Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Laptop cpu-nál melyik oldalt...

Laptop cpu-nál melyik oldalt érdemes figyelembe venni, melyik áll közelebb a valósághoz?

Figyelt kérdés

i5 10300h processzoromnál az i9 14900hx 58%-al erősebb [link]


Míg a másik oldal szerint az i9-nek 31401 pontja van, az enyémnek meg csak 4666. Azért nem hinném, hogy az i9 majdnem 7-szer erősebb, de azért dupla annyira biztos erős, nem? Az 58%-os különbség kevésnek tűnik.


júl. 5. 17:11
 1/9 anonim ***** válasza:

A userbenchmark felejtős, egy magot mér tau time limiten belül...


Attól függ mit szeretnél mérni. A userbenchmark kb jól írja az average scorenál a 105%-ot, egy magon kb ennyivel gyorsabb a 14gen i9.


A második pontszámod az valami Cinebench all-core lehet, ami szintén kb stimmel. Ha bírod hűteni akkor minden magot kihasználó terhelésnék kb 7-szer gyorsabb :)


Nem azt mondom, hogy a cpu-monkey releváns, de itt kb ugyanazok a CB R23 pontok vannak 13980HXnél és ezek a számok máshol is csekkolhatók:


[link]


A hétszeres különbségnek egyszerű magyarázata van: az i5 az 4mag/8szál míg a 900HX 24mag/32 szál.

júl. 5. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

1.: És ha játékokat veszünk figyelembe, akkor kb. mi lehet a reális teherbírás? Mondjuk amikor az i5 100%-on pörög, akkor az i9 50-60%-on?

Tudom, hogy függ a játéktól is, de kb. egy 40-60% közötti terheltségre lehetne számítani, miközben az i5 teljes terhelésen fut?

júl. 5. 18:55
 3/9 A kérdező kommentje:
Ezt elfelejtettem belinkelni: [link]
júl. 5. 19:01
 4/9 anonim ***** válasza:

A játékok esetében erősen játékfüggő, ugyanis vannak játékok amik csak 1 magot használnak ki és vannak amik többet, de olyan nem nagyon van ami le tudna terhelni 32 szálat.


Azonos videókártya biztosan nem lesz a két proci mellett, így össze sem lehet hasonlítani őket. Ha valami komolyabb GPU kerül a laptopba és újabb a játék akkor az akár képes arra is, hogy 4 magot/szálat 100%-ra terheljen. Azonos GPU esetében kb úgy lenne ahogy írod, viszont újabb GPU esetében ez a 4 szál is simán becsúszhat 100% környékére - cserébe minimum kétszer annyi FPS-ed lesz. De ez még mindig csak 4 szál a 30-ből, így ha mondjuk 4P mag 100%-on megy a teljes processzorterhelésed akkor sem lesz több 15%-nál.. :)


Jól tippeltem, ezen a linken a Cinebench R23 all-core eredményei vannak. Ez egy minden magot fullra terhelő renderrel mér, ez nem releváns a játékok szempontjából.


Játékra a 14900HX teljesen felesleges. Ez egy nagy, erős, sokat zabáló proci ami qrvadrága. Az "olcsóbb" 700 000-res laptopokba emellé csak RTX4060 került így itt értelmét is vesztette ez a proci. Közel 900 000 forintot kell kipengetni, ha RTX4070-et szeretnél mellé. Ezzel szemben RTX4080-nal és 13 gen i7-tel már 823 000-ért is van laptop, ami több fpst nyújt mint a 100 000-rel drágább notik 14900HX+RTX4070 kombó.

júl. 5. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

4.: És ha olyan játék lenne, ami mind a 32 szálat kihasználja, akkor meglenne a 7-szeres különbség? Azt még nem értem, hogy ugye a játékok többsége 8 szálat használ, akkor ha az i5-öm maxon van, akkor jó meleg lesz, 90 fok környékén, de ha az i9 is maxon pörgeti a 8 szálat, akkor csak 4-ed annyit fogyaszt, mint ha 32 szálon futna valami? Vagy hogy van ez?


Egyébként a franc se venne 700, meg 900 ezrekért laptopot. Megvenném a legolcsóbb msi lapotpon 248 ezerért 4050 vga-val. Jobbat akkor sem vennék, ha nagyon nem hiányozna a 900 ezer, mert minek, pénz kidobás lenne számomra. Úgy sem használnám ki, egyébként 1650-es laptopom van, de ezt is csak ritkán használom ki, újabb játékokat még viszi gondolom, de nem igen nézegettem az új játékok gépigényét.

júl. 5. 20:35
 6/9 anonim ***** válasza:

"Azt még nem értem, hogy ugye a játékok többsége 8 szálat használ"


Azért a legtöbb játék nem ilyen. A hőfok kérdése pedig erősen függ a GPUtól is. Ha pl gyengébb GPU ( mondjuk RTX4060 ) párosul a procihoz akkor az jóval kisebb processzorterhelést fog előidőzni a 8 P-magon, mint mondjuk egy RTX4090. Gyengébb GPUval nem főne a processzor, de erősebb GPU esetén ez is ugyanolyna meleg lenne. Mindkét kérdésben szereplő proci 45Wattos vagy a feletti TDP kategóriába esik, a 14900HX a turbó alatt bekérhet 150Wattot is, szóval ennél is röpködnének a 90+ fokok :)

júl. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

6.: Úgy értettem, hogy ha 8 szálon fut maxon, akkor negyed annyit fogyaszt, mintha 32 szálon futna maxon?


150 wattos terhelést melyik laptop tudja hűteni? Az enyémben a 45wattos is elvileg simán felmegy 90-95 fok fölé max. terhelésen. Nem tudom, hogy mennyire tudják jól megoldani a hűtést, de meglepődnék, ha azt írnád, hogy van olyan laptop, ami 100 wattos fogyasztásnál is 95 fok alatt marad, de még a 80 wattot is nehezen hinném el.

júl. 5. 21:05
 8/9 anonim ***** válasza:

"6.: Úgy értettem, hogy ha 8 szálon fut maxon, akkor negyed annyit fogyaszt, mintha 32 szálon futna maxon"


Nem, 8 szálon is el tud menni 45Wattig.


Tartós 150Wattot egyik laptopházban sem lehet kordában tartani, ezt csak 28 másodpercig tudják a procik, amíg hideg a ház.

júl. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Játékoknál tökmindegy a proci.

GPU a lényeg, csakis. Proci részről nagyon jól állunk a játékokat tekintve. Most GPU igény növekszik nagyon-nagyon. Ha játékra kell gép, akkor szinte fogyelmen kívül hagyhatö a proci.

júl. 5. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!