Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Videovagasra milyen eszkozt...

Videovagasra milyen eszkozt ajanlotok?

Figyelt kérdés
Szeretnek videovagasra elsosorban laptopot amit a leheto legolcsobban meguszhatok. Mit ajanlanatok?

2022. dec. 24. 20:22
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

#4:

"Miért szükséges megőrizni a videók nyersanyagait, ha komolyan gondolom?"

Nem kötelező megőrizned, de abból még soha nem volt baj, ha elrakta az ember a videók minden nyersanyagát. Ne kelljen, de ha véletlenül úgy adódik, hogy bizonyítanod kell, hogy az a munka tényleg a tiéd, akkor a nyersanyagokkal, esetleg kivágott jelenetekkel ezt tökéletesen meg tudod tenni.

2022. dec. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

#7

Nem számít a hordozhatóság. Ebben az esetben felesleges Macbook-ot venni, inkább az iMac vagy Mac Mini? A Mac Miniről néztem videót, és elvileg nagyon jó.


#8

A Sony Vegas vagy Adobe a jobb vágóprogram?


#9

Az Apple termékeknél nem számít a memória mérete?


#10

A Windows laptopok között néztél szét?


Leírhatatlanul hatalmas köszönet mindenkinek, hogy az ünnepek alatt is segítőkészek vagytok. Azt hittem elküldtök a fenébe és ilyenek, mert amit hallottam erről az oldalról, kissé félve tettem ki a kérdést. ❤️

2022. dec. 25. 14:10
 13/18 A kérdező kommentje:
Az Apple termekek nagyon dragak, inkabb Windows-os gepet lenne erdemes venni?
2022. dec. 25. 19:17
 14/18 anonim ***** válasza:

A video szerkesztés az egyik leginkább gépigényes feladat. A gépigény attól is függ, hogy milyen felbontású videókkal és milyen hosszúságban akarsz dolgozni, de érdemes minél erősebb processzort, minél több memóriát, minél nagyobb SSD-t használni hozzá. Ezek pedig mind drágítják a gépet.


Videó szerkesztésre érdemes a ma elérhető legjobb processzort, minimum 16, de inkább 32 GB RAM-ot választani és nem árt, ha van legalább 256GB SSD a gépben. Ez utóbbi attól is függ, mivel és hogyan dolgozol, mennyi mindent tárolsz a gépen. Asztali gépbe könnyebb mellé HDD-t is tenni, akár utólag is, hogy több helyed legyen, ha megszorulnál.


Ha nem számít neked a hordozhatóság, akkor nem érdemes laptopot venned. A laptop mindig drágább, mint az asztali gép és mindig kompromisszumos megoldás a teljesítmény és a hordozhatóság között egyensúlyozva.

A laptopokat a hordozhatóság miatt kisebb méretű, energia takarékosabb, jobban integrált alkatrészekből építik, ami a kisebb méret miatt mindig drágább, általában kevésbé bővíthető, cserélhető és teljesítményben sem biztos, hogy képes ugyanazt nyújtani, mint egy asztali gép.

Viszont az Apple-nél ez nem csak a laptopra igaz, hanem a többi gépükre is, mert általában ugyanazokból az alkatrészekből épülnek fel az asztali Apple gépek is.

Az iMac ugyanúgy egybe van gyártva a képernyővel, mint egy laptop, csak mivel asztali gépnek készül, ezért nem hordozása kialakított formára építik, mint a laptopokat. A billentyűzet és eger nincs bele építve, de magát a gépet ugyanúgy nem tudod rendesen bővíteni, memóriát cserélni, stb. ugyanúgy nem tudsz benne, tehát a konstrukcióval nem vagy előrébb. Külső monitort tudsz kötni iMacre és MacBookra is, de mivel ezek monitorral egybe épített asztali/laptop gépek, egy beépített, valamilyen minőségű monitort mindenképp kifizetsz a készülék árában.


Az Mac Mini és Mac Studio már nincs egybeépítve a képernyővel. Maga a gép ezeknél is ugyanúgy egy komplettre gyártott zárt doboz, amiben 90%-ban ugyanaz a laptop alkatrészekből épült gép van, ami a laptopokban és az iMacekben is van, csak nincs a képernyő beleépítve. Így egyrészt a monitoron spórolhatsz is, hogy olcsóbban mindegy milyet veszel hozzá, vagy árban annyit költesz a monitorra, amennyit akarsz, viszont méretben, minőségben olyan lesz, ami neked leginkább megfelel arra, amire használni akarod.

Hogy a doboz kicsi és takaros legyen, ezeknél is ugyanúgy az alaplapra forrasztják az SSD-t, hogy ne tudd kicserélni benne. Az Apple új M1 és M2 processzorait meg már eleve úgy tervezik, hogy a memória is része a professzornak, így az még annyira sem cserélhető, mint a korábbi PC alkatrészekből épült Intel processzoros Maceknél volt. Az M1 és M2 processzorok viszont jóval komolyabb teljesítményűek, mint amiket korábban az Inteltől használtak a Macekben.

Az Apple egyetlen komolyabb bővítési lehetőséggel rendelkező, hagyományos asztali PC jellegűbb gépe a MacPro, amiben lehet memória modulokat és grafikus kártyákat cserélgetni, szabadabban bővíteni azt. Viszont ez már alapjáraton, bővítés nélkül is extrém drága és a teljesítménye is messze túllő az igényeiden. Ilyen gépet leginkább azok vesznek, akiknek vagy nagyon nem számít a pénz, vagy nagyon komoly munkára használják, tényleg szükségük van rá és már eleve valamilyen másik Macen dolgoztak eddig is, ezért tudják miért ilyen gép kell nekik.


Az Apple gépek előnye lehet, hogy az oprendszert kimondottan azokhoz az alkatrészekhez optimalizálják, amiket a Macekbe építenek, jobban kihasználja a hardvert és kevesebb gond szokott lenni velük. Sokan azért váltanak Windowsról Macre, mert elegük van a problémákból, kézre állóbbnak, stabilabbnak, intuitívabbnak tartják az Apple rendszerét. Ez szubjektív, ízlés beli kérdés, szerintem vitatkozni kár rajta. Van, akinek az alma, van akinek a körte ízlik jobban, mindenki azt választja, ami neki jobban bejön.

Nem utolsó sorban az Apple oprendszert gyárilag, legálisan adják is az Apple gépekhez, sőt a jövőbeli frissítések is, nem jelent külön drágító tényezőt (persze be van építve az árba).

Windowsos gépeknél előfordul, hogy pontosan ugyanazt a gépet megkapod olcsóbban oprendszer nélkül, vagy valamilyen ingyenes Linuxszal és külön kell rá Windowst venned (vagy persze lophatod is, csak akkor legális nem lesz), illetve ugyanazt a gépet árulhatják gyárilag legális Windowszal, viszont drágábban.

Viszont a Windows is egyre jobb, akik használják egyre elégedettebbnek tűnnek vele, így a kékhalál és egyéb használhatóság talán egyre kevésbé jelent problémát (én kb 20 éve nem használok egyáltalán Windowst, csak Macet, úgyhogy az én véleményem a Windowsról nem számít).


Az tényszerű különbség, hogy alapból az Apple oprendszerét sokkal kevesebb (szinte nulla) játék támogatja, míg a legtöbb játék meg szokott jelenni Windowsra is. Elvben léteznek emulátorok és mindenféle egyéb trükkök, amikkel sok Windowsos program és játékok is működésre bírhatóak az Apple gépeken is, de jellemzően ez mindig bonyolultabb szokott lenni, mint egy Windowsos gépnél, amit alapból támogat minden játék, csak letöltöd és működni szokott. Ha játszani is akarsz a gépen, akkor mindenképp


Sokan állítják és valószínűleg igaz is, hogy Windowshoz sokkal olcsóbban lehet készen venni, vagy alkatrészekből összerakni egy ugyanolyan, vagy nagyobb teljesítményű asztali gépet, mint amennyiért megkapsz egy asztali Macet. Ráadásul egy ilyen géphez méretben, minőségben olyan monitort választasz, ami neked megfelel, ami akar sokkal nagyobb és jobb is lehet annál, mint amit az Apple MacBookokba vagy iMacekbe épít.


A laptopok a jelek szerint nem érintenek, de azért leírom, hogy ott már árnyaltabb lehet a kép. A legolcsóbb Apple gépeknél jóval olcsóbban kapsz más gyártmányú Windows laptopot, de az olcsóbb laptop teljesítménye, minősége nem biztos, hogy hozza amire akár a legolcsóbb Apple MacBook képes. Amik meg hozzák azt a szintet teljesítményben, minőségben, azok meg már Windowsos laptopok közt is Apple-hez mérhető árban vannak. Szóval laptopoknál nem biztos, hogy annyira érvényesül, hogy a Windows mindig olcsóbb.

2022. dec. 26. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Srácok Kérdezzük meg újra! pontosan mi lenne a terved ennyi infó útán?

hogyan és mi az elképzelés

gyengébb gép esetén idő kell neki

fullos gép esetén kevés idő


Kérlek ird körbe hogy pontosan mire is gondolsz

az elmélyedésben


srácok jól mondják ők a profi dolgokat irják

kezdőszerint alapjáraton szerintem elég is lehet amit van jó program kell

2022. dec. 26. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

14-es!

Nagyon szépen köszönöm ezt a részletes leírást! Ha nem gond, privát üzenetben írni fogok.


15-ös

Elnézést, jelenleg így néz ki a terv:

- ha minden jól megy, streamernek vágni a Twitch-en közvetített adásaiból rövidebb változatot.

- kisfilmeket szeretnék gyártani, amit 4k60fps minőségben vennék fel. Ezek 10-20 percesek lennének, de Dimitry Jóreménység-sziget filmje után megpróbálnék 1-2 órásat is összerakni.

- a természet lenyűgöz, így nyugtató természetfilmeket is készítenék. Elnézve azon videókat, amik az 5 órát is túllépik és sok embernek tetszik, azt is szeretném csinálni.


Egyelőre ennyi a terv.

2022. dec. 26. 15:02
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

"Az Apple termékeknél nem számít a memória mérete?"


Minden gépnél számít a memória mérete. Minél kisebb, egyszerűbb programokkal, vagy videókkal foglalkozol, annál kevésbé számít a memória mérete. Minél hosszabb és nagyobb felbontású videókat szerkesztesz, minél komolyabb programokat futtatsz, annál többet számít, hogy minél több memória legyen a gépedben.


Ha már van valamilyen számítógéped, akkor az ismerkedést a video szerkesztéssel érdemes lehet úgy kezdeni, hogy letöltesz egy szerkesztő programot és azzal elkezdesz kísérletezni a meglévő gépeden. Tapasztalat szerzéshez mindenképp jó lehet, hogy mennyire tudsz boldogulni vele.

A legtöbb komolyabb szerkesztő programban (Premiere és DaVinci esetén biztosan) van lehetőség rá, hogy proxi módban szerkessz. Ezzel gyengébb gépen is tudsz normálisan dolgozni anélkül, hogy a munkád akadozna.

Ilyenkor csak egy kisebb felbontású videót látsz előnézetként, aminek a megjelenítése és lejátszása nem annyira gép igényes, mint az eredeti, nagyobb felbontású videóval dolgozni. Viszont amikor a végeredményt rendreli a gép, akkor az eredetihez nyúl vissza, így a végeredmény jobb minőségű lesz, mint az előnézet.


"A Sony Vegas vagy Adobe a jobb vágóprogram?"


Az a jobb program, amit te jobban ismersz, neked jobban kézre áll és amihez több segítséget találsz magad körül. Amíg magadnak csinálod a dolgokat, addig körömreszelővel is csinálhatod, senkit nem érdekel az eszköz, csak a végeredményt fogják látni. Hogy milyen programot választasz, az legfeljebb azt befolyásolja, hogy neked mennyire könnyű vagy nehéz használni, megtanulni a használatát és segítséget találni, ha elakadása valamivel.

Ma már a legtöbb programnak vannak felhasználói fórumai, FB csoportjai, meg tele a YouTube oktató videókkal mindenhez - persze angolul nagyságrendekkel nagyobb a kínálat és hozzáférhető információ, mint magyarul.


Ha másoknak, pláne másokkal együtt csapatban dolgozol, akkor viszont fontossá válik, hogy ugyanazokat a programokat és egyéb megoldásokat használd, mint mások. Írtad, hogy tervezed, hogy másoknak bedolgozná. Itt már számíthat, sőt általában számítani szokott, hogy ugyanazt a rendszert használd mint ők.


A Sony Vegast sosem használtam, egyáltalán nem ismerem. Tudok róla, hogy vannak, akik használják, de szerintem inkább saját készítésű projekteknél jellemző. Elég sok profi, megélhetésként videózó embert ismerek, nem tudok köztük olyanról, aki ezzel dolgozik. Olyanról tudok, aki ezzel kezdte, de később átállt másra.


Az Adobe Premiere Pro egy ipari szabványnak számító, a legtöbb YouTuber és más videós által is használt profi szerkesztő program - ehhez mérten elég drága is, ha legálisan fizetsz érte és nem kalózkodva jutsz hozzá. Macen és Windowson is működik, a legtöbb helyen ezt használják. Sokan együtt használják az Adobe After Effects-szel, ami főleg animációra, effektezésre jó. Sok helyen ennek az ismeretét is elvárják a munkához. Nem biztos, hogy szükséges ezzel kezdeni, de ha másokkal akarsz együtt dolgozni, akkor mindenképp érdemes egy ponton legalább valamennyire megismerkedni a használatával.


Az Adobe Rush a Premiere lebutított, hobbi verziója, ami Macen, Windowson és telefonokon is működik. Egyszerű házi videókat, vlogokat meg lehet vele csinálni, de sokkal kevesebbet tud, mint a Premiere - viszont a legtöbb embernek nem is kell annyi minden, ezért nem is hiányzik belőle túl sok minden. Nem utolsó sorban sokkal olcsóbb és kimondottan arra csinálták, hogy amit a telefonon elkezdesz vele, azt az asztali gépen be tudod fejezni.

Képességei és árazást is hasonló, mint a népszerűbb, főleg telefonra kihegyezett, de asztali gépekre is elérhető egyszerűbb videó szerkesztő programoké, mint a Movavi, Filmora Go és társaik.


A Windows saját ingyenes videó szerkesztője, a Windows Movie Maker úgy tudom, a Windows 11-el együtt megszűnt és már letölteni sem lehet többé. Az új Fotók alkalmazásban úgy tudom megtalálható valamennyire a videó szerkesztés funkció, de hogy ez mit tud és mennyire komoly, azt nem tudom.


Az iMovie az Apple ingyenes, minden géphez járó, csak Maceken futó video szerkesztője. Hasonlít, talán kicsit jobb az azóta megszűnt Microsoft Movie Makernél. Mivel ingyen adja az Apple minden géphez és egész jó kezdéshez, sok Maces ezzel szokik rá a videó szerkesztésre, innen meg nekik logikus következő lépés a profibb lehetőségeket engedő Final Cutra tovább lépniük, ha többet akarnak.


A Final Cut csak Apple gépeken futó profi szerkesztő program, Windows változata egyáltalán nincs. Akik Macet használnak, azok közül sokan inkább ezt használják, mert nekik ez jön be jobban, vagy ezzel kezdték és nem akarnak másra váltani. Ha másoknak dolgozol, akkor előfordulhat, hogy valaki kimondottan Final Cut (FCX) szerkesztőt keres, ilyenkor nem árt az ismerete, de ehhez ugye Macre is szükséged volna, szóval nem csak a program miatt nem fogsz nekik dolgozni. Eleinte ennek egyáltalán nem érdemes befolyásolnia. Majd ha már jól megy a szerkesztés és (esetleg, de ez nem valószínű) marha sok munkát azért nem tudsz megpályázni, mert Macet és Final Cutot várnak el, akkor majd foglalkozol vele, hogy érdemes-e váltanod miatta.


A DaVinci Resolve a Black Magic stúdió technikai eszközöket gyártó cég profi videó szerkesztő programja. Apple és Windows gépekre is ingyen letölthető a gyártó honlapjáról. Maga a fejlesztő cég is kiad hozzá egy csomó dokumentációt és oktató videókat, egyéb anyagokat, de YouTubeon is találni hozzá sok féle oktató anyagot.

Sok video szerkesztő Premiere vagy más szerkesztő program használata mellett is régóta DaVinci Resolve-t használ fényeléshez, a videók színének korrekciójához. Viszont mád jó ideje ennél sokkal többet tud a program, akár teljes mértékben képes lehet kiváltani bármilyen más szerkesztő programot. 4K felbontásig több kamerás vágás, képstabilizálás, hang szerkesztés, a legtöbb fontos dolog benne van az ingyenes változatban is.

Van egy fizetős változata, amit meg lehet venni, vagy ingyen adják a cég kamerái és egyéb hardver termékei mellé. Ez már tud 4K feletti felbontású videókat is kezelni, használja a grafikus kártyát is (az ingyenes nem) és néhány funkcióval többet kínál, mint az ingyenes, de a többsége nélkül teljesen jól meg lehet lenni.


Film és tévé stúdiókban előfordul, hogy Edius, Avid vagy más speciálisabb videó szerkesztőt használnak, de ezekkel leginkább csak akkor érik meg foglalkozni, ha kimondottan olyan helyre akarsz bekerülni dolgozni, ahol tudod, hogy mindenképp ilyennel kell dolgozni, ezért szempont, hogy ezekhez érts.

2022. dec. 26. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Olvass utána a videó formátumoknak (is)! A 4K60fps-nek semmi értelme ebben a formában.


Az emberi szem tehetetlensége miatt másodpercenként 24 képkocka alatt érzékel, 24fps-től folyamatosnak érzékeli a szem a mozgást. Ennél többet nem is érzékel a szem, ha sokkal több volna sem érzékelné többnek.

Számítógépes játékoknál és a tévé képernyők megjelenítésénél más a történet, ott a képpontok frissítési gyakoriságáról szól a dolog, de az egy teljesen más történet.

Amíg analóg eszközöket használtunk fontos volt, hogy Európában Európai piacra gyártott TV-t, videót és kamerát használjunk. Ma már elég átállítani és ha nem állítod át sincs nagy gond, a digitális eszközök (pl. a YouTube is) többnyire megoldják.

Mégis érdemes alkalmazkodni a környezetedhez és annak megfelelő beállításokat használni, mert aztán lehet belőle komoly szívás.


Első lépés minden kamerát az Európában használt PAL rendszerre kapcsolni az amerikában használt NTSC rendszerről - és utána jobb esetben már nem is tudsz általában 30/60 fps-t kiválasztani, de ha igen, akkor sem ajánlott.


30 és 60 fps-t (és ezek többszöröseit) Amerikában használnak, mert ott más elven működik, ezért 60Hz-en rezeg az elektromos hálózat. Kénytelenek 30-al osztható fps-el videózni, mert különben villózdna a normál hálózati világítás a felvételeiken.

Mivel Európában 50Hz az elektromos hálózat frekvenciája, nálunk 25 fps és ennek többszöröseit szokás (és ajánlott is) használni, mert a 30fps felvételen az európai 50Hz világítás villódzik.

Európában csak akkor érdemes 30/60 fps-t használni, ha a videódat egy a amerikai felvételbe akarják beletenni, ami egy 25 fps videónál nehezebb lenne. Viszont ilyenkor érdemes figyelni rá, hogy lehetőleg ne legyen a képen mesterséges világítás.


A normál videó Európában 25 fps. 24fps-t akkor szokás használni, ha filmesebb hatást akarsz elérni, mert 24 fps-nél kicsit nagyobb a mozgásból eredő motoron blur, mint 25 fps-nél.

50-100 és ennél több (jellemzően a 25 többszörösei) fps-t akkor használunk, ha lassítani akarod a videót. Egy 50 fps videót 25 fps-el lejátszva 50% lassítást kapsz. 100fps videót 25fps-re lassítva 25% lassítást kapsz.

Ha 50fps-ben veszel fel és lassítás nélkül használod a felvételt, az nem jelent semmivel jobb minőséget, mert a végleges videód 25 fps lesz, így az 50fps felvételednek csak minden második képkockáját fogod felhasználni.


Ha te 50fps videót exportálsz ki a szerkesztés után, akkor is 25fps-ben fogja a lejátszó program lejátszani. A program beállításai és képességei függvényében vagy minden képkockát le fog játszani belőle 25 fps-el és így 50%-ra lassítva játssza le, vagy ha normál sebességgel játssza le, akkor az 50fps felét kihagyva minden második képkockát mutatja csak meg.

2022. dec. 26. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!