Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » 500GB HDD formázása hogyan?

500GB HDD formázása hogyan?

Figyelt kérdés

Üdv! Adott egy 500GB merevlemez, amelyet nem tudok leformázni. Előtte egy win 10 volt rajta ha jól emlékszem. Biztonsági mentésem egyébként volt, csak azért jó lenne ha lenne egy kis tárhelyem.


Amikor külső kötetként próbálom felcsatolni akkor hallom, hogy csatlakozott az eszköz. Aztán ránéztem parancssorban. Sudo fdisk -l semmi, nem látja. Az lsblk viszont látja. Gparted nem látja, de viszont a lemezkezelőben megjelenik. Formázni nem enged, helyreállítani sem enged. Egyébként bemeneti/kimeneti hibát ír. Próbáltam rámenni az e2fsck-val is, de nem engedi. Próbáltam ntfs-3g-vel is, de nem engedi.


Most live rendszerről bootoltattam egy lunuxot. A dd-vel próbálom nullákkal teleíratni. Más ötletem már nincs. Egyébként már vagy egy órája fut a program, de nekem gyanús hogy semmit nem csinál. Ugyanis nem hallom, hogy írna a merevlemezre, a led sem villog.


Ezzel próbáltam:

dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=1M count=1


De szerintem nem írja, habár a prompt jelzi, hogy fut a parancs, de a vinyó meg sem mukkant. Ja ráadásul az is lehet, hogy veracrypt alatt volt a kötet, de már nem emlékszem elég régi csak gondoltam hátha van még esélye. Egyébként nem engedte felmcsatolni sem.. szóval passz. Valaki esetleg tudna valami tanácsot adni?



#Hdd, merevlemez, formázás
2021. máj. 17. 12:59
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
2021. máj. 17. 14:45
 12/27 anonim ***** válasza:

A jobb SSD-kre rá van írva a master jelszó. Úgy hívják: PSID

[link]

Win alatt HDSentinel-ben is ellenőrizhető:

[link]

2021. máj. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:

Valaki esetleg lépésről lépésre le tudná írni, hogy hogyan juthatnék be a rendszerbe? Igazából nekem az is jó ha az elején beenged, wdcw-vel, aztán a biosban már enged jelszót módosítani.


Ha onnan nem enged be, mert egyébként próbáltam és nem engedte akkor valaki leírná a lépéseket, parancsokat terminálban?


A 9-es válaszoló parancsait próbáltam, de valami szerintem nem jó mert ezt kaptam:


[link]

2021. máj. 17. 15:02
 14/27 anonim ***** válasza:
Ha nem tudod a jelszót és nincs rajta PSID akkor mehet a kukába..
2021. máj. 17. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

Oké, látjuk, hogy jelszó van rajta, ez már bizonyos.

Azt is elmondtad, hogy Western Digital a gyártója, remek.


Ez esetben, a #5-ös hozzászólásom első linkjén található lista szerint a jelszó (amit be kell helyettesíteni a biztonsági beállítást feloldó parancs PASS helyére): WDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWD

vagyis a parancs (rendszergazdaként kell kiadnod, vagy sudo-zva):

hdparm --user-master m --security-disable WDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWD /dev/sdb



Viszont a visszaadott

"The running kernel lacks CONFIG_IDE_TASK_IOCTL support for this device."

hibaüzenet értelmében valami gebasz van.


Itt:

[link]

arra gyanakodnak, hogy az okozhatja a problémát, hogy a külső meghajtóként felcsatolt meghajtóhoz használt USB-vezérlőprogramban hiányzik ez az IOCTL névre hallgató, de szükséges tulajdonság.


Megoldás erre az lehet, hogy belső meghajtóként kellene használni ezt az inkriminált 500 GB-os Western Digital merevlemezt, és úgy megpróbálni a jelszó kiütését a live Linux Mint rendszeren keresztül.

2021. máj. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Próbáltam úgy, bedugtam a sata-ba.


hdparm --user-master m --security-disable WDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWDCWD /dev/sdb


Erre le is futott valami.

Ez itt:

[link]

2021. máj. 17. 15:46
 17/27 A kérdező kommentje:
Á nem tényleg nem a sata-ban volt. Úgy akartam csak úgy nem enged live futni. Hiába első helyen van az usb a bios-ban csak nem a pendrive-rol bootol.
2021. máj. 17. 15:58
 18/27 A kérdező kommentje:
Pedig úgy lehet tényleg jó lenne, de ez meg egyből nyomja nekem a jelszavakat...
2021. máj. 17. 16:00
 19/27 anonim ***** válasza:

#16: Aha...

Utánanézve a

"sg_io bad/missing sense data sb"

kezdetű hibaüzenetnek, olyasmit találni, hogy a meghajtó (mivel SATA portra raktad: biztos, hogy a /dev/sdb az inkriminált lemez? nehogy másikat piszkálj!) valami "fagyott" állapota esetén mondhat ilyesmit.


Hogy "fagyott" állapotban van-e azt az előbb már említett (rendszergazdaként kiadandó):

hdparm -I /dev/sdb

parancs kimenetének végén a Security résznél tekinthető meg - ha csak arra vagy kíváncsi, akkor rászűrhetsz:

hdparm -I /dev/sdb | grep "^Security" -A 8

ha "frozen" szerepel a "not frozen" helyett, akkor "fagyott" állapotban van.


Ha "fagyott" állapotban van, akkor ezen leírás szerint:

[link]

szívás - azt csak a BIOS-ból lehet feloldani, vagy másik gépből.


Más leírások azt írják, hogy szimplán indítsd újra/függeszd fel majd ébreszd fel a gépet és - csoda! - kienged. ;/

2021. máj. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

Köszi, de nekem not frozen van. Korábban már ezt küldtem képben. Igazából úgy nem tudok bootolni pendrive-rol hogy a merevlemez a sata-ban van. A grub-ot sem tudom behozni. Hiába van eslő helyre rakva a biosban is, hogy pendrive-rol bootoljon lehetetlen. Kizárólag úgy bootol fel, ha usb-kent csatlakoztazom akkor live pendrive bemegy, de úgy meg nem tudom kiütni a jelszót.


Gondoltam kicseszek vele és bemegyek mint-el aztán utána meg csatlakoztatom a vinyot a sata-ba. Teljes mértékben láthatatlan, csak a külső usb-rol latja a dev/sdb -ben. Ott is csak az lsblk, de sudo fdisk -l már semmi, gparted semmit nem lát.


Mindegy ezt hagyom inkább. Csak az idegesít, hogy miért nem fogadja el a jelszót, amikor direkt még régen felírtam. Na mindegy.

2021. máj. 17. 16:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!