Lehet 2 db Hangkártya egyszerre egy PC-ben?
Szeretnék összerakni egy gépet. Zenehallgatásra, zeneszerkesztésre és hangfelvételekre specializálódva.
Mindenképpen két hangkártyára lenne szükségem, két belső hangkártyára.
Az egyik egy 6 vagy 8 magos DSP chipes hangkártya (hangprocesszor) lenne. Ez lenne a stúdiómunkára. Az ilyen hangkártyákkal nem jó zenét hallgatni, mert túl steril a hangzásuk.
A másik hangkártya lenne az ami a minőségi zenehallgatásra kellene. (pl egy Creative Soundblaster...akármilyen).
Viszont úgy tudom, hogy egyszerre csak egy (alapértelmezett) hangkártyát tud kezelni a Windows.
Ugyanakkor 3 hangkártyát látna a rendszer hiszen ott van még az alaplapi hangkártya is. :) Amit totál leszeretnék tiltani.
Hogyan csináljam azt, hogy ne legyen kavarodás a dologból?
Elképzelés:
Dsp chipes stúdió hangkártya --> ezen keresztül működne a zeneszerkesztés, lenne rákötve dobsampler és szintetizátor + erősítő + stúdió monitorhangfal pár.
Normál hangkártya --> Ezzel "csak" filmet nézek és zenét hallgatok ehhez is erősítő lenne kötve és 3 utas hangfal pár.
Te mégis mi a halálról beszélsz??! Ha nem értesz a számítógépes zeneszerkesztéshez, akkor mi a bánatért válaszolsz a kérdésre? Minek hozod fel a youtube-ot? Mi köze van ahhoz?
Itt két külön dologról lenne szó, két eltérő felhasználásról. Az egyik részével zenét szerkesztesz. A stúdió hangkártyák, azok lineárisak, a hangzásuk lapos és steril. Ezek produkciókra vannak, nem visszaadásra.
Zenehallgatásra és filmezésre kellene egy másik "normál" hangkártya.
Ezek meg is lesznek. Itt a főkérdés az az lenne, hogy a Windows tudja-e külön külön kezelni a hangkártyákat? Ha pl. zenét szerkesztek, akkor ne a normál hangkártyáról üzemeljen, hanem a stúdió hangkártyáról és fordítva.
"Ne idegelj már, hogy nem tudsz egy ekvalizert lökni az elképzelt N magos DSP (wtf) kártyán a legendásan steril hangú youtubera b+..."
Ha azt sem tudod, hogy mi az a DSP akkor minek írsz butaságokat?
Hiába ekvalizálja meg a nyers rögzített hanganyagot, az nem biztos, hogy a visszaadáskor is ugyanúgy fog szólni.
A DSP chipes hangprocesszorok lényege, az alacsony latency + a CPU-ról leveszi a terhelést. Valamint sokkal jobb a jelátvitel hangrögzítéskor. Ez különösen nagy felbontású hangoknál fontos. Pont olyan mint egy brutál VGA egy gamer gépbe.
Ilyen kártyákon totál szar filmet nézni például. Ilyenekre hangszereket, mikrofonokat kötnek.
Kérdező!
Olyan hangkártyát vegyél ami támogatja az ASIO-t. A zeneszerkesztő szoftveren beállítod azt, hogy a stúdió hangkártyáról üzemeljen.
A Windows-on és még esetleg a médialejátszó progin pedig a sima hangkártyát állítod be.
Amire figyelj, ha belső hangkártyákat szeretnél. Ne használj VGA-t, vagy max passzív hűtésest. Az aktív hűtéses VGA-k nagyon zajosak egy dsp-s kártyának, zavarhatja a rezonancia. Én külső hangkártyákban gondolkodnék, ugyanis azok nem veszik át, a gépház belsejében lévő rezgéseket. Ha nem szeretnél a gépen játszani, és mindenképpen belső hangkártyákat szeretnél használni (ennek is megvan az előnye. Belső hangkártyáknak jobb a jelátvitele és feldolgozása), akkor viszont a dedikált videokártyáról mondjál le. Helyette marad grafikus gyorsítóval ellátott CPU.
Itt a kedves Kérdező lényegében egy 2in1 PC-t szeretne építeni. Egyszerre legyen music-workstation (zenei munkaállomás) + egy hangforrás egy hifi rendszerhez.
Nekem volt olyan hip-hop beatmaker ismerősöm, akinek a gépében 4 db hangkártya volt. Ja bocsi 5 db, ha beleszámoljuk az alaplapi sound card-ot is. Ahány DJ és Music Editor szoftvere volt, annyi hangkártyát használt, gyakorlatilag konkrétan mindegyik progihoz másikat használt.
A zeneszerkesztő szoftverek (FL Studio, Propellerhead Reason, Cubas Lee... stb.) beállításaiban simán lehet külön-külön beállítani, hogy melyik hangkártya legyen használatban. Van a Taktor nevű progi, ami lehetővé teszi, a különféle hangkártyák közötti váltásokat.
A VLC mediaplayer-ben is ki lehet választani a hangkártyát, ahogyan a Windows 10-ben is, hogy melyik legyen az alapértelmezett hangkártya. (Itt beállíthatod mondjuk zenehallgatásra és filmezésre, a SoundBlaster-t.)
Szóval nyugi, nem kell aggódni. Működik ez.
A felettem író kolléga említette, hogy ne használj dedikált vga-t, mert annak az aktív hűtése által keltett rezgés, zavarhatja a dsp kártyát, zajos lehet a felvétel. Ez így van. Ugyanakkor tápegységből is olyat válassz aminek halkabb a ventilátora. Nem kell zenei munkagéphez brutál erős tápegység. Ide inkább zavarszűrő kell, tápszűrő külön. Szóval ja marad a grafikai maggal rendelkező proci. ESETLEG van még egy olyan alternatíva, hogy dedikált vga-ból valami gynegébbet vásárolsz, amin PASSZÍV hűtés van. Így még azért rendben van a dolog. Proci és gépház hűtésére is valami halk ventit használj (pl: Noctua). Ja és SSD háttértárat használj, a sima HDD-ben is van mozgó alkatrész, méghozzá egy kis mágneses lemez forog benne, ez szintén bocsát ki minimális elektromágneses rezgést (hangja is van valamennyi), egy belső PCI-e dsp-s hangprocesszornak ez nem tenne jót.
A külső hangkártya azért jó, mert nem a gépházban van, és a burkolata védi a hangkari chipjeit a rezonanciáktól. Ugyanakkor azt el kell ismerni, hogy a belső hangkarik latency-je jócskán alacsonyabb, mint a külsőké, valamint gyorsabb a jelfeldolgozás, jeltovábbítás is + nincsen kábeltenger, hiszen a gépházon belül van, vagyis kényelmesebb/helytakarékosabb + nem kel drága ezüst tartalmú kábelekre költeni, mint a külső hangkariknál. Ezáltal olcsóbb. Viszont a gépházat belülről hangszigetelni, az a hőmérséklet szempontjából öngyilkosság, nem lenne megfelelő a hűtése a PC-nek.
Komolyan el kell magyarázni, hogy nem kell külön hangkártya zenehallgatásra meg filmnézésre? Jó, nem lesz 5.1, de az egy pc köré inkább előny, ember. Ha nem játszol vele (pozícionált hangot használva), nem kell másik hangkártya. A lehallgató cuccok közti váltás fillérekből megoldható (elméletileg vihet be minőségromlást, a valóságban a szobád úgy kong, hogy stúdiómonitort venni bele kodobott pénz, míg nem csillapítod).
DSP-nél a legritkább esetben kerül szóba magszám. Ez csak az UAD-ok marketingblablája, csak arra utal, hol állnak egy generáción belül egymáshoz képest. Csillapítatlan helyiségbe egy ilyen kártya is pénzkidobás.
Ekvalizerrel pedig még mindig jobban fog szólni egy monitorpár egy UAD-on, mint a gyárilag ugyanolyanra beállított kommersz hangcucc az akármilyen hangkártyán. És akkor kapcsolgatni se kell.
Zeneszerkesztéshez nem kell DSP-s stúdió, egy mai procin egész jól elvagy, ha nem direkt a legzabásabb pluginjeidet választod. Persze a egy rahedli Diva van a projektben, akkor mindegy mekkora DSP feszít mellette.
Outboard cuccok se kellenek, hacsak nem valóban olyan kövér analógok, hogy megéri a macerát meg a tárhelyet a használatuk. Apropó tárhely: amikor freeze-elsz egy Diva sávot, akkor ugyanaz a felállás, mint egy jó tényleges Moog sávnál, csak hamarabb megtörténik a "felvétel". De amatőrben még mindig nem kell semmi analóg vas, nem erről szól.
Kihagytam: "túl steril hangzás"
Ilyesmi egyáltalán nem létezik, felejtsd el! Jó szobában jó monitoron persze, hogy másabb zenét hallgatni, de az még mindig csak iszonyú transzparens, de nem steril. Közbeszédben elmegy a szóhasználat, stúdióban a dry sávod tényleg hirtelen ilyennel tűnik, és üvölt minden apró bibi, miközben az uncsi valóság szól, de egy masterelt "bóti" zene nagyszerűen szól rajta. Amikor még tolnád rá a mélyet akkor az van, hogy nem áll rá a füled a szakmára. De zenészként nem kell hangmérnök legyél. Rengeteg időt elvesz éveken át, mire valamennyire jó leszel benne. Ez kb a youtubera elegendő szint. Azért hozom szóba, mert mindenki ott fog megtalálni. Ha dolgozni is akarsz, akkor nem megkerülhető. Ehhez egy 30-50e körüli kis Focusrite hangkártya kell, a többit erős procira, tápra, jó házra, ramra, ssd-re, hdd-re fordítanám. Ez a "lakodalmas szintiről felvételt készítünk és max kiírjuk cédére" teljesen reménytelen üzleti modell egy olyan két évtizede.
"Komolyan el kell magyarázni, hogy nem kell külön hangkártya zenehallgatásra meg filmnézésre? Jó, nem lesz 5.1, de az egy pc köré inkább előny, ember. Ha nem játszol vele (pozícionált hangot használva), nem kell másik hangkártya. A lehallgató cuccok közti váltás fillérekből megoldható (elméletileg vihet be minőségromlást, a valóságban a szobád úgy kong, hogy stúdiómonitort venni bele kodobott pénz, míg nem csillapítod).
DSP-nél a legritkább esetben kerül szóba magszám. Ez csak az UAD-ok marketingblablája, csak arra utal, hol állnak egy generáción belül egymáshoz képest. Csillapítatlan helyiségbe egy ilyen kártya is pénzkidobás.
Ekvalizerrel pedig még mindig jobban fog szólni egy monitorpár egy UAD-on, mint a gyárilag ugyanolyanra beállított kommersz hangcucc az akármilyen hangkártyán. És akkor kapcsolgatni se kell."
Akkora hülyeségeket beszélsz fiam! Attól, hogy te igénytelen minőségben hallgatsz zenét, az szimplán a te hülyeséged.
DSP-s kártyát te ekvalizálhatsz akárhogyan, az ugyanúgy sterilen fog szólni. A monitorhangfal lényege, a felvétel lehallgatása. Az nem általános zenehallgatásra van, édesöcsém. Az igaz, hogy mindegy, hogy hány magos egy dsp hangproci. Szerintem is fölösleges a 8 mag. De azt nem tudhatod, hogy mikkel dolgozik a Kérdező pontosan. Az, hogy a Te igényeid mik lennének, az nem irányadó semmire sem. Főleg, hogy félig hülyeség amiket leírtál.
Minőségi audiofil zenehallgatásra, nem stúdió audiointerfész kell, amit ekvalizálgatsz. Ha már ekvalizálni kell egy hangforrást, az már nem az eredeti-t hallgatod. A high-end hifiben sincsen a láncban EQ, és a lineáris hangzás sem jöhet szóba, mert az egy zenénél, akár veszteségmentes formátumnál is, rontja az akusztikai hűséget. Ezért sem hallgatunk stúdió eszközökön zenét, stúdiózásra használt monitorokon sem. Ezek különböző eszközök, különböző feladatra. A produkálás és a visszaadás más-más technikát használ. Lada Niva-val is lehet versenyezni, de azért ugye jobb arra egy Mustang? Mustangot is meg lehet pakolni cementes zsákokkal, de akkor már inkább a Niva-t nem?
Itt el kell különíteni két dolgot a kérdező esetében. Zenei munka.... és zenehallgatás/filmezés. Tudom én azt, hogy sok PC zenész, stúdióhangkártyán zenél, aztán az alaplapi hangkártyán filmezik, zenét hallgat.
És ha a kérdező 5.1-ben akar filmezni? Az az ő dolga. Ahhoz pedig miért ne használhatna egy dedikált hangkártyát pl: egy Asus Xonar-t? Minőségibb mint alaplapi hangkarit használni, és a hangzások sem lesznek sterilek mint egy dsp-s cuccon. Tiszta sor. Ráadásul sok zenész (aki egyben igényes zenehallgató IS) így csinálja amúgy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!