Az alaplapnál hogy van, vagy hol van jelölve az, hogy a 4.generacios SSD M.2 PCI-e támogatja?
"Fizikailag ott kell lennie a drótoknak is. de még az sem elég, mert a busz osztott,"
Nyilván ha fizikailag nincs ott valami... Melyik busz osztott?
"A RAM támogatás függ a chipset-től! Az alaplap chipjei határozzák meg, hogy milyen típusú és sebességű RAM-ot tud a rendszer kezelni.
Ha opcionális, akkor támogatott. Vagyis a gyártótól függ ez is."
A chipsetnek továbbra sincs semmi köze a RAMhoz, vannak chipset nélküli alaplapok is, azok hogy működnek szerinted? :)
"Ezeket az M-eket, E-ket nem nézegetem, a gyártó oldalán félreérthetetlenül ott van minden."
Kár, mert a B650 és B650E nem ugyanaz és ugyanez elmondható az X670/X670E-ről is. Utóbbin pl kettő X670 chip található.
"Gondolom A620-ad van ;)"
X570
- Az alaplapok gyári oldalán fel van tüntetve milyen M.2 SSD-ket támogat az alaplap.
- pl a PCIe 3.0-ásba is tehetsz nagyobbat csak max. 3500 MB/s-nál nem lesz nagyobb a sebessége.
____________________________________________________________
- De vannak olyan AMD és Intel processzorok amik max. csak a PCIe 3.0-ás sebességét tudják.
#12 Ha most leírom, hogy a B650 3 NVMe foglalatot is kezel átlősz vagy mi? Nem is kell M-esnek lennie. A gyártó weboldala a legjobb forrás, nem meglepő módon. Többnyire 1x5.0 2x4.0 a drágább lapoknál. Ezt a gyártó dönti el. B650-el egy átlag ember nem lőhet mellé (ha kellőképen tájékozódik a megvásárolni kívánt termékkel kapcsolatban).
A chipset-nek nincs köze a ramokhoz? Inkább olvass utána. A chipset az alaplap központi vezérlőegysége, az köt össze mindent. Az alacsonyabb színtű chipset-nél azért nincs tuning potenciál, mert nem is tettek bele. Legalábbis annyit.
Részemről ezt zárom. Vannak olyanok akiktől csak bocsánatot meg elnézést szabad óhajtani bármi is legyen a helyzet. Respect, hogy a helyesírásomba nem kötöttél bele. Nagyra értékelem.
"Ha most leírom, hogy a B650 3 NVMe foglalatot is kezel átlősz vagy mi?"
Dehogy.
A B650 fizikailag képes 2x PCIE 4.0 x4 + 1xPCIE 3.0 x4 kiosztására, bár én kizártnak tartom hogy bármelyik gyártó így építene kommersz alaplapot ( szerverbe még csak csak ). De ha van ilyen, akkor linkeld.
" Többnyire 1x5.0 2x4.0 a drágább lapoknál. Ezt a gyártó dönti el."
Ez az ami nem csak az alaplap gyártójától függ, hanem az AMDtől is. Ahogy írtam B650E(xtreme) esetén nem opcionális az 5.0, hanem kötelező.
"A chipset-nek nincs köze a ramokhoz?"
Nincs, idestova 21 éve. Az AMD a socket 754-es és 939-es Athlon64-nél integrálta a memóriavezérlőt a processzorba, ekkor került ki az AMD esetében a chipsetből a memóriavezérlő ( 2003 szeptember 23-án), innentől a chipsetnek semmi köze a memóriához. Az intelnél ez 2008 novemberében következett be a Nehalem piacra dobásával. 16 és 21 éve nincs a north bridgeben az IMC, azóta a chipsetnek semmi köze a memóriához.
Az AMD esetében a jelenlegi chipset (kis túlzással) nem más, mint egy az alaplapra forrasztott I/O-die, ugyanaz ami a Ryzen processzorokon belül is található. A memóriavezérlő 21 éve a processzorban van az AMD esetében, a Ryzenek I/O-diejában ezen felül van egy rakás USB és egyéb vezérlő is ami azt jelenti, hogy ezek a processzorok képesek CHIPSET NÉLKÜLI üzemre is!!! Ha a chipsetnek köze lenne a memóriához akkor ez nyilván nem lenne megvalósítható, miközben az embedded lapok így működnek. Meg tudnád nekem magyarázni, hogy chipset hiányában hogy tudna normálisan üzemelni ez az ASRock lap?
De akár ezen az AM5-ös lapon is megmutathatnád hol található a chipset:
De mutatok mégjobbat, chipset nélküli szerverlap AMD Epyckel:
Ez lenne a 900$-os átverés? :D
Legyen ennél is jobb? Chipset nélküli duál processzoros szervelap:
Pedig azt a 22db MCIO-t hajtania is kell valaminek, ahogy a 2x8 csatornányi memóriát is :)
"Inkább olvass utána."
Nem szorulok rá, nekem ezek megvoltak 20 éve is ;-)
" A chipset az alaplap központi vezérlőegysége, az köt össze mindent."
Szerintem itt kicsit kevered a fogalmakat. A chipset volt valamikor az alaplap központi vezérlőegysége, de ez a szerepe teljesen megszűnt amikor az IMC után a PCI-E controller is átköltözött a processzorba. Ezen a ponton meg is szűnt a klasszikus north bridge - south bridge felállás és azóta a chipset csak a megmaradó alaplapi perifériák vezérlését látja el: chipsetről vezérelt PCIE,audio,lan,USB stb.. Az intel esetében a memóüriához és az elsődleges 16db PCIE csatornához 16 éve semmi köze a chipsetnek. 7,5 éve a Ryzen piacra kerülésével ( majd az intelnél a 2021ben piacra dobott Rocket Lake óta ) az elsődleges PCIE x4-es m2 slot is kikerült a chipset alól, azt is a processzor vezérli ( az AM5 Ryzenek esetében 2db x4-es m2-t).
Fentebb már linkeltem az AMD prezentációjából a B650-es chipset ábráját, azon láthatod hogy egy darab x4-es kapcsolaton csatlakozik a processzorhoz és azt is láthatod mi mindent tud vezérelni...
" Az alacsonyabb színtű chipset-nél azért nincs tuning potenciál, mert nem is tettek bele. Legalábbis annyit."
Belépő chipseteknék azért nincs tuning, mert a gyártók meg akarnak fejni. Ezért engedélyezte a tuningot az intel csak a Z-s lapokon, míg az AMD a piaci kényszer miatt lehetővé tette B-n is. De a tuninghoz sincs az ég világon semmi köze a chipsetnek, ez csak egy gyártó hozzáállás, hogy az opcionális szoftveres dolgokat a chipset tipusához kötik piacszegmentációs okokból. Mióta a fent felsorolt vezérlők kikerültek a chipsetből, onnantól a tuninghoz sincs semmi köze. Nyilván ameddig az AGP és PCI a NB-n és FSB-n/HT-n keresztül kommunikált addig volt szerepe de ez réges rég megszűnt.
És itt vagy fogalomzavarban, mert te a BIOS/UEFI beállításait a chipsettel azonosítod ugyanis ez az alaplap központi vezérlőegysége és nem a chipset. Belépő chipsetnél azért nincs tuning, mert az AMD és az intel még véletlenül sem biztosít olyan BIOSt amivel tuningolni tudnál. Nemrég volt abból hiszti, hogy valamelyik gyártó olyan biost adott ki, amivel elérhetővé vált a BCLK emelése B-s alaplapon és az intel közbe is lépett egyből :)
Technikailag semmi akadálya nem lenne egy A-s lapon a tuningnak, ugyanis a chipsetnek ehhez semmi köze.
" Vannak olyanok akiktől csak bocsánatot meg elnézést szabad óhajtani bármi is legyen a helyzet."
Javaslom, hogy flegmázás helyett tanulj egy kicsit és olvasgasd a gyártók leírásait, mert nagyon nagy képzavar van nálad.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!