Melyik a legjobb Cyberpower szünetmentes tápegység?
Mit értesz azon, hogy a legjobb egy erősen low-end kategóriás UPS-nél?
UPS választás szempontjai:
- Terhelés. Meg kell nézni, hogy mi az üzemi terhelés (low-end UPS-ek esetén ne tévesszen meg a VA és a W közti különbség, mindkettőre el kell végezni a méretezést és a szigorúbbat kell figyelembe venni. Pl. van egy ilyen példány 850VA/425W elég érdekes adat). Megnézed mennyit fogyaszt ténylegesen a géped a monitorod meg mindened amit rá akarsz kötni. A gépnél nem azt a számot kell nézni ami a tápegységre van írva Watt mert ez a tápegység maximális teljesítménye, hanem azt amit a géped ténylegesen fogyaszt. Ez egy mai átlagos otthoni gép esetén 250-450W körüli szám lesz /procitól, videókártyától, diszkek számától függően, meg attól függően mennyir ehajtod a gépet, intenzív memória-CPU-GPU igényes játékoknál több, email íráskor lényegesen kevesebb/. A monitorodra rá van írva. Ezeket szépen összeadod egyenként és kapsz egy összes Watt számot (pl. legyen 623W az összeg). Ezt elosztod 0,8-al (low-end UPS-ek esetén legalább 20% tartalék kell) ez 778W ennél kisebb teljesítményű UPS szóba se jöhet. Ha van megadva VA adat is a gépedre, monitorodra akkor azzal ugyanígy jársz el. Ha nincs akkor egy átlagos 0,9-es cos fi-vel számolva (ha az összes cuccod aktív PFC-s akkor 0,95-el is számolhatsz, de tegyük fel, hogy nem azok) akkor a kapott 778W-ot elosztod a cos fi-vel 864VA a legkisebb érték. Így olyan UPS-t kell első körben választani ahol a Wattos (hatásos) teljesítmény nagyobb mint 778W és a VA-ben megadott (látszólagos) teljesítmény nagyobb mint 864VA.
Áthidalási idő:
Teljes terhelésre megadott adatot kell nézni. Azt figyelembe véve, hogy ez új akksi esetén igaz, és a mai kommersz aksik esetén ez 5 év alatt a felére(!) csökkenhet. Tehát eleve elosztod 2-vel a kapott számot. Tehát ha azt írja az UPS-hogy teljes terhelés esetén 1,5 perc /létező típus/ az áthidalási idő akkor bátran azt vedd figyelembe, hogy 45 másodperc lesz az UPS-ed áthidalási ideje. Ez alatt még egy automatikus shutdown sem fog lefutni, még ha össze is kötöd a géped az UPS-el. Tehát ez eleve felejtős (nem is értem, hogy miért gyártanak ilyet, azon kívül, hogy el lehet adni, mert van aki megveszi).
Az áthidalási idő egyrészt fögg a környék elektromos hálózatától. Mennyire gyakoriak az áramszünetek, vagy inkább csak egy-egy GVA/LVA feszültség letörés van. Ha ez utóbbi akkor egy kb. 5 perc új állapotú áthidalási idő elég (ez a vége felé már csak 2,5 perc lesz!). Ha gyakrabban vannak hosszabb feszültség kimaradások akkor olyan UPS kell amit be tudsz kötni a gépbe, és egy automata shutdown-t megcsinál /nem árt ha ez késleltethető, hogy ha dolgozol el tudd menteni amit csinálsz/. Erre rá kell számolni egy 3-4 percet. Tehát ekkor már a 6-8 (szükséges áthidalási idő x 2 még mindig) perc áthidalási idejű UPS a minimum ami kell neked.
Felépítés: Ha nálatok nagyjából rendben van a villamos hálózt (nem a házban a környéken) és nincsenek gyakori feszültség ingadozások akkor teljesen megfelel egy line-interaktív felépítés (off-line-t már szinte sehol nem árulnak, de még az is elég lehet ha jó a hálózat), ha meg nagyon rossz a környéken a villamos hálózat akkor kell a kettős konverzíós UPS (részletesne ld. [link] nem olyan régen valaki meglepően jól rendbe rakta ezt a Wikin, egészen használható lett). Fontos, hogy itt nem a házadban lévő hálózat "jósága" sázmít hanem a környékeden az áramszolgáltatói hálózat. Magyarországon nagy városokban általában jó és az elfogadható határán van; Bp-en általában jó, bár a város széli "falusias" területeken van pár ahol nem annyira. Vidéki területeken különösen kisebb elszórt falvas területeken vannak olyan részek ahol gond szokott lenni oda kell a kettős konverziós gép. (nyilván ez Magyarországra és csak egy nagyon nagy átlag), de nagyon sok faluban is nagyon jó az alaphálózat. Ezt úgy tudod megállapítani, hogy nézed mennyire "villognak" a hagyományos izzós lámpák (LED-es, kompaktfénycsöves, egyéb ilyen furmányosak nem játszanak) pl. érezhető-e, hogy este és éjszaka esetleg hajnalban nagyon más a fényereje, vagy eleve folyamatosan változik a fényereje (ha van multimétered akkor véletlenszerűen rámérsz a feszültségre néhány napon keresztül a legkülönbözőbb időpontokban és megnézed mennyire állandó a fesz.). Ha nagyon változik akkor kettős konverzíós gép kell neked (sajnos, mert azok kb. 2x árnál kezdődnek).
Kb. ennyi. És köszi annak a k*nek aki lepontoz, de akkor kérek részletes indoklást, hogy miben tévedés amit írtam. Előre is köszi.
Köszönöm!
Ha asztali gépem (még) nincs, akkor nem is tudok ilyen tápegységet használni? Vagy van olyan is, amelyiket egyszerűen egy fali aljzatba kell csatlakoztatni?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!