Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » SSD-ének vagy HDD-nek jobb az...

SSD-ének vagy HDD-nek jobb az élettartalma hosszú távon?

Figyelt kérdés

Tudom az SSD drágább de az most nem fontos csak kérdezem. Melyik képes tovább tártani az adatokat, külső SSD külső HDD?


Azt mondták a FIX TV-ben, hogy az SSD jobb mint egy HDD mert gyorsabb, az SSD hamarosan adattárolásra is lefogja váltani a HDD.


Én szerintem HDD sokkol jobb adattárolásra.


Belső SSD lehet kibír 5 évet és egy belső HDD 8 évet, egy külső SSD kibír 10 évet és egy külső HDD 20 évet.


SSD nagyon drága is és szerintem kevesebb az élettartama mint egy HDD-nek. Remélem mindig is lehet majd kapni HDD-t. Szerintem így nem éri meg ki adni egy külső 1TB SSD-ért 120 ezer forintot. Abból a pénzből már veszek egy számítógépet.



2017. okt. 30. 16:14
1 2
 1/11 Takysoft ***** válasza:
100%

HDD-ből a külső verziók nem élnek sokáig. Legtöbben nem tudják, hogy egy HDD-t működés közben mozgatni tilos. Amíg nincs lecsatolva, ne mozgasd, főleg ne ejtsd le. Mechanikus.


Egy SSD-nek ilyen gondja nincs.


Meg hát márkától és típustól is függ a dolog. HDD-ből én a Western Digital Red szériáját szoktam javasolni. NAS-ba tervezett cuccok, hosszú életűek nagyon.

(Green-t érdemes kerülni, mert vacak széria, a Blue meg folyton 7200-őn pörög, akkor is, ha nem kéne neki.... a Red intelliPower-es megoldása pont az arany középút)


SSD-ből a Samsung cuccaival (minimum 850-es széria) vannak jó tapasztalatok.



Hogy melyik él tovább? Hát a régi SSD-t controller-chipjeivel voltak gondok, szerettek szétmenni.

De a Wear Leveling technológia miatt a korszerű SSD-k papíron elmehetnek akár 10-20 évig is.


De ez inkább csak ilyen educated guess.

Minden esetre a gyártói ajánlások szerint (minden gyártó egyetért ebben) egy SSD-nek nagyobb a várható élettartama.


De mivel a koszerű SSD-t csak 3-4 éve vannak piacon, így a gyártói teszteken kívül tapasztalati adatokkal nem tudok szolgálni.


Na persze egy 4 terás Samsung SSD fél millió forint... szóval inkább csak 250-500 giga körül érdemes agyalni rajta.


Asztali gépbe 250-est ajánlok. Meg mellé egy WD Red-et. Arra mehetnek a filmek/játékok.


Laptopba 500-ast, és azzal el lehet lenni.



Külső meghajtónak pedig... amit hurcolászol... felejtsd el a vinyókat. Biztos recept az adatvesztése.

(minjárt felbukkan majd 20 ember, akinek évek óta semmi baja vele... de nekem kellett vagy másik 20 haverom külső vinyójáról adatmenteni... szóval hidd el, felejtős.)


Külső hurcolós cuccnak is SSD-t javaslok. Vagy ha drága... akkor pendrive-ot :)

ilyen 128-as méretig egész korrekt áron mennek.

2017. okt. 30. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
# 1 Én nem szoktam hordozni magammal a külső HDD-t már csak 2x volt. Rászoktam másolni a filmeket 2db külsőre, és leválasztom vagy gép kikapcsolása után húzom le a gépről, és berakom a dobozába és be a szekrénybe.
2017. okt. 30. 17:08
 3/11 A kérdező kommentje:
Én így használom a külső merevlemezeket (nagyon vigyázok rájuk, és ritkán mennek csak ha másolok rájuk) akkor ki bírnak 20-30 évet?
2017. okt. 30. 20:26
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.
2017. nov. 10. 18:40
 5/11 Takysoft ***** válasza:

20-30 évet? egy mechanikus eszköz? Az kb lehetetlen.


Vinyóval 5-10 évre tervezz max.

2017. nov. 24. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Adatmentőcég ezt mondta a tévében, hallgasd végig: [link]
2017. nov. 24. 15:27
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszi.
2017. nov. 29. 14:14
 8/11 Takysoft ***** válasza:

Szerintem kérdezz megy egy átlagos számtechboltost. A vinyókkal van a legtöbb garis probléma.

Meg a nyomtatókkal :D

2017. dec. 1. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Erről mi a véleményed? [link]
2017. dec. 11. 11:34
 10/11 Takysoft ***** válasza:
100%

Belenéztem ott, ahol megadtad a linket. A srác pár szót szól az SSD-kről, majd a végén közli, hogy "nagyon nem értek hozzá"


Legalább őszinte, ez ilyen díjazom.


Az SSD amúgy egy olyan adattároló, ami olyasmi alapokon épül fel, mint egy pendrive. Szóval nem mechanikus, hanem elektronikus.


2 féle probléma lehet vele. A régi SSD-k vezérlőegységei szerettek elfüstölni. De ilyeneket már 4-5 éve nem gyártanak. Ma boltban kapható SSD-kkel nem szokott gond lenni.


Amit a srác említ... nem a ki-be kapcsolások, hanem a különböző sektorok írási struktúrája van limitálva.

Egy bizonyos szektort csak X alkalommal lehet írni, utána sajnos már nem. Ez az X nagyjából 15 ezer körül van tudtommal.

Olvasni korlátlanul lehet, az nem okoz neki gondot.


Hogy az SSD szépen egyenletesen öregedjen el, arra ügyel a Wear Leveling technológia.

A lényege, hogy olyan adatot, amihez nem nagyon nyúltál jó ideje olyan helyre tesz, amit már sokszor írtál.

Pl olyan szektorra, ami meg lett írva 8 ezerszer, rátesz egy windows rendszerfájlt, és akkor az a szektor békén lesz hagyva egy ideig (olvasás nem lényeges ebből a szempontból, mint mondtam)


Ahhoz, hogy a Wear Leveling jól működjön üres helyre van szükség. Azt szokták mondani, nem árt, ha az SSD 3-5%-át szabadon hagyod (akár be se partícionálod... ezt e trükköt alkalmazza pl a Samsung Magician program is a Samsung SSD-knél. Pár giga tárhelyet levesz a partícióból)


Bár alapból is van az SSD-knek olyan része, ami erre fenntartanak, ez nem túl nagy. (ezért is jellemző, hogy a 256 helyett 240-es, 128 helyett 120-as SSD-ket lehet kapni)


Átlagos irodai/otthoni felhasználás mellett (vagyik neked) egy SSD várható élettartama kb 15 év.

(A SMART adatoknál pedig tudod követni, hogy kb hány %-os az elöregedés)


Na most... egy vinyó élettartama ennél sokkal nagyobb szórásban mozog, de jellemzően nem éri el a 15 évet napi 8 órás használat mellett.

Szóval hivatalosan egy SSD elvileg tartósabb.

De... persze senki se látott még 15 éves SSD-t :D

A gyártói ajánlás szép dolog, de kalkulációkból jön, nem valós statisztikákból.


Minden esetre gyors, hatékony, és kevesebbet eszik.

Sajnos drága.

De majd lesz olcsóbb. Idővel...

2017. dec. 14. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!