Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hálózat kiépítése két épület...

Hálózat kiépítése két épület között?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Emelt szintű szakmai informatika érettségire készülök, szóbelire. Egyik tételem alcíme az, hogy két épület közötti hálózati kapcsolat megvalósítása. Idézem: "vezetékesen optikai kábellel, lengőkábel vagy földben. Vezeték nélküli megoldás irányított antennákkal." A kérésem az lenne, hogy aki jártas ilyenben, tudna írni nekem pár gondolatot arról, vajon miről is szól ez? Mikor célszerű antenna és mikor a kábel például? Nem igazán tanultam ilyen gyakorlati dolgokról, és interneten sem találtam ezzel foglalkozó fórumot. Előre is köszönöm válaszotok! :)

2017. máj. 22. 21:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Távközlésben dolgozom, de ez fogós kérdés. Ugye optikát húzni szokták földben és oszlopokon. Földben jellemzően olyan környezetben ahol nincs sok akadály, pl szántóföldeken át stb. Póznákon pedig akkor mikor már ki van épülve az infrastruktúra. Azaz a köves utat nem fogják most csak ezért hosszan felverni és szétpocsékolni, hogy egy kábelt lerakjanak.


Iárnyított antennákkal pedig lehetne a wifi bridge módról beszélni, a neten van róla infó. Mikor két eszköz egymásnak be van lőve és kb pont pont kapcsolatuk van. Ehhez érdemes Yagi antenna ami kis szögben de nagy hatótávolságba tud ellőni. Vagy attól függ milyen messze van a két épület. Mikrohullámú átkérő, ahol több kilométerre el tudnak lőni mikróval, de itt egyetlen fok eltérés se megengedett szinte.

2017. máj. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Pár nüansz:


"vajon miről is szól ez?"

Négy dolgot említhetsz meg:

* Csavart rézérpár - ez esetben ügyelni kell a zavarvédettségre (FTP/STP kábel) - a túlfeszültség-védelemre (túlfeszültség-levezető a végeken), a magfelelő fizikai védelemre (KPM-cső, feszítőszál)

* Optikai kábel - itt lehet beszélni a mono múdusú és multimódusú kábelekről: [link]

* Rádiós kapcsolat - ez leginkább mikrohullámon történik, ami úgy terjed, mint a fény, egyenes vonalban, tehát a két antenna között létrejövő úgynevezett Fresnel-zónába ( [link] ) nem érhet bele semmilyen tereptárgy (talaj, fa, épület,...), mert az jelerősség csökkenést, jelminőség-romlást eredményez.

* Szabadteres optikai kapcsolat - itt az átvitel fénnyel történik, de a jel nem az optikai kábelben terjed, hanem a levegőben. Mivel magas a frekvencia, nagyobb a szabadteres veszteség, így csak pár kilométer a hatótáv, befolyásolja a köd és az eső, sőt a felszálló pára is.


"Mikor célszerű antenna és mikor a kábel például?"

A célszerűség határozza meg, hogy vezeték nélkül, vagy kábelesen történik az átvitel.


Érdemesebb az optikai kábel (a rádiós kapcsolattal szemben), ha:

* nagy az elektromágneses zaj

* nagyobb a sávszélesség-igény (Gb-ek)

* van már erre infrastruktúra (kábelcsatorna, alagút)


Érdemesebb a vezetéknélküli kapcsolat (akár rádiósan, akár szabadteres optikai kapcsolaton keresztül):

* ha nem lehet kábelt fektetni a két épület között (nagyforgalmú út megy a két épület között)

* nincsen kiépítve megfelelő infrastruktúra

2017. máj. 22. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Hu, nagyon szepen koszonom a kielegito es reszletes valaszt! Nagyon sok hasznat veszem, mentek a zol kezek! :)
2017. máj. 23. 15:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Valaszaitokat*!
2017. máj. 23. 15:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!