Így lehet bővíteni egy RAID tárolót?
Van egy két slot-os külső rack-em amiben 2db 8TB-os vinyó van, RAID 1-ben használva a redundancia miatt. Emiatt ugye "csak" 8TB hely érhető el, ami lassan kezd elfogyni, így a bővítés útjára kell lépnem.
Arra gondoltam, hogy vennék egy 4 slot-os külső házat és egyelőre vennék egy harmadik 8TB-os vinyót, ezzel így RAID 5-ben használva őket, a tárhelyem pedig megduplázódna, ha jól tudom.
Elméletileg így is maradna az egy vinyó halálára vonatkozó adatbiztonság (remélem kettő, neadjisten három nem száll el egyszerre), viszont sokkal több tárhelyem lenne, illetve később bővíthetném még egy 8TB-os vinyóval, ha az anyagiak és az igények is úgy hozzák.
Kérdésem, hogy ez a gyakorlatban hogy működne? Csak simán betolom a 2 teli vinyót amiket eddig RAID 1-ben használtam, berakom melléjük az új üres vinyót, beállítom a rack házon, hogy RAID 5 módban szeretném használni és onnantól ő már be tudja szinkronizálni? Magyarul arra irányul a kérdésem (bocsánat, ha furán fogalmazok, de nem értek hozzá), hogy könnyen bővíthető-e egy ilyen setup, ha új rack házba költözik?
A rack márkájánál is maradnék (Raidsonic Icy Box), csak nem a 2, hanem a 4 slot-os verziót választanám.
Szinte biztos, hogy nem, szerintem nincs olyan NAS, ami egy RAID1-es tömböt RAID5-re kiterjeszt, azt újra fogja inicializálni, minden adat kuka, ami a diszkeken volt.
Linuxon van rá megoldás (mdraid esetén), de szerintem NAS-on ez nem fog működni: szétbontod a RAID1 tömböt, a kivett vinyót és az újat összerakod egy olyan RAID5-be, ahonnan hiányzik egy diszk, erre a RAID5-re átmásolod a kivett diszk tartalmát, majd berakod a RAID5-ös tömbbe. Nálad két dolog lehet a bökkenő ezzel:
1. ha kiveszed az egyik diszket és egy külső USB-n megnézed, nem biztos, hogy látni fogod a fájlrendszert rajta, ki tudja, hogy az icybox mit használ. De éppen lehet szerencséd.
2. két diszkkel RAID5-öt nem fog a rendszere létrehozni, mert nem mondhatod meg neki, hogy az majd később kerül oda..
Köszi a választ! Van egy pár félreértés.
- Ez nem NAS, sima külső merevlemez ház, bár ez az infó valószínűleg irreleváns.
- MacOS-ről használom a külső vinyót, így nem hiszem, hogy túl sok mókolást engedne meg magának a Raidsonic, mert elég érzékeny ez az oprendszer a fájlrendszerekre (van amit csak olvas, van amit nem is lát), szóval én bízom benne, hogy a RAID tömbön belül is ugyanazt az AFPS fájlrendszert használja.
- Az "átpakolgatós" megoldást értem, viszont az 100%, hogy 2 vinyóval nem fog RAID 5-ben működni, ahhoz minimum 3 vinyó kell.
Természetesen ment a zöld kéz, köszi az ötletelést.
Hmm... és a mostani RAID1 az hol lett megcsinálva? A macOS Disk Utility-ben, vagy van a Raidsonic-nak valami külön szoftvere?
Ezt azért kérdezem, mert a macOS RAID5-öt nem is tud (raid0, raid1 és jbod, ennyi).
És még valami: de, 2 vinyóval is össze lehet rakni a RAID5-öt, csak az egy eleve "degraded" mód, ami működik, csak úgy kezded, mintha egy három diszkes RAID5-ből egy már kiesett volna (ettől még az adatok megvannak). A kérdés az, hogy ezt az általad használt szoftver képes-e kezelni.
Semmilyen szoftver, driver, kutyafüle nem volt használva soha. Bepakoltam a két vinyót a külső házba, van rajta nyomógomb amivel kiválasztottam, hogy a RAID 1-es üzemmód menjen (nincs rajta RAID 5, csak RAID 0 meg 1, illetve JBOD). Bedugtam az USB-t a gépbe, az észlelte a kötetet, kérte a formázást, mert általa ismeretlen fájlrendszerben voltak a vinyók (vadi új HDD-k), leformáztam és kész. Semmit nem kellett beállítani az ég világon.
Őt használom egyébként:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!