Az miért van hogy egy AMD 4. magos processzor az kb.20000ft és egy intel 4. magos processzor pedig kb.40000ft?
AMD 4*4GHz
INTEL 4*3.3GHz
@BaRnEy--StInSoN
Csak az a baj, hogy ez már nagyon régen nem igaz. 20 évvel ezelőtt volt egy FPU bugja, azóta pár önjelölt informatikus azt hiszi, ez még a mai napig megáll, csak mert most hallotta.
A lepontozóktól kérdezem, a 9. válaszomban mi nem volt igaz?
Mert ha nincs ellenvetés, akkor kénytelen vagyok azt hinni, hogy minden, csak egyszerűen sérti az AMD fanboyok önérzetét, hogy a kedvencük jelenleg az anyagárat nem éri meg, amiből gyártják.
gyakorivalasz2 :
Azon túl, hogy a komment stílusa (ez is meg az eredeti) tipikus trollkodás, azért van pár tárgyi tévedés, hiányosság, zavaros megfogalmazás is:
"Az AMD annyit is ér (vagy annyit sem). Még ha eltekintünk egyéb hiányosságoktól, az a négy mag pontosan annyit ér, mint az Intelnél kettő. Bizonyos felhasználási körökben tud előnyben lenni, de nem sokban. Ehhez társul a minimum másfélszeres fogyasztás és melegedés. "
Most akkor pontosan annyit ér, vagy bizonyos felhasználási körökben tud előnyben lenni? Mert nem mindegy.
Egyébként meg biztosan nem ér pontosan annyit, mert egyik oldalon hiába van kétszer annyi mag, ha mondjuk egyszálas, nem párhuzamosítható műveletet végzel, másrészt viszont a párhuzamosítható feladatok egy részénél (azért egy részénél, mert mint már mások is írták, a 4 magos AMD 2 modulos, lebegőpontos egységből csak 2-t tartalmaz, és L2 cache is 2 magonként van) meg gyorsabb a kétszer annyi magos AMD, mint az Intel, ahogy te is írtad. Szóval egyenlőnek egyáltalán nem egyenlő, egyébként a ma általános feladatok többségénél a fele annyi magos Intel nyerne.
"Mik az egyéb hiányosságok? Például hogy jelenleg az AMD 4 foglalattal van piacon, amiből csak kettő között van egyirányú átjárás (FM2; FM2+), kettő pedig vegetál a piacról történő kivonás előtt (FM2; AM3+), új fejlesztések már nem fognak rájuk érkezni. "
Ez meg csúsztatás, mert az AM3+ már eleve egy elavult foglalat, ha az Intellel összevetjük, akkor az 1155 hasonló korú (jó, kicsivel öregebb), és az is elavulttá vált, abból sem fognak újabbak kijönni. Szóval ez a része a dolgoknak ugyanúgy megvan. Az AMD-nek 2 nem kifutó foglalata van, az FM2+ és az AM1, az, hogy az AM3+ foglalathoz erősebb processzorok vannak, annak az oka a teljes koncepció váltás az AMD részéről, ők ugyanis az APU-kban látják a jövőt, hogy ez bejön vagy nem, az a jövő zenéje. Az AM1 pedig az integrált megoldások utódja, és így még mindig rugalmasabb, mint az elődei voltak, hiszen 1 alaplapba többféle processzor választható, integráltnál meg nem így volt.
"Emiatt az upgrade lehetőségek nagyon korlátozottak. Adott az FMx vonal, amibe a legerősebb processzor (tuning opciókat is figyelembe véve) a Pentium G3258 szintjén van, illetve van fölötte az AM3+ vonal, amibe a megfizethető árú alaplapok mellé a legerősebb 8 magos csoda megsúrolja a szintén 45 ezres szinten mozgó i5-ösöket, hasonló feltételekkel persze, mint az Athlon X4-Pentium viszonyban. "
Ja, csak a Pentiuméhoz képest sokkal erősebb IGP van még a Pentium árának feléért kapható APU-ban is. Nem, nem ezt kell venni, ha amúgy is dedikált VGA-t raksz a gépedbe, csakhogy nem mindenkinek van szüksége dedikált VGA-ra.
"Ez meg csúsztatás, mert az AM3+ már eleve egy elavult foglalat, ha az Intellel összevetjük, akkor az 1155 hasonló korú (jó, kicsivel öregebb), és az is elavulttá vált, abból sem fognak újabbak kijönni."
Egy hete volt hír, hogy másfél tucat LGA1155-ös processzorra már nem vesz fel rendelést. Köztük olyan i5-ösöket is, amik simán versenyezhetnének az FX-ekkel és i7-eseket, amik meg verik őket.
Ami piacon van, az már csak azért van piacon, mert van még rá igény. Így még lehet a régebbi gépeket fejleszteni, nem kell cserélni.
Ezzel szemben piacon van az LGA1150-nel, amibe még Broadwell is jön év végén, jövő év elején. Az AMD pedig még mindig azokkal az FX-ekkel lesz piacon, amit még anno a Westmere és Sandy Bridge magos Intelek ellen hozott ki.
"Az AMD-nek 2 nem kifutó foglalata van, az FM2+ és az AM1, az, hogy az AM3+ foglalathoz erősebb processzorok vannak, annak az oka a teljes koncepció váltás az AMD részéről, ők ugyanis az APU-kban látják a jövőt, hogy ez bejön vagy nem, az a jövő zenéje."
Igen, ebből jelenleg az AM1 versenyképes. Azt elismerem. Az FM2+ csak a visszafelé kompatibilitás miatt menekül meg úgy ahogy, mert a Kaveri APU-k vészesen túl vannak árazva. Bátor döntés az AMD-től, hogy ennyire neki fekszik a HSA támogatásnak, amikor negyedannyi a piaci részesedése, mint a konkurensnek és a HSA még csak éppen a látóhatárról leskelődik. 19-re lapot húznak. Vagy bejön, vagy akkorát buknak vele, mint egy ház. Rövid távon buktak, ez nyilvánvaló.
"Ja, csak a Pentiuméhoz képest sokkal erősebb IGP van még a Pentium árának feléért kapható APU-ban is."
A Pentium árának megfelelő Athlonban meg nincs semmilyen IGP, csak a 3-4 ezerrel drágább A8-ban, ami már CPU erőben is konkurálni fog. Csak az meg már elég erős dGPU-hoz is és az átlag felhasználó 19-23 ezres processzoroknál már azért elgondolkodik az ilyenen. Az meg hogy egy A4-ben vagy A6 milyen IGP-van, oly mindegy. Ugyanarra elég vagy épp nem elég a valamivel gyengébb HD Graphics is. Játszani egyiken sem fognak (vagy részvétem, ha igen), képet adni, videólejátszást hardveresen támogatni meg mindkettő tud.
"Egy hete volt hír, hogy másfél tucat LGA1155-ös processzorra már nem vesz fel rendelést. Köztük olyan i5-ösöket is, amik simán versenyezhetnének az FX-ekkel és i7-eseket, amik meg verik őket.
Ami piacon van, az már csak azért van piacon, mert van még rá igény. Így még lehet a régebbi gépeket fejleszteni, nem kell cserélni.
Ezzel szemben piacon van az LGA1150-nel, amibe még Broadwell is jön év végén, jövő év elején. Az AMD pedig még mindig azokkal az FX-ekkel lesz piacon, amit még anno a Westmere és Sandy Bridge magos Intelek ellen hozott ki."
Már az FX-ek sem lesznek sokáig piacon, csak a különbség, hogy az FX-nek nem lesz utódja, mert teljesen más irányba megy az AMD. Ezt az irányt lehet kritizálni, de te nem ezt, hanem a foglalat kavalkádot fikázod, miközben az AMD-nél a két foglalat pont hogy teljesen más koncepcionálisan, míg az Intelnél az 1150 és az 1155 sokáig volt párhuzamosan, és nem kompatibilis egymással.
"Igen, ebből jelenleg az AM1 versenyképes. Azt elismerem. Az FM2+ csak a visszafelé kompatibilitás miatt menekül meg úgy ahogy, mert a Kaveri APU-k vészesen túl vannak árazva. Bátor döntés az AMD-től, hogy ennyire neki fekszik a HSA támogatásnak, amikor negyedannyi a piaci részesedése, mint a konkurensnek és a HSA még csak éppen a látóhatárról leskelődik. 19-re lapot húznak. Vagy bejön, vagy akkorát buknak vele, mint egy ház. Rövid távon buktak, ez nyilvánvaló. "
Az egyetlen vállalható döntésük volt, mert mint látod, CPU teljesítményben nagyon lemaradtak, már az Bulldozer megjelenésekor is. Ha azt a vonalat folytatják, akkor csak maguk alatt vágják a fát, mert egyrészt hátráltatják a HSA elterjedését, másrészt pedig csak a fanatikusokra számíthatnak, mivel az FX legyártatása nekik semmivel nem olcsóbb, mint az Intelnek egy erősebb i5 vagy egy i7 legyártása, viszont lejjebb kell árazniuk, mert nem csak gyengébb, de még sokkal többet is zabál. A valós lemaradás egyébként sokkal több, mint amennyi egy FX és egy i7 között van, mert azonos fogyasztás mellett 3-szor is gyorsabb egy Intel proci. Ezzel szemben a HSA-val, ha hosszútávon összejön nekik és addig nem éri őket utol IGP-ben az Intel, megmenekülhetnek, még ha kockázatos is a dolog.
"Az meg hogy egy A4-ben vagy A6 milyen IGP-van, oly mindegy. Ugyanarra elég vagy épp nem elég a valamivel gyengébb HD Graphics is. Játszani egyiken sem fognak (vagy részvétem, ha igen), képet adni, videólejátszást hardveresen támogatni meg mindkettő tud."
Pedig nagyon nem mindegy, a legolcsóbb A4 IGP-je ugyanis az Intel HD 4400 szintjén van (30 ezres i3-akban van ilyen), az APU ára viszont a Haswell Celeron szintjén (10 ezer alatt), aminek az IGP-jénél úgy 60%-al erősebb az IGP-je. Eközben meg egyre több alkalmazás tudja kihasználni a GPU-t, szóval nagyon nem mindegy az a 60%. Játszani sem csak a legújabb játékokkal lehet, és itt sem mindegy az a 60%, bár én sem javasolnám senkinek játékra az ilyen low-end APU-t. Na meg arról nem is beszélve, hogy az internetes tartalmak is egyre jobban kihasználják a GPU-t, és nem mindegy, hogy 3 vagy 5 évig lesz jó netezős gépnek egy PC, az kevésbé valószínű, hogy ezen a téren a CPU limit jönne el előbb, a Pentium 4-ek sem a CPU miatt nem alkalmasak ma böngészésre, hanem ha van elég memóriájuk, akkor azért, mert a videokártyájuk nem támogat semmit, és az amúgy is mai igények mellett gyenge CPU-t terheli minden, a jövőben meg sokkal jobban fogunk a GPU-ra támaszkodni.
"Már az FX-ek sem lesznek sokáig piacon, csak a különbség, hogy az FX-nek nem lesz utódja, mert teljesen más irányba megy az AMD."
Az FX-ek kivonásáról még nem hallottam hírt, csak arról, hogy új FX-ek nem lesznek már. Szerintem addig maradnak piacon, amíg az AMD kint bírja tartani. Nincs más választása az AMD-nek, egyedül így tud felérni a középkategóriáig. Ha azokat kivonná, amíg teljesítményben nem tud legalább ugyanolyat adni helyette, az piaci öngyilkosság lenne. Miután a Kaverit az egyszálú teljesítmény növelésével reklámozták, én épp ezt vártam. Ehhez képest amit elértek, az a fogyasztás/teljesítmény arány árnyalatnyi javulása.
"míg az Intelnél az 1150 és az 1155 sokáig volt párhuzamosan, és nem kompatibilis egymással."
Ez egy generációváltás velejárója. Az új generációval nem szüntethetik meg egy csettintéssel a régit, a gyártók vállalnak egy bizonyos időtartamú támogatást, a vevők meg tudják, hogy új konfigot kifutó generációra ne építsenek.
"Ezzel szemben a HSA-val, ha hosszútávon összejön nekik és addig nem éri őket utol IGP-ben az Intel, megmenekülhetnek, még ha kockázatos is a dolog."
Ezzel csak az a baj, hogy feltételes módban van a mondat. Annyira alárendelnek mindent a HSA kompatibilitásnak, hogy a termékeik a jelenbe versenyképtelenek. Vagyis csak csökkenő bevétellel, mert nyereséget évek óta nem láttak, leszámítva egy negyedévet a konzolpiac miatt, kell elvegetálniuk a HSA elterjedéséig. És az szintén nem egy csettintés lesz és szintén nem fed le majd mindent, lesz, amihez utána is kell a CPU erő.
"PU ára viszont a Haswell Celeron szintjén (10 ezer alatt), aminek az IGP-jénél úgy 60%-al erősebb az IGP-je."
Ez már egy sötét zónája a piacnak. A 10 ezer alatti A4 IGP-ben 60%-kal erősebb, amit a Celeron CPU erőben vissza is ad, szóval amit az egyik észből meg tud oldani, azt a másik erőből. A nem a legújabb játékok téma pedig épp itt bukik meg. Itt vagy nagyon régi játékokról van szó, vagy nagyon komoly kompromisszumokról. Nyilván ahogy nem csak új játékokkal lehet játszani, úgy nem is csak magas beállítások mellett, de itt most olyan teljesítményről beszélünk, ami már 5 éve is csak a belépőszintet jelentette volna. CPU-ban gyengébb a kétmagos Athlon II (AM3)-oknál, CPU-ban meg talán a HD3650 a szintje.
És a hosszútávú terveikbe azt is bele kell számolni, hogy közben az Intel IGP-ben is nagyon jön. Az Iros Pro 5200 már el tudja verni a csúcs Richlandet.
Csak a kiforratlan driverek fogják vissza sokszor. És ez az IGP már piacon van és megvehető. A Skylake-hez simán benne van a pakliban, hogy megkétszerezzék a teljesítményt.
Vagyis az AMD tényleg nagyon komoly kockázatot vállalt, hogy ennyire alárendelt mindent a HSA-nak, mert CPU-ban egyre inkább lemarad, míg az Intel bődületes pénzeket tud fejlesztésre költeni és rohamtempóban zárkózik fel.
Mivel az FX a következő Intel generációval szemben már középkategóriában sem rúg labdába, ezért nyilván ki is fogják vezetni. Ha az AMD akarná, a streamroller architektúrára is építhetne FX-et, de nem fog, mert nincs semmi értelme egy olyan piacon versenyben maradnia, amelyben már nem tud labdába rúgni.
"Ez egy generációváltás velejárója. Az új generációval nem szüntethetik meg egy csettintéssel a régit, a gyártók vállalnak egy bizonyos időtartamú támogatást, a vevők meg tudják, hogy új konfigot kifutó generációra ne építsenek."
Ezzel semmi baj, de te ugyanezt fikáztad az AMD-nél, holott ők sem tesznek mást, mint a generációváltásokkal új foglalatokat jelentetnek meg. 4 foglalatról beszélsz, holott az előző generációt is számítva az Intelnek is van 3, de ha igazságosak akarunk lenni, akkor az AMD-nél az AM1-et nem számítjuk, vagy az Intel integrált platformját is idevesszük, és akkor 3 vs. 3 vagy 4 vs. 4.
"Ezzel csak az a baj, hogy feltételes módban van a mondat. Annyira alárendelnek mindent a HSA kompatibilitásnak, hogy a termékeik a jelenbe versenyképtelenek. Vagyis csak csökkenő bevétellel, mert nyereséget évek óta nem láttak, leszámítva egy negyedévet a konzolpiac miatt, kell elvegetálniuk a HSA elterjedéséig. És az szintén nem egy csettintés lesz és szintén nem fed le majd mindent, lesz, amihez utána is kell a CPU erő. "
Ha nem mennek ebbe az irányba, akkor a konzolos megrendelést sem ők nyerik el, anélkül pedig már rég csődközelben lennének (nézd meg az azt megelőző üzleti évük eredménykimutatását, mérlegét). Másrészt CPU erőben a versenyt már előtte elbukták. Igen, feltételes mód, de a másik opció az a biztos bukás lenne.
"Ez már egy sötét zónája a piacnak. A 10 ezer alatti A4 IGP-ben 60%-kal erősebb, amit a Celeron CPU erőben vissza is ad, szóval amit az egyik észből meg tud oldani, azt a másik erőből."
Rossz hasonlat, mert az olyan feladatoknál, ahol kihasználható a GPU, 1000-szeres különbségek is vannak, a másik oldalon pedig vannak olyan feladatok, amiket GPU-val soha nem lehet végrehajtani. Szóval a kettő nem csereszabatos.
"A nem a legújabb játékok téma pedig épp itt bukik meg. Itt vagy nagyon régi játékokról van szó, vagy nagyon komoly kompromisszumokról. "
Nagyon régi játékokról? Ezekkel az IGP-kkel játszható a Diablo III, GTA IV és a Starcraft II is például.
"Nyilván ahogy nem csak új játékokkal lehet játszani, úgy nem is csak magas beállítások mellett, de itt most olyan teljesítményről beszélünk, ami már 5 éve is csak a belépőszintet jelentette volna. CPU-ban gyengébb a kétmagos Athlon II (AM3)-oknál, CPU-ban meg talán a HD3650 a szintje. "
A gamer gépeknél belépő szintet, de az akkori 70 ezres asztali gépekhez képest ez is hatalmas előrelépés. Nagyjából valóban az AM3-as Athlon II X2 szintjén van az A4-4000 teljesítménye, ami a CPU-t illeti, csak azt felejted, az árkategória alapján az A4-4000 az akkori 1 magos Sempron szintje, és az akkori alaplapra integrált IGP-ről ne is beszéljünk...
Az, hogy az Intel is jön fel az IGP-ben, azt támasztja alá, hogy jó ez az irány, mert ha nem így lenne, az Intel sem költene rengeteget az IGP fejlesztésre.
"Vagyis az AMD tényleg nagyon komoly kockázatot vállalt, hogy ennyire alárendelt mindent a HSA-nak, mert CPU-ban egyre inkább lemarad, míg az Intel bődületes pénzeket tud fejlesztésre költeni és rohamtempóban zárkózik fel."
Ez az ok és okozat szándékos felcserélése. Nem vállal az AMD hatalmas kockázatot, mert egy eleve általa már korábban elbukott piaci szegmenst hagy ott, ahol már csak a fanatikusok miatt voltak ideig-óráig talpon. Itt, prohardveren, iponon és sok más helyen is sokuk morog emiatt, mert hogy nem tudják a Phenom II-t vagy az FX-et újabb AMD-re cserélni, és ők nevezik AMD fanboynak azokat, akik értik, miért csinálja az AMD azt, amit csinál, holott fanboyok pont ők voltak korábban.
És hangsúlyozom, nem azt mondom, hogy az AMD jól fog kijönni ebből, hanem azt mondom, hogy a biztos bukás a "kockázat" között választhattak. A kockázat azért idézőjeles, mert valójában nincsen kockázat abban, hogy inkább új utakon járnak a biztos bukás helyett.
"Ezzel semmi baj, de te ugyanezt fikáztad az AMD-nél, holott ők sem tesznek mást, mint a generációváltásokkal új foglalatokat jelentetnek meg."
Csakhogy az AMD-nél nem generációváltás miatt van még piacon az AM3+, egyszerűen kényszerből. Már csak azért is, mert nincs váltó generáció. Az FMx vonal nem csak koncepcionálisan tér el, hanem jelenleg és még határozatlan ideig teljesítményben is messze-messze alul marad. Ezen javított volna, ha kiadnak egy három modulos Kaverit, amit máig nem értek, miért nem léptek meg. Ugyanolyan átmeneti mentőötletnek teljesen jó lett volna, mint az egykori Phenom II X6. Ráadásul már sokkal jobban kihasználnak 6 programszálat, mint akkor és fogyasztás/teljesítményben is előrébb léptek a Richlandhez képest. Ha egy olyat árulnának 42-43 ezer forintért, már rögtön máshogy nézne ki a dolog.
A generációváltás miatti sok foglalatot viszont elismerem az FM2-FM2+ esetben. Legalábbis ha elkezdenek jönni az olcsóbb Kaverik. Mert már fél éve piacon van a két csúcsmodell, az alsóbb kategóriákat viszont még mindig a Trinityvel és Richlanddel töltik fel, amik HSA szempontból sokkal-sokkal elavultabbak. Az AMD érdeke épp a Kaveri és úgy általában az APU terjesztése volna, mégis ő az egyetlen, aki IGP nélküli procikat gyárt, nem csak AM3+ vonalon.
"de ha igazságosak akarunk lenni, akkor az AMD-nél az AM1-et nem számítjuk, vagy az Intel integrált platformját is idevesszük, és akkor 3 vs. 3 vagy 4 vs. 4."
Ha az integrált platformokat is számítjuk, akkor abból az AMD-nek is van és marad is. Nekik is kell a beágyazott rendszerek piaca.
"Nagyon régi játékokról? Ezekkel az IGP-kkel játszható a Diablo III, GTA IV és a Starcraft II is például."
Diablo III - 2008
GTA IV - 2008
Starcraft II - 2010
Háromból kettő fiatalabb fél évtizednél. Ebben az iparágban ez sok idő.
"A gamer gépeknél belépő szintet, de az akkori 70 ezres asztali gépekhez képest ez is hatalmas előrelépés."
Na most akkor ehhez a fonálhoz le kell rögzítenünk, hogy pontosan mit is tekintsünk viszonyítási alapnak. Mert te a korábbi generáció azonos árszintjét vetted, én a korábbi generáció azonos teljesítményszintjét.
"Az, hogy az Intel is jön fel az IGP-ben, azt támasztja alá, hogy jó ez az irány, mert ha nem így lenne, az Intel sem költene rengeteget az IGP fejlesztésre."
Az a probléma, hogy a helyes irányhoz nem a helyes módszer társul. Az AMD kihozta az FX-et nyolc maggal, mert akkor úgy látszott, az lesz a jövő és felsült vele. Mi van most? Be vannak jelentve a 8 magos Haswell-E csúcsprocesszorok, és olvastam már valahol, hogy az olcsóbb szegmensbe is jönni fog 6 magos i7. Az AMD-nél úgy látszik akkor is jó volt az irány, csak túlságosan előre szaladtak, ezért megbuktak vele.
Jelenleg is az van, hogy a jelenben használható teljesítményt elhanyagolják és megint előreszaladnak. Az Intelnek, mint látható, két generáció múlva jönnek az igazán erős IGP-vel gyártott APU-i, de addig is folyamatosan erős termékeket kínál. Kitapasztalja a technológiát, megvárja, míg letisztázódnak a szabványok, aztán letarolja a piacot. Az AMD nagy ugrásokkal próbál haladni, beleugrik valami újba, amit semmi nem használ, majd mire kiforrna, hátrahagyja és megy a következőre.
Kicsit olyan, mintha mindketten egy fotocellás ajtón próbálnának bemenni, csak az egyik túl gyorsan szökell és felkenődik rá, a másik meg jó gyalogtempóban kényelmesen átsétál, amikor kinyílik neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!