Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ha számítógéppel rippelünk le...

Ha számítógéppel rippelünk le egy audio CD-t lossless formátumba, akkor tényleg függ a hangminőség az optikai meghajtótól?

Figyelt kérdés
Hallottam valahol, hogy igen. Ez tényleg lehetséges? Nekem eléggé nagy hülyeségnek hangzik, tekintve, hogy egy 16 bit 44100 Hz PCM formátumú hangsávról van szó, amit ha CD-re írsz, akkor bitperfekt lesz, nem is lehet más. Akkor fordított esetben (beolvasás) miért lenne másképp?

2024. febr. 14. 21:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nincs szerepe a meghajtónak. A CD-n lévő adatokról lényegében másolat készül a merevlemezre.
2024. febr. 14. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem függ.

EEAC biztonságos (secure) módban, elvileg a legjobb.

2024. febr. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
EAC
2024. febr. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 gentoojedi ***** válasza:
33%

"Nincs szerepe a meghajtónak."


Ó dehogy nincs. Már ott kezdődik a probléma, hogy egy meghajtó is el tud öregedni. A CD író hibákat tesz a lemezre, a mai dvd meghajtók meg a régi tömegigényt kielégítő cd romok lg és társai jitter korrekcióról még nem is hallottak. Meg gondolom Ti sem.


Értem a logikát, hogy azt hiszik itt többnyire mindenki, hogy dehát nullák meg egyesek meg digitális jel. Na de a hangkép egy audio cdn rengetek egyesből áll össze.


Csettegő ciccegő meg torz írt cdt gondolom még egyikőtök sem hallott. Nem a lemez fizikai sérülése tud csak ilyet okozni.


Ha annyira igaz lenne ez a baromság, amit itt ketten állítotok, csődbe ment volna a plextor meg a yamaha optikai üzletága.

Azt aláírom, hogy egy jó állapotban lévő cd íróval lehet olyan másolatot készíteni, amin nem veszitek észre a minőségromlást, mert nem egy milliós high end cuccon hallgatjátok, mindemellett azért a bot fül sem előny.


Azt meg sem említem, hogy a digitális audiokazetta azért nem tudott eléggé elterjedni, mert nem tudták megoldani a másolat minőségromlását. CD-nél ez sikerült. Az írt cd lemez hangminősége nem ér fel a gyárival. Fizikailag van így korlátozva szánt szándékkal. de valami audio meg hifista professzor ezt majd megmondja.


"Nekem eléggé nagy hülyeségnek hangzik"


Ha botfüled van, meg gondolom nem telik egy-másfél millió forintos hangrendszerre, így nem csodálom.

2024. febr. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
33%
Audio CD-n digitális formában található meg az adat. Ezen nem lehet változtatni egy másolással. Pontosan ugyanott lesznek az egyesek és a nullák a másolaton, ahol a CD-n is (már ha tényleg lossless formátumot rip-elsz.)
2024. febr. 14. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
84%

Az audioCD nem adat, csak egy bitfolyam. Nincs hibajavítás mint a fileokat tartalmazó adat cd-n. Emiatt ha karcos lemez a forrás akkor az adatjavító algoritmus minősége számít minőségileg. Ezért érdemes az audiocd-ket tokban illik tartani, nem összekarcolni, zsíroskenyér evés közben összetapogatni. Ez könnyen tesztelhető: legrebbeled először az eredeti lemezt veszteségmentes formátumba, majd összekarcolod, rálépsz mint egy csikkre majd megismétled a grebbelést és a kettő nem lesz bitre azonos.

A win beépített mediaplayere is le tudja szedni akár mp3 akár flac-ba..

2024. febr. 15. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 gentoojedi ***** válasza:
50%

"Az audioCD nem adat, csak egy bitfolyam."


Ott a pont. Ha ugyanolyan adat lenne, mint bármilyen számítógépen tárolt hangfájl, akkor simán át lehetne egérrel húzni a merevlemezre az audio cd-n lévő zenéket, mintha mp3 állomány lenne.


A bitfolyamról meg annyit, hogy ha ott valami nem úgy van, ahogy lennie kell, akkor zajos lesz a hang, de legalábbis minőségileg kifogásolható.


Az ezt tagadók nézzenek utána kezdésnek mit jelent az audiophil meg mondjuk a jitter.

2024. febr. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Nincs hibajavítás mint a fileokat tartalmazó adat cd-n."

Tévedés, van rajta CIRC:

"This stream of audio frames, as a whole, is then subjected to CIRC encoding, which segments and rearranges the data and expands it with error correction codes in a way that allows occasional read errors to be detected and corrected. CIRC encoding interleaves the audio frames throughout the disc over several consecutive frames so that the information will be more resistant to burst errors. Therefore, a physical frame on the disc will actually contain information from multiple logical audio frames. This process adds 64 bits of error correction data to each frame. After this, 8 bits of subcode or subchannel data are added to each of these encoded frames, which is used for control and addressing when playing the CD. "


bár gyengébb szintű, mint az adat CD-ken, viszont ezen (úgynevezett C2-es) hibák nem hallhatóak:

"Due to the weaker error correction sector structure used on audio CDs and video CDs (Mode 2 Form 2) than on data discs (Mode 1 or Mode 2 Form 1), C2 errors are not correctable and signify data loss.Even with uncorrectable errors, a compact disc player interpolates the data loss with the aim of making the damage unhearable."

[link]


"A win beépített mediaplayere is le tudja szedni akár mp3 akár flac-ba.."

Ámbár tudja, de az Exact Audio Copy:

[link]

egy kicsit több funkcióval rendelkezik.

2024. febr. 15. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A #8-as utolsó bekezdéséhez - a CD-ripperek funkcionalitásáról:

[link]

2024. febr. 15. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Számít a meghajtó, nem csak audio CD-nél, hanem egy karcosabb adat CD-nél is. Van ami simán beolvassa az agyon karcolt lemezt is, másik meg elhasal egy hajszálkarctól is. Ha a lemez tükörsima és egy porszem sincs rajta minden bizonnyal hibamentesen be tudja olvasni bármi, de ez ritkán fordul elő. Egy csekély mértékű olvasási hibát még helyre lehet hozni, ott még az lesz a hang ami a lemezen van. Ez a hibajavító algoritmus egy vadiúj lemezen is elindult nálam 2 számnál (EAC kijelzi). De itt még tökéletes lesz a hang. A következő lépés a hibaelfedés, ami már nem tudja helyreállani az eredeti hangot, de elfedi, hogy ne vedd észre. Itt már beszélhetünk minőségromlásról és itt számít a meghajtó, mert egy jobb képes lehet beolvasni úgy, hogy ne keletkezzen hiba, míg egy rosszabb már nem. De itt az eredeti lemezt lejátszva is már minőségromlás tapasztalható, ami megy tovább a másolatra, de ez nem generációs veszteség, mint az analóg formátumokon, az eredetit hallgatva is ott lesz. A harmadik szint amikor már az elfedés se segít, itt fosz hallani kattogást, cicergést. Itt már a meghajtó se feltétlenül számít, mert a jobb is maximum egy szinttel lép feljebb, azaz minimum elfedni kényszerül.
2024. febr. 15. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!