Optikai meghajtó már kihalóban van?
Mondhatjuk. Az új alternatívákkal szembeni gyenge ár/érték aránynak, a több száz megabites netcsomagok villámgyors terjedésének, és a video streaming szolgálatóknak köszönhető elsőssorban.
Az ezredforduló környékén, minkor még egy fostos 2-3 GB körüli vinyó is egy vagyon volt. És olyan lassú netek voltnak, hogy pár száz mega adat is fél napig töltődött le, a CD a 700 MB -jával Isten királynak számított. És a számítógép használók jelentős részének nem volt internete se. A CD volt a fő telepítési és beszerzési forrás.
Ma már egy CD -nyi adatot leszedsz kb. 20 másodperc alatt. Legrosszabb esetben. És ezt kb bárhonnan megteheted.
Vegyük csak az ár/érték arányt. Egy jó minőségű 50 db -os Verbatim DVD 5000 Ft. Egy DVD -re jó esetben 4,4 GB adatot tudsz írni. 50*4,4 GB = 220 GB
Ha két 50 -es tégellyel megveszel, az még mindig csak 440 GB, és már 10 000 Ft -nál jársz. 10 000 Ft -ért meg mit vehetsz? Egy zsír új 1 TB -os vinyót. Amit kedvedre bármikor újraírhatsz.
Szóval igen, a technológia a végnapjait éli, és a Blu-ray se segít rajta, mert azzal sem jársz sokkal jobban, főleg ha beleszámítod az író árát. És attól még ugyan úgy kényelmetlen marad.
Az Optikai Lemez már csak azoknak számít igazán, akik szereik a birtoklás érzését, hogy valami kézzel fogható legyen.
Vagy ha pl. van egy autó rádiód, ami csak CD -t támogat. És a gyári CD-s rádió helyére nagyon nehézkes lenne másik fejegységet szerelni, ami már USB -s, MP3 -as.
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy rétegtermékké vált.
Egy irodai PC-nél még mindig alapfelszereltség az optikai meghajtó. Sőt, a legtöbb felső kategóriás notebook is tartalmaz optikai meghajtót.
Ha valami iratot archiválni kell, akkor nem pendrive-ra fogják menteni, hadd ne ecseteljem, hogy miért. Nem is a külső vinyóra, amibe játszi könnyedséggel bárki belepiszkálhat. A hálózati tárhely sem nyújt teljes biztonságot az adatmanipuláció ellen.
A költséghatékonyságról meg annyit, hogy egy 25 GB-os (valójában 23) blu-ray-t megkapsz 200 forintért. Egy 32-es pendrive-ot 2000-ért. Íróra meg egyszer kell beruházni, és még a gyengébb minőségű is kiszolgál minimum 10 évig. Ha csak dokumentumokat kell archiválni, arra meg sokszor egy DVD vagy CD is elegendő.
"Ha valami iratot archiválni kell, akkor nem pendrive-ra fogják menteni, hadd ne ecseteljem, hogy miért. Nem is a külső vinyóra, amibe játszi könnyedséggel bárki belepiszkálhat. A hálózati tárhely sem nyújt teljes biztonságot az adatmanipuláció ellen."
Igen és nem is lemezre, erre vannak a szalagos tárolók.
De teljesen biztos hogy kifognak kopni a lemezek, ugyan úgy mint a floopy, előtte a szalagos kazetták
A pendrive-ok és a felhő végett szerintem jócskán visszaesett az optikai lemezek népszerűsége. Nem úgy, minta CD-írók idejében. A legtöbb ház se olyan már hogy optikai meghajtót lehessen bele rakni. Új gépekből már évek óta hiányzik.
Én személy szerint szeretek inkább lemezre menteni, archiválni. Mert azt ha felírtam nem lehet piszkálni, törölni. Az "örökre" rajta marad. A régi floppyt is ezért szerettem, volt egy biztonsági pöcök, amivel írásvédetté lehetett tenni. HDD és pendrive-ok esetében nincs. A felhő meg nem 100%-os ha nincs net.
Az is védi a fájlt, de még mindig megkerülhető. Optikai lemezen se programmal ,se vírussal, se véletlen formázással vagy fájl törléssel nem lehet kárt tenni az adatálomlányban. Számomra régen és most az optikai lemezen archivált adat érződik kőbe vésetnek.
Bár két kivétel van: újraírható lemez setén törölhető az adat, valamint a teljesen le nem zárt 'session' formában írt lemez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!