Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi kell egy jó hangminőség...

Mi kell egy jó hangminőség felvételéhez számítógépen?

Figyelt kérdés
2008. szept. 30. 15:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Attól függ miről akarsz fölvenni? Mikorofonról vagy más hangforrásról a Line In bemeneten keresztül?

Amúg ymár eg yközépkategóriás alaplapi hangkártyával is lehet jó felvételt készíteni, de a Mic bemenete mindegyiknek zajos!

2008. szept. 30. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Mit jelent az, hogy zajos? Egyébként mikrofonnal akarok felvenni, de nem tudom milyen mikrofon kell és mi kell még milyen hangkártya...nem akarok melléfogni! Keverőt is mondtak néhányan..érdekelne mire való és hogy használjam, milyet vegyek..stb!
2008. szept. 30. 17:46
 3/17 anonim ***** válasza:

zajos: a kártyán levő elektronikai alkatrészeknek a saját zaja, amelyik a felvételnél tényleges (tehát akusztikai) zajként jelentkezik. (ha a boostert nem kapcsolod be, akkor ez a zaj elhanyagolható, de akkor meg lehet, hogy alacsony lesz a jelszint)

mikrofon: bármelyik szgépeket is árusító üzletben a mikrofonok tömkelegéből válogathatsz. teljesen mindegy, hogy milyent veszel, mindegyik működni fog - persze minél drágább, annál jobb minőséget lehet vele elérni.

hangkártya: már a legolcsóbb kártyán is van mikrofon és line bemenet - csak az igényeid és a pénztárcád szab határt a vételnek.

keverő: nem kell külön venni, minden hangkezelő programnak van hangkeverője. ( a win op rendszerben alapból benne van)

általános megjegyzés: mikrofonos felvételtől ne várj csodát, mindenképpen legfeljebb közepes minőségű lesz. (persze, ha rászánsz néhány százezer ft- ot, és profi mikrofont, meg kártyát veszel, meg kialakítasz egy süketszobát, akkor talán elérhetsz egy közepesen jó felvételi minőséget...)

2008. szept. 30. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Az elöttem szóló igen sok dologban nem helytállóan nyilatkozik.......Mikrofonnal csodálatos minőségű - és nem csak "közepes" felvételeket készíthetsz- de egyáltalán nem mindegy,milyen mikit választassz!!!!! Ugyanakkor a hangfelvételek lelke mindig a HANGKÁRTYA! Törekedj rá,hogy 24 Bit-en és legalább 96 kHZ-en tudjon mintavételezni,és kell egy kafa hangszerkesztő progi is....Én Cubase SX3-t használok.Mirofonnak -bár nem írtad,milyen felvételeket akarsz csinálni / akkusztikus, elektronikus,ének,hangszer / - egy kondenzátoros miki bőven jó otthonra,igaz ehhez kell legyen mikrofonelőfok a hangkártyádon - nekem Focusrite Saffire LE van - és érdemes letompítani a helyiséget,burkolni a falakat kartonnal,szőnyeggel,akármivel,amiről nem "pattog" összevissza a hang,oszt hadd szóljon!!!!
2008. szept. 30. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

az előttem szóló előtt szóló vagyok :)

"......Mikrofonnal csodálatos minőségű " felvételeket lehet készíteni a szgéppel...

ejnye, hogy azok a buta stúdiók még mindig az elavult magnót (sőt, nem egy a direkt lemezvágást...) használják, pedig CSODÁLATOS MINŐSÉGŰ felvételt is tudnának csinálni egy sima pc- vel egy jó "mikivel"..

szerintem szóljál már a deccának, hogy le vannak maradva ... :)

***persze, ha te a zörejjel is megelégszel, mint CSODÁLATOS MINŐSÉGŰ felvétellel, akkor nem szóltam egy szót sem.

a kérdező kifejezetten "jó minőségű" felvétel után érdeklődött, én erre bátorkodtam megjegyezni, hogy csodát ne várjon. persze szólni fog, még azt is fel lehet ismerni, hogy mi szól, de ez a jó minőségtől még eléggé messze van.

(ha neked egy mp3- as hangzás is jó minőségnek számít - nos, akkor sem szóltam semmit...)

2008. szept. 30. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a kis vitát, szinte teljesen laikus vagyok. Félrevezető lehetett, a "jó" minőség nálam azt jelenti, hogy énekhangot és hangszerhangot (gitárt például) fel tudjak úgy venni, hogy tiszta legyen a hang és ne legyenek benne külső zajok. Ezt persze egy olyan minőségen szeretném elérni, ahol a hangom tényleg visszaadja utólag a lejátszás és ezzel kezdeni tudok utólag valamit..például rákeverni egy alapra, vagy bármit. A szoba egy átlagos lakótelepi kisszoba, magyarul nem hangszigetelt házistúdiót kell elképzelni. Örömmel várom ezen pontosítások után az ötleteket!:)
2008. szept. 30. 22:32
 7/17 anonim ***** válasza:

a második válaszoló vagyok...

továbbra is tartom, hogy szinte mindegy, hogy milyen mikrofont és hangkártyát használsz, de ha tényleg legalább valamennyire élvezhető hangzást akarsz elérni, akkor a legfontosabb a zajszigetelés.

egy lakószoba sok mindenre alkalmas, de legkevésbé a hangfelvételre. a csupasz falak olyan visszhangot produkálnak, hogy még...

a legcélszerűbb, ha mikrofonos fejhallgatót vásárolsz - ezzel egyrészt a visszhang zömét el tudod kerülni, másrészt kontrollként is kitűnően használható. a gitárt a kártya line in bementére kell kötni (ha nem elég a kivezérlés, akkor be kell szerezni egy egyszerű előerősítőt, vagy, ha van olyan ismerősöd, aki egy kicsit is jártas az elektronikában, néhány száz forintból tud neked egyet készíteni). természetesen elektromos gitárról beszélek...

a hangkártya, vagy a win vezérlőjén tudod beállítani a megfelelő jelszinteket - és máris kész a mini stúdió :)

2008. szept. 30. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Ezekszerint a visszhang miatt nem fogok normális hatást elérni. Mikrofonos headsettel az a bajom, hogy gyenge a mikrofonjuk. Van nekem egyébként egy, nagyon rossz a felvett hang minősége. Egyébként a gitár akusztikus gitár.
2008. okt. 1. 08:42
 9/17 A kérdező kommentje:
Ja igen..és azt akartam még kérdezni, hogy nem tudjátok, hogy a zajszűrős mikrofonként árult felvevők jobbak-e. Igazából nincs lehetőségem szigetelni a falakat, saját szobáról van szó nem külön az erre célra kialakítottról!
2008. okt. 1. 08:46
 10/17 anonim ***** válasza:

A szobán valamelyest segít, ha körülveszed magad némi "kényelemmel", tehát párnák, szivacsok, lehetőség szerint. Amatőr lesz akkor is, de legalább nem nemtörődöm bélyeges... A mikrofonon sok múlik: próbálj kondenzátor mikrofonok közül irányérzékenyebbet keresni (tehát nyeles kondimiki), mert annyival is több jut a direkt hangforrásból. Akusztikus gitárt persze végül úgyis muszáj lesz óránként négyezer körül stúdióba vinni, de demóra egész kellemes is lehet egy ilyen miki (15 körül újonnan, használt mikrofont ne vegyél!). Muszáj lesz egy mono előfok, mikrofon fantomtáppal, nagyon kis zajjal. Hangkártya sem árt, egy EMU 0404 kevesebb mint 30000, és igen kiszolgál minőséggel, megállná a helyét süketben egy belépő szintű profi mikrofonnal, és a legolcsóbbak egyike.


Minek legyen legalább ilyen cucc a szobádban? Mert ehhez már csak egy jó szoba (no meg a monitorpár) hiányzik :) Viccen kívül: nem sznobizmusból írunk ilyesmiket. Rendszerint az akusztikus szólamok viszonylag erős kompressziót kapnak a hangmérnököktől (főleg a műkedvelőktől:), ilyenkor nagyon számít, mekkora az alapzaj.


Kimondottan ötletelésre, nem zavaróan gyatra minőségre persze elmennek a kis elektret-kapszulák, ellenben a mikrofon-bemenet kevés. Na de egy jó line bemenet, és egy normális kis előfok (ami még ad szabályozható 1-3V előfeszültséget a bogyómikrofonnak) megéppíttetése elektrohobbista haverral... Némi odafigyeléssel elegendő is lehet, továbbra is nagy alapzajjal. Ezen enyhíthetünk zabás és nehezen érthető pluginekkel, a Voxengo ReduNoise elég szépen szolgál, ha hajlandó vagy bíbelődni vele.


Az ismeretlen fogalmak megfejtésére előtted a net :)

2008. okt. 1. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!