Milyen számitógép számit retronak?
Kinek mi a retro.
Nekem az összes Core 2 Duo korszak előtti CPU-val szerelt gép retro.
Bizonyos alkatrészek bizonyos megszállottaknak igen sokat érhet.
ma 13:27
egy ilyen gép sokat ér?
5/
Van aki sokat hajlanó áldozni rá, de van aki semmit se.
Van aki sok pénzt ad egy 100Ft-os vászonra kent pár gramm olajfestékért, csak mert Monalisának nevezik..? 🙄
Erre nincs egzakt definíció. Retrós csoportokban általában 20 évet szoktak meghúzni határnak (főleg, ha vita alakul ki), de igazából nincs konkrét határ. Főleg, mióta úgy lehet összerakni a gépeket részegységekből, azóta még nehezebb megállapítani. Én a mostani gépemet 5 éve vettem. A proci benne egy most már 11 éves modell, amit viszont még 4 éve is forgalmaztak. A grafikus kártya benne 4 éves, de még ma is kapni azt a modellt. A háttértárat meg most a napokban cseréltem ki új, nagyobb fajtára. Akkor most a gépem hány évesnek számít? ;-)
Vannak persze egyértelmű dolgok. Egy olyan modell, amit már 30 éve nem lehet kapni, kétség kívül retró. Egy 3-5 éves gép meg sehogy nem minősül annak. A kettő között meg lehet egymással marakodni az erre specializálódott Fb-csoportokban, hogy az most annak számít-e. (Félre ne értsd, nem beszólás akart lenni, hanem utalás arra, hogy néha tényleg vérre menő vitákat tudnak ebből csinálni. És van, hogy 1-2 éven civakodnak...)
Én személy szerint valahol ott húzom meg a "retróság" határát, amin már az elterjedtebb, aktuális oprendszerek egyike sem fut el (elsősorban a Windowsra és Linuxra gondolok, utóbbit grafikus felülettel telepítve), vagy ha mégis, akkor csak nagyon trükközve, és borzasztó felhasználói "élményt" nyújtva.
Mondjuk a 486 DX4-emet egyértelműen retrónak gondolom. Az Athlon64 X2-es gépemet nem. Régicske, de egy aktuális kiadású Lubuntuval szépen elmuzsikál. A 2005-ben vett AMD Sempronnal szerelt gépemre pedig azt mondom, hogy határeset. Ha nagyon akarnám, nevezhetném retrónak, de ezzel még várok pár évet.. ;-)
"és azok többet érnek retro gyüjtök szemébe?"
Nyilván a retrós gyűjtőknek többet ér egy retró gép, mint egy olyan, ami nem az. ;-)
De ezt azért nem úgy kell érteni, hogy egy akármilyen 20 éves PC többet fog érni, mint egy aktuális gamer PC, hanem úgy, hogy mondjuk egy 30 éves gépnek nagyobb az eszmei értéke, mint egy 15 évesnek. Hogy konkrétan mennyi, az több dologtól is függ, pl. a korától, az elterjedtségétől, meg persze személyes preferenciáktól is.
Általánosan elmondható, hogy egy számítástechnikai eszköz amikor megjelenik, akkor sokat ér, majd az értéke (hacsak nincsenek egyéb gazdasági behatások) folyamatosan csökken. Aztán eléri azt a szintet, amikor már az értéke gyakorlatilag nulla lesz, ezután pedig ismét kezd felkúszni az ára. Amikor főiskolás voltam, jópáran rám akarták sózni a régi C64 és C16 gépeiket. Hülyeséget csináltam, hogy nem fogadtam el. Mondván: "így is alig van helyem, meg mit kezdenék velük? Ami régi játék kell, azt futtatom emulátorban." Ha anno elfogadtam volna, és a padláson szépen eldobozoltam volna, most pénzzé téve lenne fél misi extra bevételem. Sajnos nem gondolkodtam 20 évre előre, akkoriban pedig nem igazán volt még eszmei értéke.
#3 "Minden számítógép retro ami már kizárólag nem támogatott operációs rendszert képes futtatni."
Én ezzel azért nem teljesen értek egyet. ;-) Egy kurrens FreeBSD-t simán fel lehet húzni még egy Pentium 2-re is.
"All 32-bit x86 compatible processors with a floating point unit and support for the CMPXCHG instruction (introduced in the 80486) are supported. This includes the Pentium® families of processors from Intel as well as x86-compatible processors from AMD, Cyrix, NexGen, and VIA."
Sőt... még egy 486-ra is, ha van legalább 1,5 GB hely a vinyón. Modern, folyamatosan fejlesztett és karbantartott, UNIX alapú rendszer, amihez képest még a közismerten erőforráshatékony Linux is egy memóriazabáló jószág. ;-)
"például rengeteg működő Windows XP-t futtató számítógép létezik még"
Azért az oprendszer nem feltétlenül határolja be a hardvert. Az XP-t legendásan hosszú ideig használták, és azért egy 2001-es, meg egy 2010-es PC nem egészen ugyanaz a kategória.
"egy ilyen gép sokat ér?"
Önmagában ezt így nem lehet kimondani. A 64 bites procik nagyjából 15 éve kezdtek elterjedni. (Amikor én 2008 környékén 64 bites procit kértem, úgy néztek rám, mint akik ufót láttak. "Minek az neked?") És pár évig még bőven forgalmaztak olyan gépeket, amiknek 32 bites volt a processzoruk. Egyelőre ettől még nem gondolom, hogy ezek retrónak minősülnének.
Hogy mennyit ér, az függ attól is, hogy mennyire volt gyakori, vagy ritka az a gép/processzor, van-e valami extra tulajdonsága, ami miatt gyűjtői körökben értékes lenne, sokat számít az állapota is, illetve az is, hogy mikori.
#7 "Van aki sok pénzt ad egy 100Ft-os vászonra kent pár gramm olajfestékért, csak mert Monalisának nevezik..?"
Erről most eszembe jutott az a hölgy, akivel még kezdő informatikusként randiztam. Ő vágta a fejemhez, hogy "az nem munka, hogy csak ülsz, és nyomogatod a billentyűket." Jah, kérem... Csak ugye nem mindegy, hogy azokból a billentyűleütésekből egy számlázó és készletnyilvántartó szoftver áll elő, vagy egy értelmetlen karakterhalmaz. A festészettel is hasonló a helyzet. Hiába adnának nekem olyan vásznat, meg festékeket, amikkel Leonardo dolgozott, 100%, hogy sem nekem, sem neked nem állna elő belőle Mona Lisa.
Aztán persze vannak tényleg kétesebb megítélésű művek is, de ez szerintem egy teljesen más téma már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!