartottam, hogy a proci hőmérséklete ha lehet minimális mértékben emelkedjen és ne érje el a kritikus hőfokot tuning alatt (jobb , nagyobb hűtő beszerelése stb, gondolom nem kell részletezni)


Nézzük a kérdező processzorát: Intel Core2Duo E7400

[link]

[link]

E proci alapórajele 2,8 GHz

Ennél a Processzornál a T CASE = 74,1 fok. Ajánlott működési hőfoka: 5°C - 74.1°C

A proci feszültsége: 0.8500V-1.3625V között mozoghat (ez órajelfüggő ugye)

Tegyük fel hogy alapórajelen a proci terhelve maximum 50 fokig melegszik. Tehát 2,8 GHz =50 °C. Tegyük fel hogy ezt az 50 fok körüli érték állandó marad.

Elkezdem húzni a procit, de ugye már az általános iskola első osztályában is azt tanítják, hogy mindig nézd a hőmérsékletet közben, így figyelemmel sikérem én is.

Felemelem a procit 3 GHz-re, a hőmérséklet 55 °C lesz. Fogjuk rá, hogy maximumra emelem a procihűtő ventilátor fordulatszámát és ismét 50 °C lesz a proci 3 GHz-en.

Következő lépéshez lecserélem a proci hűtőt egy nagyobbra.

Felemelem a procit 3,2 GHz-re a már jobb hűtővel, és tudom tartani az 50 °C-t sokáig

3,4 GHz-nél már 20%-ot húztam a procin, de a proci még 50 °C mert a hűtő jól teszi a dolgát.

3,6-nál már 28 %-os a tuning, (eddig jutott a kérdező is a tuningban!)de gondolom ha továbbra is 50 °C körül van a procim akkor nem beszélhetünk lassulásról.

Tegyük fel, hogy 3,8 GHz-re is sikerül feltornásznom ha adok neki + feszültséget, és ha sikerül továbbra is 50 °C körül tartanom a hőmérsékletét akkor ismét csak nő a proci számítási teljesítménye.


Nézzük ismét a kérdező kérdését:


"10-20% húzás az még gyórsít a processzoron de már 20%-nál több az már lassítja a processzort"


Nekem ez a kérdés mindvégig úgy jött le, úgy értelmeztem: egy 2,8 GHz-es proci 3,4 GHz-ig (20%) gyorsul, e fölött lassul (tehát mintha 3,6 GHz-re húzva lecsökkenne a teljesítménye mondjuk megint 2,8-ra vagy alá)

Ha ilyen jelenség van akkor ez a Thermal throttling.

De közel állandó 50 fokon tartva a procit, nem következhet be ilyen, ergo emelhetem a proci órajelét addig ameddig bírja .

Itt egy 4 GHz-re emelt E7400. Ez 42%-os tuning:

[link]

tegyük fel hogy a képen levő 64 fok Celsius nálunk továbbra is konstans 50 fok.

Nem hinném, hogy a 42%-ra tuningolt 4 GHz-re húzott E 7400 ( a kritikus hőfok alatt tartva a procit) lassabb lenne mint a 20%-ra tuningolt 3,4 GHz-re húzott...

2014. szept. 29. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 csacsi2 ***** válasza:
nem mentünk el semerre... csak 2 különböző dologról beszéltünk. Én nem állítottam hogy a Te okfejtésed, miszerint a túlhúzott processzor "hibázik" csak megjegyeztem hogy a túlmelegedés sem javít a teljesítményen. Tuning sokösszetevős dolog nem szabad kiemelni csak 1 részét, rengeteg mindent számításba kell venni arról se nem beszélve, hogy tipuson belül is más az amit bír (gyártási tűrés) és hogy a gépben levő többi eszköz mennyire képes követni a megnövekedett órajelet, alaplap és bios beállításokról sem elfelejtkezve, mert bizonyos esetben a memoriabus sebességét rontja a magasabb órajele a processzornak (flexybility option)...
2014. szept. 29. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!