Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ssd élettartama hosszú?

Ssd élettartama hosszú?

Figyelt kérdés
Vennék egy gépet. Szeretnék bele ssd-t és azon lenne a rendszer meg a gta 5. Mennyi az élettartama ha csak gta-ra meg rendszerre használom? A GTA kb napi nagyon max 6-7 óra. De olyan 4 kb
2020. máj. 20. 13:38
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Akkor tegyük tisztába a dolgokat...

1. tény: 100%-ig hiteles információt senki nem fog tudni mondani, hiszen a szilárdtest-meghajtók meglehetősen új technológián alapulnak, és elég gyorsan fejlődnek. Igaz, a flash-technológia már több évtizedes, de az MLC, TLC, stb. technikák tényleg nagyon újak. Majd egy 20 év múlva meg tudjuk mondani, hogy mennyire voltak megbízhatók a mai SSD-k. ;)

2. tény: a flash-tároló amortizálódik íráskor. Ez az oka, hogy a gyakran változó adatokat még mindig HDD-re teszik. A TBW meg igen, létezik, de csak egy hozzávetőleges érték. Ha te egyetlen szektort írnál felül naponta ezerszer, az naponta kevesebb, mint fél megabájt adatírást jelentene, mégis belátható időn belül tönkretenné azt a szektort. Szóval nem csak az össz-értéket kell nézni, hanem azt is, hogy melyik szektor mennyire van leterhelve. Ez függ a fájlrendszertől, meg oprendszertől is, de pl. a lapozófájlt eléggé ellenjavallt SSD-re tenni.

3. tény: a merevlemezek adattároló felülete megbízhatóbb. Az ugyanis egy fizikai kontaktus nélkül mágnesezhető korong, amit gyakorlatilag végtelenszer újra lehet mágnesezni. Itt nincs olyan, hogy "elfárad" egy-egy bit. A hibák döntő többsége anyaghibából (silány minőség), hibás olvasófejből, vagy az elektronika meghibásodásából ered.

4. tény: átlagos használat mellett egy SSD-t - kevés kivételtől eltekintve - hamarabb fognak elavulás miatt kicserélni, mint hogy bármi baja lenne.


Ami pedig a saját munkahelyi tapasztalatokat illeti: egyrészt arányaiban gyakrabban találkoztam meghibásodott SSD-vel, mint HDD-vel. Másrészt pedig: akár SSD, akár HDD, számottevően több hibásodott meg az alacsonyabb minőségi kategóriákból.

2020. máj. 20. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Édes istenem... Ez a tech.... életében nem látott számítógépet. Egy kérdésnél már elmagyaráztam valakinek.

A cache gyorsítótár. Nem permanens tároló. És köze sincs ahhoz, hogy mi hol van tárolva rajta. A hdd-ken is van cache. Azért kell dram-ból csinálniuk, mert csúnya dolog lenne, hogy a cache lassabb mint maga az írás.

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__..

Remélem ez nem te vagy.

De akkor most leírom rendesen, mi egy háttértárolónál a cache feladata.

Ha írni akarunk a meghajtóra (lehet az hdd vagy ssd is), akkor az os küld egy kérést a meghajtónak, hogy kérem erről a címről az adatokat.

Ez a kérés a prociból indul (egy cpu IO utasításból), és a sebességét elsősorban a sata kábel sebessége határozza meg. Ez sata3 esetén 6gbps azaz 875 MB/s. Ha sok adatot kell írni, ez bajos lehet, mert egy HDD mennyit tud írni? Hát általában 80-120 MB/s sebességet. Ez a nyolcada a kérések maximális sebességének (persze általában nem jön ilyen sebességgel adat, mert nincs más hasonló sebességű tároló. Esetleg ha a RAM-ból akarunk HDD-re írni, akkor talán). Nos létrejön egy kis torlódás a merevlemez oldalán, ami így ideiglenesen, amíg szabad lesz, eltárolja egy cache-be amit kapott, amíg van rá helye. Amint egy pillanatra lélegzethez jut, a cacheből is felírja a lemezre a dolgot, amit utána a cacheből ki is szed.

Nézzük ugyanezt SSD-n: itt is van teljesítmény okokból cache. Ennek az az oka, hogy gyorsabb ha picit félreteszi az ssd, mintha a processzortól kéne újra kérnie. Az SSD általában 500-600 MB/s-mal tud írni. Hacsak nem írsz egyhuzamban 60 gigát az ssd-re, akkor a cache folyamatosan kiürül, mert kb azonnal fel is írja KONSTANS idő alatt a tranzisztorrendszerbe amit kell.

A cache meg azért RAM alapú, mert különben lassabb lenne a tároló írási sebességénél, és akkor ló....ra nem jó.

HDD-nél azért van több haszna, mert ott a fej nem konstans időben ér megfelelő helyre, hanem kb. 0-10 ms alatt, és a lemez is több ms alatt pörög át a fej alatt.

Az idétlen "tech-tipnek" csúfolt marha, akin az összes informatikus röhögne a szakmai oldalakon (csak röhögne, de nem tudunk, mert beetetnek sok tudatlant) kitalált egy térképet. Nos a fájlrendszer valóban tárolja hogy mi hol van. Ezt azonban nem külön chip-en tárolja, főleg nem azonnal felejtő ram-on. Erre van a tároló elején egy partíciós táblának nevezett "szörnyeteg", például teljes lemezformázásnál ennek a típúsát kérdezi meg a windows (GPT vagy MBR). Ezt a területet nem is tudod felhasználni a lemezen, azt a pár tucat megabájtot levonja a használható területből.

Ha régi fajta grafikus töredezettségmentesítőt futtatsz hdd-n, ott általában külön színnel jelölik is.


Szóval ha még egy dram-cache videót meglátok, amin a nagy magyarország térkép van, akkor kiugrom egy ablakon, és akkor még hülyébbek fognak csak válaszolni marhaságokkal ezen az oldalon is...

Néha én is elgondolkozok, minek pazarolok időt erre.

2020. máj. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Azt a kérdést nem én írtam ki.

A cache fogalmával tisztában vagyok, meg a partíciós sémákkal, táblákkal is. Csupán kíváncsi voltam, hogy van-e értelme annak, amit a videóban magyaráznak. Ezek szerint nincs és hidd el ez esetben nem pocsékoltad az időd, hiszen ez által lettem én is okosabb és nem fogok többé olyan hülyeséget mondani, mint előtte.


Nagyon szépen köszönöm, hogy felvilágosítottál ez ügyben és külön köszönet, hogy ezt normális szavakkal tetted.

2020. máj. 20. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

Szívesen segítek :)

Hát igen, a linus tech tips és a hozzá tartozó csatornák már pár emberben tudatosítottak hibás dolgokat :\

És nagy a nézettségük, és nincs szabályzat rá, ami miatt töröltetni lehetne a rossz videókat

2020. máj. 20. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!