Mi a különbség a VGA és GPU kifejezések között?
Avagy, videókártyára miért mondják azt, hogy VGA, amikor a VGA egy analóg kábel volt ami tudta régen az analóg vetítőnél a 640x480 felbontást (további betűjelekkel SVGA, QVGA).
Vagy 2 külön dolog lenne a két VGA, csak véletlen egybeesés?
A GPU a Graphics Processing Unit a grafikus feldolgozó egység rövidítés - utalva a videokártya 3D gyorsító tulajdonságára.
A VGA a Video Graphics Array pedig a "video grafikus tömb" jelölése, ahol a "tömb" arra utal, hogy a videovezérlő egy darab chip, egy különálló egységet alkot (az azt megelőző, régebbi EGA - Extended Grraphics Adapter - CGA - Color Graphics Adapter - videokártyáknál ez több alkatrészből épült fel) - bővebben:
A DE-15-ös/DB-15-ös csatlakozó pedig azért lett VGA csatlakozó, mert a VGA-nál alkalmazták kimenetként:
az EGA-hoz DB-9-es, a CGA-hoz meg kompozit kimenet járt.
VESA szabvány szerint felbontást.
VGA 640x480
SVGA. 800x600
QXGA
Stb….
Régen a monitoroknál is használták, pl SVGA monitor. Annak max 800x600-as felbontása volt.
A VGA kábel-t én D-Sub kábelnek hívom, mert így hívják a csatlakozókat rajta és a kábeleket általában ez szerint nevezik el. HDMi, jack, RCA stb.
Közbyelvben a VGA-t a videokártya szinonimájaként használjuk, tehát nyák-kal, hűtéssel,mindennel az egész kártya.
A GPU pedig csak a grafikus processzor chip.
Angol köznyelvben pedig a GPU-t használják úgy, mint mi a VGA-t. Tehát a teljes grafikus kártya szinonimájaként.
Helytelenül vannak használva, de így terjedt el...
A „VGA csatlakozó” is valójában D-sub, és még annak is csak egy bizonyos fajtája.
A VGA egy grafikus szabvány volt. Azokat a kártyákat, amik ezt támgatták, nevezték VGA-kártyáknak. Illetve a ma "VGA kábel" néven ismert kábel (és a hozzá tartozó csatlakozó) is ekkor jelent meg, előtte az EGA még digitálisan továbbította a jelet (a VGA már analóg módon, ami ebben az esetben határozott minőségi fejlődét jelentett), és az EGA csatlakozónak kevesebb tű volt.
Ma már szigorú értelemben véve nincs forgalomban VGA kártya, mindegyik legalább SVGA-szabványt támogat. (Igazából itt kezdődött a káosz, mert bár van ezen kívül még vagy fél tucat másik, újabb grafikus szabvány (QVGA, SXGA, miegymás), de összefoglaló néven azokat is hívhatjuk SVGA-nak.)
A GPU pedig a grafikus processzort jelenti. Nem magát a kártyát, hanem rajta a grafikus processzort. Ezért nem szeretem én sem úgy hívni, mert ez talán még pongyolább, mint a "VGA". Ráadásul régebbi grafikus kártyákra nem is helytálló, mert azokban mai értelemben véve nem volt külön processzor.
Ha szakmailag helyesek akarunk lenni, akkor "videokártya", vagy "grafikus kártya". Persze, tudom, ezt hosszabb kimondani, mint egy hárombetűs rövidítést.
A D-sub pedig egy csatlakozó-család, a nevét onnan kapta, hogy nagyon felületesen szemlélve D alakú. Tetszik, amikor egyesek beszólogatnak, hogy "az nem VGA-kábel, hanem D-sub-kábel". Hát... a soros (RS-232) meg a párhuzamos kábel is D-sub, és nagyon morcosak lennének, ha ilyet kapnának VGA helyett. :D
Ráadásul maga az, hogy VGA kábel, a fentebb említett történelmi okok miatt nem is helytelen, hiszen kezdetben tényleg VGA kábel volt...
“ Tetszik, amikor egyesek beszólogatnak, hogy "az nem VGA-kábel, hanem D-sub-kábel". Hát... a soros (RS-232) meg a párhuzamos kábel is D-sub, és nagyon morcosak lennének, ha ilyet kapnának VGA helyett. :D”
Senki nem szólogat be, én inkább így hívom ennyit írtam.
A DVI kábelt, néha HDMi kábelt is VGA kábelnek mondják a hozzá nem értők. Aztán mikor nem megy bele az aljzatba, akkor megy a fejvakarás. Az USB-nek is van több fajtája, mégis mikor valaki USB-ről beszél, akkor az USB-A csatlakozóra gondol, nem mondja utána az-A-t. D-SUB kábel esetében legtöbb embernél a “VGA” kábel jut eszébe, nem pedig a soros vagy párhuzamos port.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!