A szuperszámítógépek mire valóak? Mire képesek?
Tulajdonképpen olyanok mint a hétköznapi gép,csak nagyobb a teljesítménye?
Tud úgy gondolkodni mint mi?
A szuperszámítógépek amúgy kicsit fura elnevezés: valójában amit annak hívunk, azok nem egy darab számítógép. Valahogy úgy kell elképzelni, mintha sok-sok gépet összekötnének egy nagyon gyors hálózattal és összeadódna a teljesítményük. (Persze ez sem teljesen helytálló, de talán kézzelfoghatóbb.)
Elsődleges felhasználási célja az olyan nagy számítási teljesítményt igénylő feladatok megoldása, ami "hagyományos" számítógépekkel kivárhatatlan mennyiségű időt venne igénybe. Pl.: "kvantumfizikai műveletek, a klímaváltozás hatásainak globális modellezése, az univerzum történelmének rekonstruálása, repülőgépek tervezése vagy épp a régi nukleáris fegyverek működőképességének vizsgálata"
Én azt mondtam,hogy kb olyan mint a hagyományos, hétköznapi,csak a teljesítménye sokkal nagyobb
Igaz?
#5
Akkor mi az igazság?
Olyan értelemben nem olyan mint egy hagyományos számítógép, hogy általában nem olyan hardvereket tartalmaz amiket megvehetsz a boltban(elsősorban egyedi processzorról van szó), de mégis hasonló a helyzet. Rengeteg gép hálózatba kötve, a mai legnagyobb szuperszámítógép közel 160 ezer, 48 magos CPU t tartalmaz, mindegyik cpu 32Gb HBM2 memóriához fér hozzá - hardveres szinten nem tudnak ezek többet mint egy asztali proci, csak épp eszméletlen sok adattal tudnak dolgozni. Az egyedi hardverre elsősorban biztonsági szempontból van szükség, minden további nélkül le tudna gyártani egy ilyen célra alkalmas procit az amd\intel is, de érthető okokból pl kíná nem akar az egyesült államokban gyártott procikkal építkezni(fordítva meg gazdaságilag sem lenne értelme, a kínaiak nagyon el vannak maradva gyártástechnológiában japánhoz\koreához\egyesült államokhoz képest). Akinek van szuperszámítógépe az általában helyben gyártja(ezért nincs is sok, egyesült államok, japán, kína, és gyakorlatilag ennyi). Legalábbis a legnagyobbak, de van aktív szuperszámítógép mezei xeonokkal, meg gondolom lassan epycekkel is pl egyetemeken, csillagászoknál, földmérőknél - ahol nem elsődleges szempont az adatbiztonság, mert mondjuk nem haditechnikával dolgozol.
Maga a szó is annyit jelent hogy nagyobb, jobb, túl a többin, ilyesmi. Szuperautó is autó marad, csak kapott egy prefixet hogy azért világos legyen hogy nem 60 lóerőről beszélünk.
Biztosan van néhány nagyon egyedi célra épített gép ami sokkal jobb egy adott szituációban, de ha holnap veszel 30 ezer 28 magos xeont/64 magos epycet és hálózatba kötöd őket akkor felkerülnél a nagyobb szuperszámítógépek listájára. Messze a legnagyobbakhoz, de az első 500 ba beleférnél.
Értem, köszönöm 🙂
És ezek tudnak gondolkodni,vagy "csak" számításokat tudnag végezni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!