Generáloznátok most az asztali gépeteket, vagy még várnátok vele?
2015-ben összeállított asztali gépem van. Amire használom ( netezés, programozás tanulás, virtualizálás, photoshop, lightroom, régebbi, főleg 2010 körüli/ előtti játékok ) azt még jól bírja. Pár év szerintem még simán van benne, de félek hogy addigra felmennek az alkatrész árak és jóval drágábban tudnám megoldani a generálozást. Ti mit tennétek, cserélnétek alkatrészt most, vagy várnátok míg tényleg elkezdenek öregedni az elemek?
A cserélni szánt alkatrészek a következők:
Alaplap: Asus M5A97 R2.0
CPU: AMD FX-8350
RAM: HyperX Fury DDR3 1866 C10 2x8GB
A chip hiány még mindig tart, szóval az árak most is az egekben vannak. Én várnék vele. (és az ajánlott fogyasztói árt érdemes összehasonlítani a bolti árakkal. majd ha újra megközelíti akkor érdemes váltani)
Ráadásul ez mindig "gombhoz a kabátot" történet, szóval a fejlesztés az (a fenti paraméterek alapján) teljes gépcsere lesz. Most viszont kb még mindig elvannak szállva az árak.
"de félek hogy addigra felmennek az alkatrész árak és jóval drágábban tudnám megoldani a generálozást. "
A videókártyákon kívül minden olcsó most.
Én akkor cserélem/fejlesztem a gépet, ha jön egy jó ajánlat vagy ha már kevés. Ma egy 30 000Ft alatti Ryzen1600 teljesítménye több, mint a duplája a FX-edének egy komolyabb processzor meg... :)
Ha még elég a teljesítménye akkor húzhatod tovább is a cserét, később is lesznek a boltban új cuccok, a neten használt cuccok. Most viszont - ha szerencséd van- még tudsz pénzt kérni a lap+proci+ram trióért, amivel be lehet szállni az új konfigba. Ha már 20-25 körül eladod az egészet nyertél. Ha kihúzod még két évig akkor ezért már nagyjából semmit nem fogsz kapni. Retrőhoz még túl fiatal lesz, napi dolgokhoz túl öreg :)
Ha cserélsz és bevállalsz egy korrektebb, használt B450-es lapot, akkor abba 4 genrációnyi Ryzent tudsz pakolni,lesz bőven lehetőséged a fejlesztésre , főleg ha csak egy 1000-rest veszel. Az 5000-res Ryzenek teteje az kb 8-9-szer nagyobb teljesítményű, mint a te processzorod.
Most még a DDR4 is úgy-ahogy olcsó.
Ha nem csúszik meg a két gyártó, akkor az idén jönnek az új processzorok, amik már DDR5-tel érkeznek és másfél év múlva az lesz az időálló platform, azt fogja mindenki ajánlani - cserébe jó drága lesz.
Ha nem sürgős ráérsz. Ha már úgy érzed határon van a géped, akkor most viszonylag kis pénzért lehet kapni jó AM4-es alapot amivel ki lehet bekkelni 5-6 évet. Sok pénzért meg olyat, amivel többet is :D
Intel irányba most nem túl szerencsés elmenni. A jelenlegi LGA1200-as platform már kifutó, ha nem csúsznak akkor ősszel jön a következő - természetesen teljesen más foglalattal és architektúrával rendelkező - generáció.
A többmagos képességek esetében kissé lemaradásban van az intel, mivel az AMDnél kapsz 16magos procit 32 szállal, míg az intelnél 10/20 a plafon ( a 10600KF meg 6/12).
A Lightroomot nem vágom, de a PS az 2020 végéig nagyon durván egy magot dolgoztat csak, eddig ott az egyszálas teljesítmény dominált. Na most itt jön a csavar, az intel ebben is lemaradt. A 11 generáció procijai valóban erőek 1 szálon és sok esetben utolérik/erősebbek, mint az AMDs konkurensek, de ezt csak brutális fogyasztással tudják hozni. A 10600K gond nélkül beránt 120-130Wattot, míg egy hasonló Ryzen5 csak 80-at ( ha odatekersz nekik tisztességesen 5GHz felé akkor meg 200W felett kér ).
Photoshop esetében egy 5600X 20%-kal erősebb, mint a 10600K és egyben a 10 magos 10900K-t is meglőzi. Ha meg elfogyott az 6/12-es 5600X akkor még mindig van 8/16,12/24 és 16/32-es proci ugyanabba az alaplapba.
oké a procik kicsit drágábbak ( bár a PS-t nézve nem, mert ott az 5600X a jóval drágább intelekkel játszik egy ligában ), de az AMDhez való alaplapok bőven olcsóbbak. 10600K-t nem is tudsz kihajtani akármilyen alaplapban, még az "olcsóbb" ( lol 40+ ezres ) B560 lapok mindegyikében sem tudja kitartani amax turbo órajelet..
Munkára jelenleg nem jobb és nem olcsóbb az intel oldala és az egész aktuális platform egy nagy zsákutca. Ha intelre váltanál akkor várj pár hónapot és jön al Alder-Lake ami vagy baromi jó lesz vagy baromi nagy bukás :D
Ha csak játék lenne azt mondanám 10400F, olcsó, nincs konkurencia ennyiért, de munkánál más a helyzet.
"igénytől függően még szerintem simán van 5-10 év."
Ott van a kérdésben, hogy munkára használná, Amikor csak bohóckodsz a géppel akkor mindegy, de ha dolgoznál és laggol akkor egy idő után az ideg szétbsz tőle. Munkánál a hatékonyság sem elhanyagolandó, hogy egységnyi idő alatt mennyi produktumot állítasz elő vagy épp egy produktumrak mennyi időráfordítás szükséges. A kérdező most is elbütyköl a PS-sel, de egy modern gép az minimum kettő-négyszer gyorsabb PS alatt is, egy sok magot dolgoztató alkalmazásnál meg akár nyolcszor.. ez akkor jön elő nagyon amikor mondjuk egy render az új gépen 25 másodperc, a régin meg 3 perc és neked lenne ebből óránként 10 :D
Vagy mondjuk 40-50-70 percet matekozik a gép azon hogy proxy fileokat csináljon a Premierehez, hogy egyáltalán dolgozni tudsz azokkal a fileokkal amiket az újabb gép natív felbontáson visz :)
Kérdező:
"Ezek szerint nem lenne megbízható az oldal?"
A userbenchmark a felhasználónk mérésein alapul és ahány felhasználó annyi mérés. Nincs egységes keret, metódus, mérési módszer ami követelmény lenne mindenkinél így össze vissza mindenféle eredmények születnek, ami nem minden esetben mérvadó, pontosnak nevezni meg khm...
Összehasonlításnak érdemes a legnagyobb informatikai oldalat tesztjeit figyelni, ahol minden tesztet egységesen és összehasonlíthatóan végeznek, tehát az adott évben készült tesztjeiknek az eredménye összevethetőek egymással. Pl anandtech, vagy épp a felkapott Hardware Unbodex, Gamers Nexus, régebben ilyen volt a TPU de őket mostanság sok kritika éri...
Ezek mind jók, a fő gond, hogy ezek az általános tesztekre mennek rá, egymagot és többmagot megdolgoztató alkalmazások - olyanok amikkel ténylegesen lehet mérni az egyszálas és többszálas teljesítményt és játékok. A PS-t szokták mérni ( a Premieret is), a lightroomot még egy tesztben sem láttam :D
A virtualizációhoz meg gondolom minél több magod van annál jobb, főleg ha sok klienssel használod.
A 10600KF alapjában véve teljesítményben nem rossz, de ha később több magra lenne szükséged akkor ott nagyon nagy korlátokba fogsz ütközni. Ilyen téren nagyon nagy hátrány a felhasználóknak, hogy intel két évente cserélgeti a foglalatokat...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!