Mire használják a Komondor szuperszámítógépet?
A weboldalukon felsorolnak pár projektet - például, többek között, a teljesség igénye nélkül:
"a kvantumszámítógép alapjául szolgáló kvantumbitekre vonatkozó számítások, illetve különböző kvantumbit-megvalósításokhoz szükséges kutatások"
"Vannak részecskefizikai modelljeink, amiket mindkét oldalról meg kell támasztani. A proton és a neutron tömege egy ideje ki van mérve, de nem volt egyértelmű, hogy a részecskefizikai Standard Modellből hogyan lehet kiszámolni például a proton tömegét. Megvoltak a képletek, de a szuperszámítógépek előtt lehetetlen volt megoldani ezt a feladatot, mert a megoldandó egyenletek rendkívül komplikáltak. Létezik egy formalizmus, amivel az amúgy végtelen dimenziós integrálból egy véges, de nagyon sok dimenziós integrállá tudjuk redukálni az egyenleteket. Ez a rácstérelmélet. Ez röviden azt takarja, hogy a folytonos téridőt diszkrét rácspontokon értelmezzük, majd fokozatosan azokat fokozatosan sűrítjük, és végül megkapjuk a folytonos téridőre vonatkozó eredményt. Ez technikailag nehéz eljárás, több tízmilliós integrálokat kell elvégezni, ami hagyományos számítógépen, pláne papíron lehetetlen. Ehhez kellenek a Monte Carlo szimulációk, de azon belül is jól kell optimalizálni, hogy véges időn belül be lehessen fejezni a számításokat. Ez szuperszámítógép nélkül egyértelműen lehetetlen."
"A mi keretrendszerünk az OP2 és az OPS, ez utóbbi bármilyen strukturált hálón történő számítás leírására alkalmas. Tehát, ha van egy négyzetrácson működő bármilyen szimuláció, az átültethető erre. A mi fókuszunk pedig az, hogy ezt hogyan lehet hatékonyan alkalmazni, akár szuperszámítógépeken, akár kisebb klasztereken.
...
Korábban végeztünk egy kutatást tridiagonális rendszerek megoldására. A pályázat keretében ezt a kutatásunkat terjesztettük ki pentadiagonális rendszerekre. A cél egy olyan megoldó algoritmus létrehozása volt, ami nagyszámú node esetén is jól teljesít, tehát ténylegesen alkalmazható szuperszámítógépeken."
"nanopórusokat vizsgálok. Nagyon egyszerű, redukált modellekkel dolgozom, egy merev falú henger belső falára felviszem a töltéseket, az ionok merev gömbök, a víz pedig egy dielektromos háttér. Feszültségkülönbség hatására az ionok átmennek a nanopóruson. Az elsődleges eredmények az ionáramok, abból tudok következtetéseket levonni.
...
A doktorimban azt vizsgálom, hogy milyen ionok haladnak át a póruson. A kutatócsoportunkkal szeretnénk megalkotni egy függvényt, ami a bemeneti paraméterektől függ, például, hogy milyen hosszú a pórus, mekkora a sugara, milyen az ionok koncentrációja, tehát amit meg lehet változtatni a kísérletek során. Ebből összeállítjuk a függvényt, ami jellemző lesz ezekre a pórusokra. Így később, ha szeretnénk tervezni egy másik nanopórust, aminek más a karakterisztikája, például a sugara vagy a hossza, akkor ezzel a függvénnyel meg tudjuk becsülni, hogy milyen tulajdonságai lesznek. Anélkül, hogy kísérleti úton vagy szimulációkkal, esetleg elméleti számításokkal vizsgálnánk meg."
"A legfőbb tevékenysége a műszaki tervezés, szakértés, elsősorban gáz- és olajiparban, energiaiparban, vegyiparban és élelmiszeripari területeken. Jellemzően nagyobb projektekben szoktunk részt venni, üzemek, erőművek tervezésében, építésében.
...
Volt egy véges elemes számításunk és videókat rendereltünk."
"A doktori képzés során a gépi tanulás alapú gépi beszédkeltés volt a témám, akkor még CPU-n dolgoztunk. 2013-ban, a doktori védésem idején kaptak újra jelentős figyelmet a gépi tanuláson belül a mély neurális hálózatok, melyeket egyre gyakrabban GPU-n futtattak.
...
A védésem után mély neuronhálók kutatásával kezdtem foglalkozni, ekkor kerültem kapcsolatba a szuperszámítástechnikával."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!